Społeczeństwo

Gdyński ośrodek inspiracją dla innych

Gdyński ośrodek inspiracją dla innych, fot.materiały prasowe

Gdyński ośrodek inspiracją dla innych, fot.materiały prasowe

Gdynia od lat wspiera dzieci dotknięte tzw. Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu (FASD ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorder). Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD to jedyne takie miejsce w Polsce świadczące kompleksowe, bezpłatne wsparcie dla rodzin, które w całości finansuje samorząd. Gdyńscy specjaliści bardzo chętnie dzielą się doświadczeniem z innymi -  w marcu ruszy podobny ośrodek w Łodzi.

 - Gdynia od wielu lat zajmuje się tym tematem systemowo w ramach konsekwentnie rozwijanej polityki wsparcia dziecka i rodziny – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Już w 2008, roku zrodził się pomysł, aby stworzyć gdyński program, dzięki któremu dzieciom z FASD mogłaby być udzielana skuteczna pomoc. W lipcu 2009 powstał Gminny Program Edukacyjno - Terapeutyczny FAS, a we wrześniu 2010 powstał Punkt Diagnozy i Terapii FAS, który w 2016 roku przekształcił się w Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD.

W gdyńskim centrum dzieciom i rodzinom pomagają różni specjaliści - psycholog, pedagog, fizjoterapeuta i specjalista terapii integracji sensorycznej, neurolog  oraz psychiatra dzieci i młodzieży. Centrum zajmuje się dziećmi i młodzieżą w wieku od 18 miesięcy do prawie 20 lat, około 150 osób jest corocznie konsultowanych i diagnozowanych.

- To jedyne miejsce w Polsce, którego działalność finansowana jest tylko i wyłącznie z pieniędzy samorządowych – podkreśla dr Agata Cichoń-Chojnacka, kierownik centrum.
– To ewenement na skalę kraju, że władze miasta tak mocno dostrzegają ten problem społeczny. – W gdyńskim centrum przeprowadzamy kompleksowe diagnozy uszkodzeń poalkoholowych u dzieci, prowadzimy terapię – psychologiczną, pedagogiczną, neurostymulację oraz wszechstronne odziaływanie psychoedukacyjne i wspierające dla opiekunów dzieci z FASD. Ponadto organizujemy szkolenia dotyczące codziennej pracy z dziećmi dotkniętymi FASD kierowane do różnych grup zawodowych – przede wszystkim pracowników oświaty. To niezwykle istotne, aby np. nauczyciele w szkole, w której uczy się dziecko z FASD mieli świadomość, czym są te uszkodzenia i że odpowiednie podejście do dziecka potrafi zdziałać cuda i nie przekreśla szans na normalną edukację.

Gdyńscy specjaliści chętnie dzielą się swoim doświadczeniem także z innymi, którzy chcą uruchomić podobne wsparcie w swoim regionie. W zeszłym roku do  centrum przyjechała m.in. Anna Mroczek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Niedawno gdyńskie centrum odwiedziła Agnieszka Gaj, koordynator ruszającego w marcu właśnie w Łodzi nowego Punktu Terapii i Diagnozy FASD.

- W Łodzi Punkt Diagnozy i Terapii FASD będzie działał w strukturach Regionalnego Centrum Polityki Społecznej- jednostki organizacyjnej samorządu województwa łódzkiego i obejmie swoim zasięgiem całe województwo – powiedziała Agnieszka Gaj - Nasza działalność będzie finansowana w całości z budżetu samorządu woj. łódzkiego. Czeka nas trudne zadanie, gdyż na naszym terenie znajdują się 24 powiaty i aż 177 gmin. Jesteśmy Gdyni bardzo wdzięczni za pomoc, wsparcie i życzliwość. Gdynia była pierwszym miastem, które już dawno postanowiło wesprzeć kompleksowo dzieci i opiekunów borykających się z FASD. W Łodzi powstanie pierwszy tego typu ośrodek działający na skalę województwa. W punkcie będą pracowali pediatra, psychiatra i psycholog. Wzorując się na Gdyni chcemy także zadbać o terapię sensomotoryczna oraz o wsparcie dla opiekunów i ścisłą współpracę ze szkołami.
 


Jak ważna jest współpraca ze specjalistami potwierdza mieszkająca w Gdyni Elżbieta Dudaref, mama 9-letniej Marysi.

- Marysię adoptowałam gdy miała 16 miesięcy, była wyciszonym, wycofanym i bojaźliwym dzieckiem. W Gdyni znalazłam specjalistów, którzy dokładnie mi wytłumaczyli jak należy z nią postępować. Mimo, że Marysia była początkowo dzieckiem rozwijającym się dużo wolniej niż rówieśnicy, dziś jest dziewczynką bardzo wysportowaną – trenuje gimnastykę artystyczną – osiąga w szkole najwyższe oceny, ma dobrą opinię o zachowaniu, jest lubiana i ma wielu przyjaciół. Jestem z niej bardzo dumna, chociaż wiem jak dużo pracy, miłości i cierpliwości trzeba było w to włożyć.

 - Patrząc z perspektywy lat i całego kraju wiedza o FASD jest coraz większa, jednak ciągle brakuje w Polsce kompleksowej pomocy – dodaje Agnieszka Gaj. – Można jej szukać prywatnie i sporo za nią płacić, dlatego można powiedzieć, że te rodziny i dzieci, które trafiają do gdyńskiego centrum są szczęściarzami bo mieszkają w Gdyni. Powoli, krok po kroku, chcemy tak jak Gdynia podobne warunki zapewnić mieszkańcom województwa łódzkiego, ale mam tez nadzieję, że kiedyś w każdym regionie w kraju będzie działał chociaż jeden taki ośrodek bezpłatnej pomocy dla dzieci.

- Cieszymy się, że Gdynia mogła podzielić się swoimi doświadczeniami i przede wszystkim mogą na tym skorzystać także dzieci w innych regionach kraju – podsumował Michał Guć.

– Nasze centrum stale się rozwija, a udzielana systematycznie fachowa pomoc może sprawić, że dzieci dotknięte FASD maja szansę w miarę samodzielnie żyć w przyszłości, uczyć się w zwykłych szkołach i to niekoniecznie w klasach integracyjnych, kończyć uczelnie, pracować. Osiągnięcie takich postępów wymaga ogromnej pracy, mnóstwa samozaparcia i przekonania, że się uda, ze warto.

Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD mieści się przy ul. Morskiej 112 B/111. tel.: 58 667-79-10, tel. kom.: 798-073-617.  

Wszystkim zainteresowanym tematem FASD, historią powstania i działalnością gdyńskiego centrum polecamy publikację „FASD – w trosce o dziecko”, która ukazała się w 2016 roku, w ramach cyklu „Gdyńskie sposoby skutecznego pomagania” – można ją pobrać w wersji elektronicznej.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona