Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Społeczeństwo

Liveability. Wizyta studyjna partnerów projektu

Partnerzy projektu Liveability odwiedzili Gdynię

Partnerzy projektu Liveability odwiedzili Gdynię

Przyciągająca uwagę międzynarodowych partnerów swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami Gdynia, stała się centralnym punktem spotkania reprezentantów 6 państw współpracujących w ramach projektu Liveability. Dwudniowa wizyta grupy roboczej prowadzona przez Laboratorium Innowacji Społecznych skupiła się na eksploracji miejsc, które stanowią wzorce partycypacyjnego projektowania przestrzeni miejskich i usług publicznych. 


  • Projekt Liveability nabiera tempa; 
  • W tym tygodniu w Gdyni odbyła się dwudniowa wizyta przedstawicieli sześciu państw - partnerów projektu; 
  • Goście odwiedzili m.in. Wymiennikownię i sieć Domów Sąsiedzkich.  
 
Międzynarodowy zespół projektowy, odwiedzając Gdynię, miał okazję zapoznać się z unikalnymi miejscami, które od lat funkcjonują w mieście na rzecz mieszkańców: Wymiennikownią i Przystanią Opata Hackiego 33. Te miejsca, będące w centrum działań społecznych i rewitalizacji, zrobiły na gościach ogromne wrażenie, skłaniając ich do zgłębienia metod działania i korzyści, jakie przynoszą gdyniankom i gdynianom. 
 
- Gdynia ma sporo do zaoferowania. Dostrzegają to inne samorządy, które chcą się od nas uczyć wdrażania rozmaitych rozwiązań. A to niezmiernie cieszy, bo pokazuje, że robimy dobrą robotę – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, podkreślając rolę miasta jako inspiracji dla innych. 
 
Celem wizyty studyjnej było nie tylko pokazanie konkretnych miejsc, ale także przedstawienie sposobów i metod pracy związanych z opracowywanym w ramach projektu Liveability przewodnikiem Public Interest Design (PID) i Kartą Projektowania Miast Przyjaznych Mieszkańcom. Ten zbiór zasad i praktyk ma wspierać administracje miast regionu Morza Bałtyckiego w szybszym reagowaniu na potrzeby mieszkańców, wykorzystując metody projektowania partycypacyjnego. 
 
- Współpracujące miasta stawiają pytania o to, w jaki sposób budować przestrzenie aktywności sąsiedzkiej, czy jak przeprowadzać transformacje przestrzeni miejskich – często nawet pojedynczych ulic, aby były one miejscami żywymi, angażującymi mieszkańców – komentuje Aleksandra Markowska, dyrektor LIS. – Istotne jest, że wszystkie współpracujące miasta chcą wprowadzić taki sposób postępowania, w którym urzędnicy tworzą rozwiązania razem ze społecznościami lokalnymi. To kierunek, w którym  Gdynia działa już od wielu lat, a jednocześnie podejście, które z wszech miar warte jest rozpowszechniania wśród pracowników samorządowych.  
 
Projekt Liveability opiera się na 6 zasadach PID obejmujących m.in. projektowanie dla dobra publicznego, współpracę z mieszkańcami oraz stałe uczenie się miasta jako organizacji. 
 
Delegaci podkreślili znaczenie współpracy i wymiany doświadczeń między miastami, które przyczyniają się do tworzenia bardziej otwartych i przyjaznych dla mieszkańców przestrzeni. 
Magdalena Żółkiewicz, koordynatorka projektu z ramienia LIS, podsumowując dwudniowe warsztaty i prezentacje, podkreśla znaczenie analizy problemów oraz koncentracji na praktycznych działaniach, które mogą przynieść realne korzyści dla społeczności lokalnych. 
 
Partnerzy z miast współpracujących w ramach projektu: Pori w Finlandii, Kilonii w Niemczech, Rygi w Łotwie, Kolding i gminy Guldborgsund w Danii oraz Gdynia, a także przedstawiciele naukowych instytucji wspierających:  Fundacja Bohla, REM - konsulting w Hamburgu, nextlearning e.V. / Politics of Tomorrow w Berlinie, Danish Cultural Institute w Kopenhadze, Estońska Akademia Sztuk Pięknych, Designu, Architektury i Nauki w Tallinnie oraz Politechnika Gdańska uczestnicząc w warsztatach w gdyńskim UrbanLabie podzielili się informacjami o dotychczasowychdziałaniach w swoich miastach i podkreślili znaczenie współpracy i wymiany doświadczeń, które przyczyniają się do tworzenia bardziej otwartych i przyjaznych dla mieszkańców przestrzeni. 

Projekt Liveability: „Projektowanie usług publicznych dla odpornych dzielnic” współfinansowany jest przez Unię Europejską (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) w ramach Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego (BSR) 2021-2027.
logotyp projektu

  • ikonaOpublikowano: 15.03.2024 15:08
  • ikona

    Autor: Agata Gołąbek- Polus (a.golabek-polus@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.03.2024 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona