Społeczeństwo

Jazzowo w Muzeum Emigracji, by szerzyć wiedzę o chorobach rzadkich

Koncert Jazz4Rare w ramach obchodów  Światowego Dnia Chorób Rzadkich, w Muzeum Emigracji w Gdyni. Na scenie Magda Kuraś Quintet. Fot Michał Puszczewicz

Koncert Jazz4Rare w ramach obchodów Światowego Dnia Chorób Rzadkich, w Muzeum Emigracji w Gdyni. Na scenie Magda Kuraś Quintet. Fot Michał Puszczewicz

Jak zawsze pełna sala, jak zawsze świetna muzyka i fantastyczni wykonawcy – kolejna, coroczna edycja Jazz4Rare już za nami. W gościnnych progach Muzeum Emigracji zagrali Marcin Wasilewski Trio oraz Magda Kuraś Quintet. 

  • Choroby rzadkie wcale nie takie rzadkie 
  • Pozytywny wpływ jazzu 
  • Podróż w nieznane 
  • Organizatorzy, patroni, patrnerzy 

Sobotni wieczór, 24 lutego, wypełnił dźwiękami jazzu wnętrza Muzeum Emigracji w Gdyni. Tego dnia miał miejsce wyjątkowy koncert – Jazz4Rare. Przy pełnej widowni zagrali uznani wykonawcy tej muzyki, Marcin Wasilewski Trio w ramach jubileuszowej trasy z okazji 30-lecia Tria oraz Magda Kuraś Quintet. Wydarzenie zorganizowano w ramach Światowego Dnia Chorób Rzadkich, obchodzonego w ostatni dzień lutego. 

Choroby rzadkie wcale nie takie rzadkie 

Światowy Dzień Chorób Rzadkich to czas solidarności z osobami zmagającymi się z tymi chorobami, ich rodzinami, najbliższymi oraz okazja do podnoszenia społecznej świadomości w tym zakresie. Wszystkie działania podejmowane w ramach Światowego Dnia Chorób Rzadkich budują coraz większą świadomość społeczną dotyczącą nie tylko tych schorzeń, ale i wyzwań stojących przed osobami i rodzinami nimi dotkniętymi. Jedną z form promowania wiedzy o chorobach rzadkich są iluminacje budynków w kolorach, symbolizujących choroby rzadkie - czyli różowym, zielonym i błękitnym. Właśnie tymi kolorami podczas sobotniego koncerty rozbłysła fasada Muzeum Emigracji w Gdyni.

Widowna na koncercie Jazz4Rare. Fot. Michał Puszczewicz 

Pozytywny wpływ jazzu 

Co jazz ma wspólnego z chorobami rzadkimi? Jazz pozytywnie wpływa na ciało i duszę, także osób dotkniętych tych rodzajem chorób. Muzyka jazzowa stanowi często improwizację, jest to unikalna mieszanka talentu, wiedzy, szczęścia oraz intuicji. 

Magda Kuraś Quintet podczas koncertu w Muzeum Emigracji. Fot. Michał Puszczewicz
 

Podróż w nieznane 

Dlaczego taki właśnie koncert odbył się w Muzeum Emigracji? Często diagnoza choroby rzadkiej słyszana przez rodziców dziecka jest zarazem końcem i początkiem, swoistym momentem cezury, zamykającej jeden etap i otwierającej inny, stanowiący podróż w poszukiwaniu terapii, leczenia czy stabilizacji. Najczęściej jest to podróż w nieznane, bez jasno zdefiniowanego kierunku – to emigracja ze strefy komfortu do nowego życia, życia z chorobą rzadką. W Gdyni nie ma zatem lepszego miejsca niż Muzeum Emigracji, by połączyć unikalny jazz i podróż w muzyczny świat dedykowany chorobom rzadkim. 

Marcin Wasilewski Trio podczas koncertu Jazz4Rare. Fot. Michał Puszczewicz 

Organizatorzy, patroni, patrnerzy 

Organizatorzy koncertu to Fundacja Bohatera Borysa, Owszem Studio, Miasto Gdynia oraz Muzeum Emigracji w Gdyni. Patronat honorowy nad koncertem objęli Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, natomiast patronat medialny: Jazz Forum, trójmiasto.pl i Jazzpress. Partnerzy wydarzenia to Port Gdańsk, Coldstore Gdańsk, Sopotorium Medical Resort i KartCenter
 

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 26.02.2024 11:45
  • ikona

    Autor: Zygmunt Gołąb (z.golab@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 26.02.2024 12:01
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także