Społeczeństwo

Jubileusz 60-lecia Domu Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej 31

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej 31, fot. Aleksander Trafas (LIS)

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Pawiej 31, fot. Aleksander Trafas (LIS)

To miejsce, którego prawie 80 pensjonariuszy, mimo chorób czy zaawansowanego wieku, może być aktywnych, pielęgnować zainteresowania, zawierać przyjaźnie, odpoczywać i mieć pewność dobrej, fachowej opieki wykwalifikowanego personelu. Gdyński Dom Pomocy Społecznej, od dziewięciu lat mieszczący się przy ul. Pawiej 31, obchodzi właśnie 60. rocznicę powstania.  

Zaczęło się w roku 1959. 6 kwietnia przy ówczesnej ul. Dzierżyńskiego 121 (dziś – Legionów) działalność rozpoczął Państwowy Dom Rencistów. Placówką kierowała Aleksandra Freund, a ze 100 miejsc korzystali panie i panowie w wieku emerytalnym, a także rencistki i renciści. Początek lat 90. XX wieku przyniósł placówce zmianę nazwy na Dom Pomocy Społecznej. Zmieniał się też, powoli, profil działalności oraz liczba mieszkańców. Początkowo miejsce znajdowały tu osoby samotne, w miarę sprawne; z czasem – zgodnie ze zmianami w Ustawie o pomocy społecznej – placówka zaczęła przyjmować osoby niesamodzielne, wymagające całodobowej opieki.

W styczniu 2010 roku gdyński Dom Pomocy Społecznej zaczął zupełnie nowy rozdział w swojej działalności: przy ul. Pawiej 31 uroczyście otworzył nowoczesny, wygodny budynek, zaprojektowany specjalnie na potrzeby opieki nad osobami w podeszłym wieku oraz przewlekle somatycznie chorymi. Dysponuje 79 miejscami, w większości w pokojach 1- i 2-osobowych. 17 miejsc w pokojach 3-4-osobowych czeka na osoby wymagające zwiększonej opieki.

– Dbamy o zdrowie w sensie opiekuńczym, zapewniamy codzienną aktywność, aby nasi pensjonariusze jak najdłużej zachowali swoją sprawność fizyczną i intelektualną. Bardzo ważne jest dla nas budowanie poczucia, że dom jest miejscem, w którym mimo chorób i bardzo zaawansowanego wieku można być aktywnym; że można tu doświadczać życzliwości, zawierać przyjaźnie, pielęgnować zainteresowania, czy po prostu spokojnie odpoczywać  wiedząc, że jest się pod opieką, w gronie  osób życzliwych, dobrze spełniających misję pracy w DPS – mówi Liliana Szewczuk-Putrym, dyrektor DPS. – Nasi pensjonariusze wiele w życiu przeszli, dlatego nasz dom musi być ciepły, serdeczny, przyjazny a mieszkańcy muszą się czuć bezpiecznie.

Lilianna Szewczuk-Putrym, dyrektor DPS, fot. Aleksander Trafas (LIS)


W dwupiętrowym budynku, oprócz pokoi mieszkalnych, mieszczą się: duża stołówka, świetlica, sale dziennego pobytu, terapii zajęciowej i rehabilitacji, kawiarenka oraz kaplica. W ogrodzie otaczającym DPS jest altanka z miejscem na grill oraz oczko wodne. Regularnie organizowane są też wyjazdy rekreacyjne i wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Nad stanem zdrowia mieszkańców DPS czuwa odpowiednio przygotowana kadra. Placówka współpracuje z lekarzami rodzinnymi, zapewnia wizyty w poradniach specjalistycznych. Rehabilitanci dbają o kondycję fizyczną, a pracownicy socjalni pomagają w załatwianiu spraw osobistych i formalności w urzędach.

Mieszkańcy DPS korzystają z bogatej oferty terapii grupowej i indywidualnej. To m.in. oddziaływanie sztuką, rękodzieło artystyczne, muzykoterapia, ruch leczniczy, biblioterapia. Uczestniczą w treningach pamięci oraz w kołach zainteresowań – bardzo dużą popularnością cieszy się ogrodnictwo, ale swoich uczestników mają koła majsterkowicza, czytelnicze, filmowe, gier logicznych, grupa modlitewna.

Seniorzy z DPS przy Pawiej byli zaangażowani w powstanie MEMO – interaktywnej, bezpłatnej aplikacji, pozwalającej na ćwiczenie z użyciem tabletu funkcji poznawczych.

– W działalności DPS doskonałe odzwierciedlenie znajduje gdyńska polityka senioralna. Przykładamy dużą wagę do tego, by osoby w wielu 65+ jak najdłużej pozostawały aktywne, a stan zdrowia czy właśnie wiek nie powodowały wykluczenia – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Pensjonariusze gdyńskiego Domu Pomocy Społecznej mają zapewnioną opiekę medyczną, usprawniającą, ale przede wszystkim prawdziwą, domową atmosferę. Pracownikom Domu Pomocy Społecznej dziękuję za tych 60 lat pracy pełnej empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

Od 2010 roku przy DPS działa Klub Seniora „Tęcza”, którego członkami są seniorzy z Pustek Cisowskich, Demptowa oraz Cisowej. Od roku 2015 do 2017 DPS, wraz z działającą przy nim Fundacją „Słoneczna Jesień”, prowadził autorski projekt Pomorski Festiwal Małych Form Artystycznych „Nasz Dom - Nasze Życie” – artystyczne spotkania osób niepełnosprawnych, finansowany przez samorządy: miejski i wojewódzki. Osoby z różnymi rodzajami i stopniem  niepełnosprawności (mieszkańcy domów pomocy społecznej z Pomorskiego oraz uczestnicy ośrodków wsparcia dziennego) przygotowywali prezentacje multimedialne. Kolejne edycje projektu podsumowywały uroczyste gale w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Gdyński Dom Pomocy Społecznej łączy pokolenia. Współpracuje z uczelniami, instytucjami, szkołami i przedszkolami. DPS wspierają oddani wolontariusze oraz zaprzyjaźnione firmy, realizujące  idee społecznie odpowiedzialnego biznesu. Dom Pomoc Społecznej jest prowadzony przez gdyński samorząd. Decyzję o umieszczeniu w nim wydaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pobyt jest odpłatny, zgodnie z zapisami w Ustawie o pomocy społecznej.

Uroczyste obchody jubileuszu 60-lecia Domu Pomocy Społecznej rozpoczną się 5 kwietnia o godz. 10.30 przy ul. Pawiej 31. W programie m.in. prezentacja działalności Domu, wystąpienia gości, wręczenie medali, nagród i podziękowań.

Więcej informacji: dps-gdynia.plfacebook.com/przyjacieledpsgdynia

  • ikonaOpublikowano: 04.04.2019 10:00
  • ikona

    Autor: Katarzyna Mejna (k.mejna@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.04.2019 10:06
  • ikonaZmodyfikował: Katarzyna Mejna
ikona