Społeczeństwo

Katastrofa na talerzu w Gdyni

Panel dyskusyjny po premierze filmu „Katastrofa na talerzu”, w którym wzięli udział od lewej: Agata Lewandowska, kierowniczka Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu w Wydziale Środowiska, Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Marika Domozych, radna Rady Miasta Gdyni, Ewelina Magdziak, dietetyczka, Sebastian Kulis i Robert Ropel z

Panel dyskusyjny po premierze filmu „Katastrofa na talerzu”, w którym wzięli udział od lewej: Agata Lewandowska, kierowniczka Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu w Wydziale Środowiska, Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Marika Domozych, radna Rady Miasta Gdyni, Ewelina Magdziak, dietetyczka, Sebastian Kulis i Robert Ropel z "Roślinne Porady", Karol Hamanowicz, aktywista // fot. Mirosław Pieślak

W poniedziałek, 11 marca w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyła się projekcja reportażu produkcji Green REV Institute „Katastrofa na talerzu” oraz panel dyskusyjny, w którym wziął udział wiceprezydent Gdyni Michał Guć. 


Film to swoista podróż, pokazująca różne perspektywy: osób decyzyjnych, osób aktywistycznych, reprezentantów świata nauki i zdrowia, rodziców. Osoby te przyglądają się naszym talerzom i półkom sklepowym, szukając rozwiązań i wskazując na działania legislacyjne, edukacyjne, a także podnoszą kwestie dostępu do bezpiecznej, zdrowej, zrównoważonej, roślinnej żywności w placówkach oświatowych.


Panel dyskusjny po premierze filmu „Katastrofa na talerzu”, w którym wzięli udział od lewej: Agata Lewandowska, kierowniczka Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu w Wydziale Środowiska, Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Marika Domozych, radna Rady Miasta Gdyni, Ewelina Magdziak, dietetyczka, Sebastian Kulis i Robert Ropel z "Roślinne Porady", Karol Hamanowicz, aktywista // fot. Mirosław Pieślak

Film powstał dzięki wsparciu Vegan Grants. Matronką honorową jest Sylwia Spurek, posłanka do Parlamentu Europejskiego (Greens/EFA), matronat i współpraca: Krytyka Polityczna. Po premierze odbyła się dyskusja moderowana przez Agatę Lewandowską, kierowniczkę Referatu Adaptacji do Zmian Klimatu w Wydziale Środowiska i aktywistkę ruchu "Rodzice dla Klimatu". W debacie udział wzięli: wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć, radna Rady Miasta Gdyni Marika Domozych, absolwentka dietetyki i propagatorka diety roślinnej Ewelina Magdziak, Sebastian Kulis i Robert Ropel czyli Roślinne Porady oraz aktywista i działacz na rzecz równości i sprawiedliwości Karol Hamanowicz.

Film określono mianem poruszającego, merytorycznego i uniwersalnego w swoim przekazie. Zauważono, że taki dokument może być pokazany nawet uczniom w szkołach i w ten sposób może spełnić swoją rolę edukacyjną, gdyż uświadamianie od podstaw jest kluczowe by zainteresować tematem szersze grono osób. Zgodzono się, że wyważony i przystępny sposób w jaki w reportażu omawiana jest kwestia zalet diety roślinnej i negatywnych skutków spożycia mięsa oraz innych produktów odzwierzęcych rzetelnie informuje widza, jaki wpływ na zdrowie i przyszłość planety ma jego codzienna decyzja co położyć na swoim talerzu – rośliny strączkowe czy przysłowiowego "kotleta".

Dietetyczka Ewelina Magdziak wspomniała o prawidłowym bilansowaniu diety i konieczności edukacji osób przygotowujących posiłki w żywieniu zbiorowym, aby potrafili żywić zdrowo, różnorodnie i przyjaźnie dla planety. Poruszone były także tematy ograniczeń i przeszkód na drodze do wprowadzenia diety roślinnej w placówkach oświatowych. Zarówno dla osób, które nie spożywają mięsa, które obecnie są wykluczone ze stołówek, a także w szerszym stopniu, chociaż w formie dnia diety roślinnej. Padło pytanie od publiczności o największe trudności jakie występują na drodze do włączenia roślinnych alternatyw w szkolnych stołówkach. Wiceprezydent Michał Guć wskazał na przeszkody legislacyjne, nawyki i brak świadomości części społeczeństwa, natomiast radna Marika Domozych przypomniała w jaki sposób Gdynia w swoim obszarze wpływu przekonuje do zrównoważonej diety, chociażby podczas wydarzeń miejskich. Przedstawiono także założenia projektu „Stołówka z klimatem”, który ma na celu dokonanie prozdrowotnych i proklimatycznych zmian w żywieniu uczniów. 
Placówki szkolne opierają dietę w swoich stołówkach na rozporządzeniu dotyczącym żywienia w jednostkach oświaty. Gdyby do tego rozporządzenia dodać podpunkt wprowadzający raz w tygodniu posiłek wegetariański, jeśli chodzi o emisję gazów cieplarniach to tak jakby jednego dnia zdjąć z polskich dróg 100 tys. samochodów. Redukcja emisji wynosiłaby ok. 400 milionów kg równoważnika CO2. Jest to jeden prosty ruch, a ogromna różnica dla klimatu – informował wiceprezydent Michał Guć.

Podczas debaty przedstawiciele Roślinnych Porad opowiedzieli jak można wyprodukować własne warzywa chociażby na balkonie, wspominając jak uświadamiające i zwiększające szacunek do jedzenia jest to doświadczenia. Natomiast aktywista Karol Hamanowicz przedstawił jak z jego perspektywy wygląda działanie na rzecz propagowania diety roślinnej w społeczeństwie oraz jak ważne jest dostosowanie przekazu do danej grupy wiekowej, np. powołując się na wpływy kulturowe mające istotne oddziaływanie na nas wszystkich.

Dieta oparta na roślinach to kwestia, którą warto rozważyć, zarówno przez wzgląd na kwestie środowiskowe i wpływ ferm przemysłowych na nasz klimat i bioróżnorodność, ale też równie istotne z naszego indywidualnego punktu widzenia kwestie zdrowotne – szkodliwość przetworzonego mięsa i pełnotłustego nabiału to już udowodniony naukowo fakt. 

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja założeń programu Green REV Institute „Roślinna szkoła”, postulującego włączanie tematu bezpiecznej i zrównoważonej żywności do strategii miast, edukację kadry nauczycielskiej oraz personelu stołówek, jak i zapewnienie dostępu do roślinnych, pełnowartościowych posiłków w szkołach. Część obecnych radnych – m.in. Marika Domozych, Elżbieta Raczyńska, Jakub Furkal jak i wiceprezydent Michał Guć wyrazili poparcie dla tej inicjatywy.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 12.03.2024 19:02
  • ikona

    Autor: Dominika Sobiech (d.sobiech@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.03.2024 13:39
  • ikonaZmodyfikował: Dominika Sobiech
ikona