Społeczeństwo

Konsulat Kobiet: rozmowy nie tylko o kobietach

Powitanie uczestników sobotniego spotkania Konsulatu Kobiet przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę, wiceprezydentkę miasta Gdyni ds. gospodarki, fot. Karol Stańczak

Powitanie uczestników sobotniego spotkania Konsulatu Kobiet przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę, wiceprezydentkę miasta Gdyni ds. gospodarki, fot. Karol Stańczak

Konsulat Kobiet jest projektem działającym od niespełna trzech miesięcy w Gdyni, a już zyskał uznanie dziesiątek kobiet, które aktywnie uczestniczą w cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi i chętnie zadają pytania zaproszonym gościom. Na sobotnie spotkanie zorganizowane przez Katarzynę Gruszecką-Spychałę, wiceprezydentkę miasta Gdyni ds. gospodarki zostały zaproszone: Anna Radwan, wiceministra spraw zagranicznych, Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - wiceministra sprawiedliwości oraz Katarzyna Wierzbowska - współzałożycielka i prezeska Sophia Health.


Spotkanie kobiet, to nie tylko okazja do wymiany poglądów i doświadczeń, ale także doskonała szansa na poruszenie ważnych problemów społecznych, takich jak: przemoc oraz napastowanie seksualne wobec dzieci i kobiet, zwiększenie udziału kobiet w życiu politycznym i społecznym, większa troska o własne zdrowie, czy skuteczniejsza profilaktyka i diagnostyka związana z wykrywaniem zmian nowotworowych.
W czasach, gdy te kwestie, są nadal aktualne i wymagają uwagi, spotkania tego typu stają się coraz bardziej istotne i cieszą się dużym zainteresowaniem.

W sobotni wieczór, po raz kolejny, odbyło się spotkanie z cyklu „Konsulat Kobiet”, którego pomysłodawczynią jest Katarzyna Gruszecka – Spychała, wiceprezydentka miasta Gdyni ds. gospodarki.
- Dzisiaj spotykamy się w wyjątkowych okolicznościach. Przede wszystkim w innym miejscu. Nie w naszym cudownym, pięknym, kameralnym Konsulacie Kultury, ale w takim, gdzie pomieścimy się wszystkie, a będzie nas dużo, bo świętujemy Dzień Kobiet. Co prawda dzień po tym święcie, ale przecież lepiej świętować cały weekend niż tylko przez jeden piątek. W związku z tym, że to świąteczna edycja, mamy również więcej gości niż zwykle, bo dzisiaj bohaterkami wieczoru będą aż trzy panie – powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni ds. gospodarki.

Przemawia Anna Radwan, wiceministra spraw zagranicznych podczas sobotniego spotkania "Konsulatu kobiet" w Gdyni, fot. Karol Stańczak
Przemawia Anna Radwan, wiceministra spraw zagranicznych podczas sobotniego spotkania „Konsulatu kobiet" w Gdyni, fot. Karol Stańczak


Jako pierwsza na pytanie dotyczące udziału kobiet w życiu politycznym odpowiedziała - Anna Radwan, wiceministra spraw zagranicznych.
Jej zdaniem „Wciąż za mało jest kobiet w polskim parlamencie, i w poszczególnych ministerstwach, a kobiety są potrzebne w polityce, szczególnie w dyplomacji. Ich doświadczenie, wrażliwość oraz umiejętność spojrzenia na przyszłość są niezbędne."

To powoduje, że głos kobiet jest często słabo słyszalny, a ich interesy nie zawsze są reprezentowane w sposób adekwatny. Trend ten, jednak zaczyna się zmieniać na korzyść płci pięknej i jest już zauważalny w Europie.
Jak się okazuje, Pani Anna często odwiedza nasze miasto, gdyż lubi tu spędzać czas wolny ze swoją rodziną.
- Przede wszystkim to zawsze wielka przyjemność przyjechać do Gdyni. Dla mojej rodziny Gdynia to jedno z ulubionych miejsc, nie tylko w wakacje. Więc tym bardziej się cieszę, że jestem tutaj z państwem dzisiaj. Dużo rozmów o sprawach kobiet, o tym, jak bardziej zaangażować kobiety w politykę, w aktywność obywatelską, ale też w jaki sposób powinniśmy bardziej zwracać uwagę na nasze zdrowie – mówi Anna Radwan.

Przemawia Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - wiceministra sprawiedliwości podczas sobotniego spotkania "Konsulatu kobiet" w Gdyni, fot. Karol Stańczak


Przemoc wobec dzieci i kobiet to jeden z najpoważniejszych problemów społecznych, które dotykają miliony osób na całym świecie. Co zrobić aby temu zjawisku przeciwdziałać?

Na to pytanie starała się znaleźć odpowiedź Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - wiceministra sprawiedliwości. Została przywołana sprawa 8-letniego „Kamilka z Częstochowy”, który przeszło rok temu został bestialsko zamordowany przez swojego ojczyma. Wiele procedur i instytucji państwowych w tamtym czasie zawiodło. Od tego czasu dokonano wielu zmian w przepisach i procedurach, aby do podobnej sytuacji nie doszło w przyszłości. W każdym przypadku gdzie istnieją poważne przesłanki znęcania się nad małoletnim, ma niezwłocznie reagować specjalny zespół specjalistów, składający się między innymi z psychologów i lekarzy.
- Wspaniała impreza związana z obchodami 8 marca. To, co mi się najbardziej podoba, że to nie jest jakaś prelekcja czy wykład. Jest to spotkanie kobiet z kobietami i niektórymi panami również. Dzisiaj rozmawialiśmy głównie o sytuacji dzieci, które często padają ofiarami przemocy domowej. Rozmawialiśmy również o przemocy względem kobiet, fizycznej, psychicznej, czy ekonomicznej – powiedziała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - wiceministra sprawiedliwości.

Ostatnią, ale równie istotną kwestią, która została poruszona podczas spotkania, była kwestia dotycząca zdrowia i profilaktyki. Bardzo często kobiety zapominają o własnym zdrowiu, poświęcając się pracy, rodzinie i obowiązkom. Dlatego warto przypominać im o konieczności regularnych badań, prowadzeniu zdrowego stylu życia i profilaktyki różnych chorób, które dotykają głównie płci żeńskiej.


Przemawia Katarzyna Wierzbowska - współzałożycielka i prezeska Sophia Health podczas sobotniego spotkania "Konsulatu kobiet" w Gdyni, fot. Karol Stańczak

- Jestem bardzo zaszczycona oraz bardzo się cieszę z tego spotkania. Przyjechałam z Warszawy i mam ogromną chęć zarażać wszystkich myśleniem o zdrowiu i profilaktyce zdrowia. To jest bardzo ważny temat, a niestety bardzo zaniedbywany. Myślę, że dużo zależy od nas. Od naszej świadomości, żeby wziąć zdrowie w swoje ręce. Kontrolować swoje zdrowie i być świadomym różnych nowoczesnych wynalazków, które pozwalają nam lepiej to zdrowie diagnozować - Katarzyna Wierzbowska, współzałożycielka i prezeska Sophia Health.


Uczestniczki chętnie zadawały pytania zaproszonym prelegentkom. Wśród wielu z nich, padło pytanie dotyczące równouprawnienia Ukrainek w Polsce "Jakie należy podjąć działania, aby kobiety zza wschodniej granicy, które tak licznie zamieszkały w Polsce po agresji Rosji na Ukrainę, mogły spełniać się w swoim "wyuczonym" zawodzie tu w Polsce, zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami".

Na to pytanie odpowiedziała Anna Radman, wiceministra spraw zagranicznych: 
- Oczywiście ministerstwo pracy i polityki społecznej zajmuje się tym tematem i aktywizacją zawodową, ale z mojego doświadczenia wynika, że to właśnie organizacje pozarządowe i samorządy najlepiej potrafią rozpoznać potrzeby tych kobiet oraz przede wszystkim rynek pracy aby wesprzeć je w poszukiwaniu pracy zgodnej z ich kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. W chwili obecnej jest naprawdę wiele kobiet, które pracują poniżej swoich kompetencji.


Panie, które przyszły na spotkanie chętnie zadawały pytania, fot. Karol Stańczak
Panie, które przyszły na spotkanie chętnie zadawały pytania, fot. Karol Stańczak


Wnioski, które można wyciągnąć z powyższych zagadnień są jasne – potrzeba więcej tego typu spotkań kobiet, które będą służyły wymianie wiedzy, doświadczeń oraz mobilizacji do działań na rzecz poprawy sytuacji kobiet i dzieci. Tylko dzięki wspólnemu działaniu i solidarności można przeciwdziałać przemocy, walczyć o równouprawnienie, zwiększać reprezentację kobiet w polityce oraz dbać o własne zdrowie i pamiętać o badaniach profilaktycznych.



To zadania, które wymagają zaangażowania i determinacji, ale które są kluczowe dla budowania lepszego świata dla wszystkich.
Spotkanie trwało ponad półtorej godziny. Przysłowiową „wisienką na  torcie”, był występ recitalowy Doroty Lulki, która zaprezentowała piosenki z repertuaru - Edith Piaf.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.03.2024 16:35
  • ikona

    Autor: Michał Sałata (michal.salata@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.03.2024 17:11
  • ikonaZmodyfikował: Michał Sałata
ikona