Społeczeństwo

Księgozbiór bez granic

Projekt/mat. prasowe fb/Biblioteka Gdynia

Projekt/mat. prasowe fb/Biblioteka Gdynia

Czytanie poszerza horyzonty, uczy wrażliwości, pokazuje świat. Dla nas sięgnięcie po książkę wydaje się rzeczą tak naturalną, jak poranny prysznic lub włączenie telewizora. Warto jednak wyjść ze schematu i wsłuchać się w potrzeby tych, którzy sami o nie nie zawalczą. Właśnie o nich pomyślały Agnieszka Pach i Magdalena Winkler, tworząc projekt zbiórki książek dla kenijskiej młodzieży i najmłodszych.

Za ważnymi wydarzeniami zwykle stoją skromne osoby. Słuchaczki studiów podyplomowych z bibliotekoznawstwa i informacji naukowej z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku Agnieszka Pach i Magdalena Winkler, w ramach pracy dyplomowej „Biblioteka Areną Kultur(y)” postanowiły zrealizować projekt pomocy dzieciom i młodzieży w Kenii. Celem projektu dyplomowego jest działanie bibliotek Trójmiasta na rzecz szerzenia kultury i zapoznania z literaturą dzieci i młodzieży oraz wzbogacenie księgozbioru w szkołach w Kenii.

Z pomocą przyszły im Franciszkański Sekretariat Misyjny oraz Biblioteka Gdynia:
Biblioteka przyłączyła się do projektu Biblioteka Areną Kultur(y)”, ponieważ zawsze z chęcią wspieramy inicjatywy promujące czytelnictwo. W ramach akcji odbywa się zbiórka książek anglojęzycznych, które trafią do kenijskich szkół prowadzonych przez polskich misjonarzy franciszkańskich. Zbiórka potrwa do końca sierpnia i do tego czasu książki można przynosić do wszystkich placówek Biblioteki Gdynia. Serdecznie zapraszamy czytelników do udziału w tej inicjatywnie. – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.

Zbiórka trwa do 30 sierpnia, ale pierwsza transza książkowych darów trafi do podopiecznych franciszkańskich misji już w kwietniu. Zbierane są książki anglojęzyczne dla dzieci i młodzieży z zakresu: literatury, kultury, historii, religioznawstwa, itd., ale bez słowników i podręczników szkolnych.
Druga transza zostanie przesłana w październiku do kenijskich szkół prowadzonych przez polskich misjonarzy franciszkańskich. Oprócz działalności ewangelizacyjnej podejmują oni bowiem inicjatywy społeczne, niosące pomoc ludziom żyjącym w trudnych warunkach. Oprócz tego zajmują się edukacją od przedszkola po szkoły średnie, co zdaje się najlepszą inwestycją i formą pomocy w rozwój kultury i społeczeństwa w ogóle.

Brat Robert Kozielski tłumaczy sens akcji takich, jak zbiórka literatury dla młodzieży:
Z  powodu dość prymitywnych warunków mieszkaniowych w obszarach wiejskich i pracy fizycznej młodocianych, dzieci i młodzież nie ma odpowiedniej przestrzeni do nauki, czytania książek, dlatego niemal w ogóle nie istnieje kultura czytania czegokolwiek – prócz prasy. W szkołach lektury czyta się wspólnie na zajęciach. Ratunkiem są przyszkolne bursy (internaty) – mocno zalecane uczniom od klas szóstych szkoły podstawowej, gdzie po zajęciach lekcyjnych jest czas na naukę i rozwój. Dlatego dzięki projektowi „Biblioteka Areną Kultur(y)” chcemy zapewnić wiejskim szkołom w Kenii wystarczającą ilość książek o różnej tematyce, by dzięki nim uczniowie mogli poznawać świat i się rozwijać.
Franciszkański Sekretariat Misyjny w Gdyni ma za zadanie wspierać te wszystkie projekty misyjne zarówno w Kenii jak i Ekwadorze. Szukając środków do ich realizacji, animuje misyjnie dzieci i młodzież szkolną, a także dorosłych w parafiach.

Może warto odkurzyć domowe księgozbiory, aby odnaleźć tam powieści, zbiory bajek lub lektury z dzieciństwa, które mogą jeszcze kogoś ucieszyć i pokazać mu kawałek świata. Można je przynosić do 30 sierpnia do każdej filii Biblioteki Gdynia oraz do biblioteki Wyższej Szkoły Bankowej (al. Grunwaldzka 238 A).
Projekt objął honorowym patronatem prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.
Szczegóły akcji na www.bibliotekagdynia.pl i www.sekretariatmisyjny.pl.

ikona