Społeczeństwo

Ludzka strona zakupów w Halach Targowych

Prace nagrodzone w konkursie „Zakupy z ludzką twarzą”. W górnym rzędzie najlepsze zdjęcia w kategorii „Zakupy z uśmiechem”, których autorkami są: Monika Michałek (po lewej) i Joanna Wawiernia (po prawiej). W dolnym rzędzie prace nagrodzone w kategorii „Jesień pełna smaków” (po lewej, autorka: Łucja Szoja) i „Fotoreportaż z wydarzenia na halach” (po prawej, autorka: Ewa Morzuch) // fot. materiały konkursowe

Prace nagrodzone w konkursie „Zakupy z ludzką twarzą”. W górnym rzędzie najlepsze zdjęcia w kategorii „Zakupy z uśmiechem”, których autorkami są: Monika Michałek (po lewej) i Joanna Wawiernia (po prawiej). W dolnym rzędzie prace nagrodzone w kategorii „Jesień pełna smaków” (po lewej, autorka: Łucja Szoja) i „Fotoreportaż z wydarzenia na halach” (po prawej, autorka: Ewa Morzuch) // fot. materiały konkursowe

Hale Targowe - ulubione miejsce zakupów gdynian – w ostatnich miesiącach stały się po raz kolejny bohaterkami konkursu fotograficznego. „Zakupy z ludzką twarzą”. Dziś poznaliśmy jego laureatów. Prezentujemy najciekawsze zdaniem jurorów prace złożone w trzech kategoriach konkursowych.

To nie pierwsza edycja konkursu „Zakupy z ludzką twarzą”, jednak pierwsza, w której jego tytuł nabiera wyjątkowego i symbolicznego znaczenia. Wskazuje na istotny aspekt humanistyczny zakupów w tym miejscu. Chodzi o bliski i niezwykle serdeczny kontakt klientów z kupcami. Dla obu stron zakupy to nie tylko transakcja, ale również możliwość krótkiej rozmowy i kontaktu z drugim człowiekiem. W związku z pandemią koronawirusa stali bywalcy Hal zmuszeni byli do odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Mimo konieczności zachowania dystansu fizycznego i stosowania środków ochronnych, mieszkańcy nadal chętnie odwiedzają swoich ulubionych kupców i wspierają ich w trudnej dla nich sytuacji.

Konkursowe fotografie nadsyłać można było w trzech wskazanych przez organizatorów tematach.
Główna kategoria konkursu pozostała praktycznie niezmienna i stanowi niemal dosłowny cytat tytułu konkursu. „Zakupy z uśmiechem” to zdjęcia handlu - żywego kontaktu człowieka z człowiekiem - podkreślające wartość emocjonalną momentu zakupu, rozmów z kupcami, sprzedawcami. Jury przyznało dwie równorzędne nagrody. Zdobyli je:

    • Monika Michałek - przepiękny, ciepły kadr starszej, sympatycznej Pani sprzedającej w okolicy Placu Targowego dziką pigwę oraz leśną żurawinę. Choć tę fotografię można bardziej zakwalifikować jako portet, to nie mamy nawet przez moment wątpliwości, że vis-á-vis bohaterki kadru znajduje się drugi człowiek, wywołujący silną interakcję, a uśmiech jest formą wyłącznie podziękowania za jego zainteresowanie, w tym potencjalny zakup.

fot. Monika Michałek


  • Joanna Wawiernia - za czarnobiały kadr z Hali Rybnej, unikalny moment finalizowania zakupu ryb w okresie pandemii, z przyjacielskim stuknięciem pięściami (popularny żółwik) - sprzedawcy Pana Tadeusza z BOX-u na Hali Rybnej, z jednym z jego stałych klientów. W kadrze, pomimo mrocznego tła, przebija na pierwszy plan ciepło ludzkich emocji i przyjacielskich uczuć. 

fot. Joanna Wawiernia

Pozostałe kategorie organizatorzy zdecydowali się wprowadzić w tym roku. Pierwsza z nich - „Jesień pełna smaków” - hołduje sezonowemu asortymentowi kupców hal, ze szczególnym uwzględnieniem „darów lasu”, a także produktów rzemieślniczych, opartych o tradycyjne receptury z regionu Pomorza i pochodzących z lokalnych gospodarstw. Nagrodę w tym temacie zdobyła:

  • Łucja Szoja - za dwie fotografie przedstawiające moment rozłupywania oraz prezentacji rozbitego przed momentem orzecha włoskiego przez Marka Littwina z Placu Targowego. Jury doceniło niebanalny pomysł autorki, w tym zestawienie samego produktu - przykładu „Darów Lasu” z tak ważnym elementem ludzkim hal targowych. Nawet najlepszy produkt bez człowieka, osoby, która nam go prezentuje, zachwala, czy przygotowuje do sprzedaży, traci bardzo wiele.

fot. Łucja Szoja

Ostatnia kategoria - „Fotoreportaż z wydarzenia na halach” - to z kolei zdjęcia z wydarzeń i imprez kulturalnych organizowanych w przestrzeni obiektu, z uchwyceniem tematyki i specyfiki wydarzenia. Tu również jury zdecydowało się nagrodzić jedną osobę. A wyróżnienie zdobyła:

  • Ewa Morzuch - za fotoreportaż z warsztatów fotograficznych portret z warzywem. Dzięki autorce mogliśmy przypomnieć sobie jedno z najbardziej oryginalnych wydarzeń kreatywnych w ostatnich kilku latach, którego efektem było wiele ciekawych portretów, a przede wszystkim uwiecznione emocje i niebanalna kreatywność uczestników warsztatu oraz prowadzącego - Krzysztofa Winciorka

fot. Ewa Morzuch
fot. Ewa Morzuch

Jury przyznało także dodatkowe - honorowe wyróżnienie za mini reportaż „zakochany kundelek” Moniki Michałek.

fot. Monika Michałek

Poza nagrodami regulaminowymi jury przyznało także dodatkowe wyróżnienia oraz zakwalifikowało łącznie 12 prac na wystawę pokonkursową, którą będzie można oglądać od 5 grudnia w Hali Łukowej. Niestety z powodu zagrożenia pandemicznego, organizatorzy postanowili nie organizować wernisażu wystawy.

Organizatorami konkursu są miasto Gdynia i Agencja Rozwoju Gdyni. Jego celem jest wizerunkowa promocja zespołu historycznych Miejskich Hal Targowych, w tym także pracujących w nich sprzedawców, kupców, rzemieślników i usługodawców. Hale od początku swojego powstania w 1937 roku stały się ulubionym miejscem zakupów gdynian. Na straganach od lat dostępne są świeże warzywa, owoce, ryby, nabiał czy mięsa.

  • ikonaOpublikowano: 27.11.2020 14:15
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.11.2020 14:30
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także