Społeczeństwo

MEMO dla seniorów

MEMO to aplikacja do treningu pamięci seniorów. Fot.: Gaba Kucz

MEMO to aplikacja do treningu pamięci seniorów. Fot.: Gaba Kucz

Do seniorów w gdyńskich ośrodkach wsparcia trafiło właśnie multimedialne urządzenie, które pomoże w prowadzeniu zajęć z tzw. treningów pamięci. Oprócz tego, bezpłatną aplikację na swoim tablecie może też zainstalować każdy chętny. Wszystko dzięki udziałowi Gdyni w ogólnopolskim projekcie, którego efektem jest właśnie MEMO.

Z wiekiem następują zmiany w funkcjach poznawczych człowieka takich jak pamięć, myślenie, orientacja w czasie i przestrzeni, rozumienie, liczenie, pisanie, czytanie, zdolność uczenia się czy planowanie. Dlatego istotne jest, aby systematycznie wykonywać ćwiczenia usprawniające umysł, które opóźniają występowanie kłopotów z pamięcią.

- Zdając sobie sprawę jak ważne jest dbanie nie tylko o ciało, ale i umysł seniorów, już kilka lat temu wprowadziliśmy treningi pamięci do stałej oferty gdyńskich placówek wsparcia, m.in. ośrodków dziennego pobytu, ośrodków całodobowych, a także klubów seniora – przypomina Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Zależy nam na ciągłym rozwijaniu oferty miasta oraz wprowadzaniu kolejnych nowoczesnych rozwiązań i narzędzi. Stąd wziął się m.in. udział Gdyni w ogólnopolskich projektach „Siłownia pamięci” oraz MEMO. Ten drugi miał na celu opracowanie nowatorskiego, multimedialnego narzędzia wspomagającego pamięć i aktywizującego osoby starsze. Gdynia współpracowała tu z Fundacją Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” z Warszawy, Laboratorium EE oraz Uniwersytetem SWPS. Po wielu miesiącach pracy i testów mamy efekty - gdyńscy seniorzy mogą już korzystać z nowego narzędzia.

MEMO to multimedialne urządzenie z aplikacjami opracowanymi specjalnie na potrzeby seniorów, w różnym stanie zdrowia. Poziom ćwiczeń i zadań odpowiada kompleksowej stymulacji funkcji poznawczych.
 
- Treningi pamięci opierają się na rozwiązywaniu ćwiczeń z różnych dziedzin, np. matematyki, geografii, biologii, historii, literatury czy muzyki. MEMO daje możliwość realizacji ćwiczeń np. z wykorzystaniem zdjęć czy filmów. To narzędzie bez wątpienia wzbogaci i unowocześni nasze zajęcia. Seniorzy pracują na nim w parach i MEMO już wzbudziło spore zainteresowanie – wyjaśnia Hanna Ernest, psycholog Środowiskowego Domu Samopomocy, przy ul. Wąsowicza.

- Poziom zajęć jest zawsze dopasowany do stanu zdrowia danej grupy seniorów, gdyż wśród naszych podopiecznych są osoby chorujące m.in. na zespoły otępienne, w różnych stopniu zaawansowania. – dodaje Hanna Kurdybelska, pedagog w Środowiskowym Domu Samopomocy, przy ul. Wąsowicza – Warto podkreślić, że odpowiednio dopasowany trening pamięci wpływa pozytywnie także na podniesienie kompetencji społecznych – uczy pracy w grupie, przynosi satysfakcje z osiągnięć, między uczestnikami nawiązują się trwałe relacje międzyludzkie. Nasza 93-letnia podopieczna tak bardzo zaangażowała się w trening pamięci, że zwykle prosi nas o dodatkową porcję ćwiczeń do domu. 

Do użytku gdyńskich seniorów trafiło łącznie 45 multimedialnych urządzeń MEMO.
Ponadto każdy zainteresowany może pobrać aplikację MEMO na tablety bezpłatnie ze strony: www.projektmemo.pl

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona