Społeczeństwo

Miasto Przyjazne Dzieciom UNICEF – gdyńska konferencja o zdrowiu psychicznym

Uczestnicy spotkania w ramach programu Miasto Przyjazne Dzieciom UNICEF w Konsulacie Kultury w Gdyni, w środku Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

Uczestnicy spotkania w ramach programu Miasto Przyjazne Dzieciom UNICEF w Konsulacie Kultury w Gdyni, w środku Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Fot. Przemysław Kozłowski

W Konsulacie Kultury w Gdyni odbywa się spotkanie poświęcone zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży w ramach programu Miasto Przyjazne Dzieciom UNICEF. Gdynia jest gospodarzem dwudniowego wydarzenia jako pierwsze w Polsce miasto z tym zaszczytnym, ale i bardzo wymagającym tytułem. Pierwszego dnia samorządy dzielą się doświadczeniami, drugiego odbędą się wizyty studyjne.


Gdynia od września 2022 roku należy do grona Miast Przyjaznych Dzieciom UNICEF – światowego programu, który dąży do poprawy warunków i jakości życia dzieci i młodzieży. Jako pierwsze polskie miasto z tym zaszczytnym, ale i bardzo wymagającym tytułem, podjęła się organizacji drugiego ogólnopolskiego (po Warszawiesiedzibie UNICEF Polska) spotkania miast, które przystąpiły do programu UNICEF.




- Gdynia otrzymała tytuł 7 września ub. r. i realizuje plan działań, który był wspólnie z nami wypracowany - kolejny już plan działań, bo te plany na różnych etapach uczestnictwa w programie są wypracowywane jeszcze dużo przed uzyskaniem tytułu i są podstawą do oceny działań miasta. Gdynia opracowała kolejny plan na kolejne lata i te działania konsekwentnie realizuje. Robi znacznie więcej nawet niż w tym programie jest przewidziane, czego przykładem jest chociażby dzisiejsze spotkanie i to, że Gdynia się zdecydowała gościć tutaj przedstawicieli innych miast, które też są na różnych etapach tego programu. Gdynia chce im pokazać, jak wygląda praktyczna realizacja tego programu, ale też co można zrobić faktycznie, co można zrobić w życiu rzeczywistym i jak można wpłynąć na jakość życia młodych ludzi – mówi Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, która otworzyła spotkanie w Konsulacie Kultury.



Kobieta przemawia na mównicy.
Renata Bem, Dyrektor Generalny UNICEF Polska otwiera spotkanie w Konsulacie Kultury. Fot. Przemysław Kozłowski


W gdyńskiej konferencji biorą udział samorządowcy z 12 miast - z Sopotu - drugiego w Polsce Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF oraz z ośrodków, które przystąpiły do programu później, jak m.in. będące w połowie drogi do tytułu Kraków, Toruń i Konin czy nowicjusze, jak Kwidzyn, Bydgoszcz i Bolesławiec. Jak mówiła na otwarciu Renata Bem, spotkanie to okazja by „z dumą kraść rozwiązania” - brać najlepsze rzeczy i realizować je u siebie, dostosowując do swoich warunków.

- Gdynia jest pierwszym w Polsce miastem, które zostało przyjęte do światowego grona Miast Przyjaznych Dzieciom w ramach agendy UNICEF. Cieszymy się, że możemy spotkać w Gdyni przedstawicieli innych samorządów, które przyjechały do Gdyni poznawać nasze doświadczenia, uczyć się dobrych praktyk, tak żeby realizować u siebie ten znakomity program - bardzo wdzięczny i jakże potrzebny dzisiaj w naszych społecznościach lokalnych – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, współotwierający spotkanie wraz z dyrektorką UNICEF Polska.


Mężczyzna przemawia na mównicy.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Fot. Przemysław Kozłowski


Zdrowie psychiczne – kluczowy problem młodych ludzi


Gdyńska konferencja poświęcona jest głównie zdrowiu psychicznemu młodych ludzi.

Renata Bem: - Od wielu już lat UNICEF identyfikuje kwestie związane z problematyką zdrowia psychicznego jako kluczowe dla młodych ludzi, przede wszystkim w krajach rozwiniętych, i podejmuje bardzo wiele działań w tym obszarze i zachęca też wszystkich partnerów, zarówno instytucje, jak i partnerów biznesowych, do podejmowania tych działań. Dlatego dzisiaj spotykamy się, będziemy dużo mówić o zdrowiu psychicznym i będziemy pokazywać, jakie samorządy mogą podejmować działania w tym obszarze, aby życie młodych ludzi rzeczywiście stało się lepsze.


Kobieta przemawia na scenie, za nią ekran, przed nią publiczność.
Prelekcja Ewy Falkowskiej, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska. Fot. Przemysław Kozłowski


W programie spotkania znalazły się takie punkty, jak:

  • Prelekcja Ewy Falkowskiej, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska: Program Miasto Przyjazne Dzieciom jako narzędzie wdrażania polityk i działań na rzecz dzieci i młodzieży, w szczególności w zakresie zdrowia psychicznego.
  • Wystąpienie dr Ewy Odachowskiej-Rogalskiej, Kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży w Instytutucie Psychologii Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie: Znaczenie więzi dziecko-rodzina w kształtowaniu zdrowia psychicznego dziecka.
  • Wystąpienie dr Macieja Dębskiego, Prezesa Zarządu Fundacji Dbam o Mój Zasięg: Zdrowie psychiczne z perspektywy młodych osób w kontekście uzależnień od telefonów komórkowych i internetu.
  • Dobre praktyki miast w obszarze ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży: Wprowadzenie – Agnieszka Telusiewicz-Pacak, Koordynator ds. Advocacy UNICEF Polska; KrakówElżbieta Puszkarz, Kierownik Referatu ds. Rodziny, Urząd Miasta Krakowa; GdyniaAnna Melki, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia, Urząd Miasta Gdyni; KoninAgnieszka Gołębiowska, Koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych, Urząd Miejski w Koninie; SopotEwa Puszkiewicz, Koordynatorka Zespołu Sopot Miasto Praw Człowieka, Urząd Miasta Sopotu.
  • Warsztat Ewy Falkowskiej, Dyrektor ds. Advocacy UNICEF Polska i Małgorzaty Połowniak-Dąbrowskiej, Manager Projektów Edukacyjnych UNICEF Polska: Współpraca z biznesem oraz edukacja o prawach dziecka – praktyczne aspekty wdrażania.
  • Relacja Beaty Nawrockiej, Dyrektorki Gdyńskiego Centrum Kultury ze spotkania Miast Przyjaznych Dzieciom w Madrycie.


Na drugi dzień spotkania – środę, 8 listopada zaplanowano wizyty studyjne.

Kobieta stoi i mówi do siedzących przed nia ludzi.
Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna i dyrektorka Gdyńskiego Centrum Kultury. Fot. Przemysław Kozłowski



- Będziemy się dzielić dobrymi praktykami, pokażemy takie miejsca, które są w Gdyni bardzo wartościowe, pokażemy tam, gdzie dzieje się coś dla rodzin, dla dzieci, dla młodzieży. Członkowie dzisiejszego spotkania wybrali sobie miejsca z całej pełnej listy tych miejsc, które są warte zobaczenia – mówi Beata Nawrocka, koordynatorka programu Gdynia Rodzinna i dyrektorka Gdyńskiego Centrum Kultury.


Samorządowcy odwiedzą i poznają praktyki takich miejsc, jak Przystań Sąsiedzka Łowicka 51, Wymiennikownia i Dzienny Ośrodek Opieki Wytchnieniowej i Rehabilitacji Społecznej „Osiedle Młodych”.

Spotkania miast biorących udział w programie Miasto Przyjazne Dzieciom UNICEF mają odbywać się przynajmniej raz w roku.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 07.11.2023 14:55
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.11.2023 13:47
  • ikonaZmodyfikował: Przemysław Kozłowski
ikona

Zobacz także