Społeczeństwo

Miejskie Hale Targowe – handlowo i kreatywnie

Kolaż zdjęć. Po lewej: budynek Hali Łukowej (fot. Sławomir Okoń). Po prawej: fragment grafiki zapowiadającej Dzień Kreatywny Hal Targowych, który odbędzie się 17 lutego (materiały prasowe)

Kolaż zdjęć. Po lewej: budynek Hali Łukowej (fot. Sławomir Okoń). Po prawej: fragment grafiki zapowiadającej Dzień Kreatywny Hal Targowych, który odbędzie się 17 lutego (materiały prasowe)

To nie tylko miejsce handlu, ale i kreatywnych działań. Warsztaty tworzenia kolaży z archiwalnymi zdjęciami czy bransoletek, przepis na ziołową herbatę i historyczny spacer z Arkadiuszem Brzęczkiem – to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla uczestników kolejnej odsłony Dnia Kreatywnego Hal Targowych. Tym razem odbędzie się on 17 lutego. Udział bezpłatny, ale na część wydarzeń obowiązują zapisy.


Zespół Miejskich Hal Targowych powstał w latach 1936-1938 według projektu Jerzego Mullera i Stefana Reychmana. Wszystko po to, aby uporządkować handel targowy w Gdyni. Było to jedno z najnowocześniejszych miejsc tego typu w ówczesnej Europie. W 1983 roku kompleks został wpisany do rejestru zabytków. Miejsce to wciąż cieszy się popularnością. Można zrobić tu zakupy i poczuć niepowtarzalny targowy klimat. To lider handlu z tzw. ludzką twarzą, gdzie każdy klient może porozmawiać z handlującymi.

To kompleks o powierzchni 6 900 m2. Obecnie znajduje się tam 396 pawilonów z czego 342 są wynajęte. To jednak nie tylko miejsce handlu, ale i kultury czy kreatywnego działania. Mieszczą się tam m.in. muzeum czy pracownie lokalnych artystów. Cyklicznie są też organizowane spacery i warsztaty.

Dzień Kreatywny Hal Targowych na horyzoncie


Miejskich Halach Targowych znów będzie można spędzić czas kreatywnie. To okazja dla tych, którzy chcą poznać historię tego miejsca, a także nauczyć się robienia kolaży, przyjrzeć się warsztatowi jubilerskiemu czy samodzielnie przygotować maść lub herbatę ziołową.  
Najbliższy Dzień Kreatywny Hal Targowych zaplanowano 17 lutego w godz. 10.00-14.00. Chętni mają do wyboru różne rodzaje warsztatów. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale na większość z nich obowiązują zapisy.
 
Pracownia „Lilki Szpilki” zaprasza o godz. 10.00 na warsztaty tworzenia kolażowych kartek do głównego holu Hali Łukowej. Będzie można podzielić się artystyczną wizją. Każdy uczestnik otrzyma archiwalne, czarno-białe zdjęcie hal. Na jego kanwie trzeba będzie stworzyć własny obraz, wykorzystując wycinki z gazet, kolorowe papiery, guziki czy włóczki. Swoje prace można potem powiesić na ścianie.

Zapisy na stronie: https://app.evenea.pl/event/warsztatkolazlilki/.
 
„Jak smakuje las?” – o tym można się przekonać, zapisując się na warsztaty z twórczynią projektu „Sianko”. Rozpoczną się one o godz. 10.30 w podziemiach Hali Płaskiej, w alejce Halo Kultury – boksy nr 319, 320. Katarzyna Banaś pokaże skarby natury, czyli jakie zimowe gatunki, które można znaleźć w lesie, przydadzą się w kuchni lub domowej apteczce. Uczestnicy poznają przepisy na herbatki odpornościowe oraz ziołowe maści.
 
Zapisy na stronie: https://app.evenea.pl/event/siankojaksmakujelas/.
 
W programie znalazły się również warsztaty jubilerskie z Krystianem Pisarskim. Rozpoczną się o godz. 10.00 i zostaną zorganizowane w podziemiach Hali Płaskiej, w alejce Halo Kultury – boks nr 522. Uczestnicy wykonają bransoletkę lub pierścionek i użyją techniki lutowania srebra.
 
Zapisy na stronie: https://app.evenea.pl/event/warsztatjubilerski2/.
 
Z kolei miłośnicy historii i ciekawostek mogą się wybrać na spacer, który poprowadzi Arkadiusz Brzęczek. Pokaże on wyjątkowość hal i przybliży autorów koncepcji tego miejsca. Uczestnicy zagłębią się też w podziemia. Odkryją sekrety bogatej historii hal i poszukają oryginalnych detali sprzed 86 lat. Start o godz. 11.00. Zbiórka pod zegarem przy Hali Łukowej. Wydarzenie bez zapisów.
 
Szczegółowe informacje znajdują się na facebookowym profilu Miejskich Hal Targowych.

Dzień Kreatywny Hal Targowych organizują Agencja Rozwoju Gdynimiasto Gdynia oraz Miejskie Hale Targowe.

  • ikonaOpublikowano: 05.02.2024 14:31
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 05.02.2024 15:32
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona