Społeczeństwo

Nie żyje Ernest Bryll

Ernest Bryll miał 89 lat (fot. Ernest Bryll / FB)

Ernest Bryll miał 89 lat (fot. Ernest Bryll / FB)

Zmarł Ernest Bryll. Był honorowym obywatelem Gdyni, poetą, dramaturgiem, tłumaczem i dyplomatą. Jego teksty weszły na stałe do polskiej kultury. Miał 89 lat.

 
Ernest Bryll urodził się 1 marca 1935 w Warszawie. Dzieciństwo spędził w Komorowie Starym i Gdyni. I to tutaj uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego.

W 1956 roku ukończył wydział Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Dwa lata później ukazał się jego pierwszy tomik wierszy „Wigilie wariata”.

Pracował m.in. jako dziennikarz w „Po Prostu”, był kierownikiem literackim Teatru Telewizji, kierownikiem literackim Teatru Polskiego w Warszawie, dyrektorem Polskiego Instytutu Kultury w Londynie, wykładowcą na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wykładowcą na Sunny University w Albany w USA. W latach 1991-1995 pełnił funkcję ambasadora RP w Republice Irlandii. Bryll był również tłumaczem z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz.

Ernest Bryll był wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Otrzymał m.in. Nagrodę II stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki, Nagrodę im. Stanisława Piętaka, Nagrodę Miasta Warszawy, Nagrodę Narodowego Funduszu Kultury, Order Irlandzkiego Rodu Królewskiego, Nagrodę im. Franciszka Karpińskiego, Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” a także Nagrodę im. Cypriana Norwida w kategorii „Literatura”.

Najważniejsze dzieło Ernesta Brylla to sławny musical „Kolęda-nocka”. Ale to również nawiązujący do polskiej historii i romantycznej mitologii dramat „Rzecz listopadowa” czy spektakl „Wieczernik”.

Jego bibliografia jest niezwykle bogata, obejmuje poezję, dramaty, oratoria, sztuki, musicale, tłumaczenia i piosenki. Jego teksty śpiewali znani polscy artyści, m.in. Czesław Niemen, Maryla Rodowicz, Marek Grechuta, zespoły 2 plus 1 oraz Myslovitz.

Honorowy Obywatel Gdyni

 
W 2016 roku Rada Miasta Gdyni nadała Ernestowi Bryllowi tytuł Honorowego Obywatela Gdyni. W ten sposób chciała wyrazić swoje uznanie dla dorobku tej ważnej dla Polski postaci. Podkreślić jej związki z naszym miastem, a także dać wyraz swemu przekonaniu, że bogaty i nietuzinkowy dorobek kulturalny Ernesta Brylla: poezja, proza, dramaturgia, które są nieustającym dialogiem z polską historią, rolą Polski w Europie, narodową i ludową tradycją, uczyniły go ważną postacią oraz inspiracją dla współczesnych pokoleń, osobą zasługującą na szczególne uhonorowanie i pamięć.


„Bóg szeptem mnie obudził...” Ernest Bryll

 
Bóg szeptem mnie obudził i choć milczał potem

Słyszałem Jego oddech... Jakby na mnie czekał

Niby chciał odejść, ale jeszcze zwlekał...

A ja, okryty ciemnym, zimnym potem

Starałem się przypomnieć, co do mnie powiedział

Co otworzył w mym ciele, czego się dowiedział

–  Gdy byłem we snach długo wędrujący

Sam siebie szukający i nie znajdujący.

  • ikonaOpublikowano: 17.03.2024 12:40
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 17.03.2024 12:57
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona