Społeczeństwo

Niepokojące zachowanie młodych ludzi w komunikacji miejskiej. Mieszkanka alarmuje

Bądź tu i teraz, gdy cię telefon pożera. Ustąp miejsca! Źródło: Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej (MZKZG)

Bądź tu i teraz, gdy cię telefon pożera. Ustąp miejsca! Źródło: Metropolitalny Związek Komunikacyjny Zatoki Gdańskiej (MZKZG)

Czy młodych ludzi wciąż trzeba uczyć kultury i przypominać o zasadach dobrego wychowania? Pewnie nie wszystkich, ale okazuje się, że podobnych lekcji nigdy dość. Przekonała się o tym pani Aleksandra, gdynianka, która była świadkiem niepokojącej sytuacji, do której doszło w trolejbusie ZKM Gdynia.

Pani Aleksandra relacjonuje, że w gdyńskim trolejbusie nie znalazło się siedzące miejsce dla ok. 80-letniego mężczyzny, poruszającego się o lasce z widoczną wadą wzroku. - Leciwy mężczyzna stał więc przy drzwiach i trzymał się uchwytu – napisała gdynianka. Kobieta zwróciła uwagę, że "na wprost niego, za plastikową szybą siedziała para modnie ubranych, zadbanych nastolatków". - Oboje patrzyli na niego bezdusznie jak na ekran komputera. Przez zimne, obojętne twarze nie przemknęła nawet myśl, żeby ustąpić mu miejsca. Nawet nie drgnęli! W końcu miejsca 80-latkowi ustąpiła inna kobieta w wieku ok. 70+ lat – informuje kobieta.
 
Każdy chce podróżować komfortowo, wygodnie i pokonać odcinek z punktu A do punktu B w pozycji siedzącej, ale pamiętajmy, że są osoby uprzywilejowane, którym te miejsca należą się w pierwszej kolejności. Są to kobiety w widocznej ciąży, opiekunowie z dzieckiem na ręku. Osoby starsze, z niepełnosprawnością lub o ograniczonej zdolności ruchowej.
 
Przewoźnik zadbał też o wydzielenie i oznaczenie znakami graficznymi miejsc przeznaczonych dla:

Piktogram. Osoba o lasce  Piktogram. Osoba o lascePiktogram. Matka z dzieckiemPiktogram. Wózek dziecięcy
  • osób z niepełnosprawnością, starszych lub o ograniczonej zdolności ruchowej,
  • osób poruszających się na wózkach inwalidzkich,
  • osób z dzieckiem w wózku dziecięcym,
  • kobiet w widocznej ciąży, opiekunów z dzieckiem na ręku.
 
Widzisz symbol mamy z dzieckiem, wózka inwalidzkiego czy wózka dziecięcego, znaki te cię nie dotyczą, a w pojeździe podróżują osoby, dla których te miejsca są przeznaczone – zwolnij miejsce.

Łatwo stracić równowagę

Pamiętajmy, że w przypadku starszych osób nawet lekkie szarpnięcie czy mocniejsze hamowanie pojazdu może sprawić, że seniorzy stracą równowagę i się przewrócą. Każdy z nas kiedyś osiągnie słuszny wiek, kiedy będzie mniej sprawny. Pamiętajmy o tym, nie tylko wsiadając do komunikacji miejskiej.
 
Widzisz kobietę w ciąży lub mamę z dzieckiem na ręku? Ustąp jej miejsca. Mówi się, że kobieta spodziewająca się dziecka jest przy nadziei. To prawda, jednak na co dzień przez 9 miesięcy przyszła mama musi znosić różne fizjologiczne niedogodności. Na pewno będzie jej trochę łatwiej, gdy podróż trolejbusem odbędzie w bardziej komfortowych warunkach niż z trudem łapiąc równowagę na zakrętach czy będąc co chwilę poszturchiwaną przez wchodzących lub wychodzących pasażerów.
 
Widzisz mamę z dzieckiem? Specjalnie dla niej wyznaczono siedzące miejsca w pojeździe. Są zajęte przez seniorów lub osoby z niepełnosprawnością? Ustąp jej miejsce. Tego wymagają zasady dobrego wychowania, ale też to przykład życzliwości, której nigdy dość.
 

Nie czekaj, aż ktoś będzie miły dla ciebie

Zdaniem psycholożki prof. Laurie Santos z Uniwersytetu Yale, która prowadziła badania na grupie ponad 30 tys. osób w Wielkiej Brytanii jednym z czynników, który sprawia, że jesteśmy szczęśliwi jest życzliwość wokół nas. Nie czekaj, aż ktoś będzie miły dla ciebie, sam bądź życzliwy. A kolejnym czynnikiem sprawiającym, że jesteśmy szczęśliwi, jest pielęgnowanie wdzięczności. 80-latek, który ledwo trzyma się nogach czy mama z niespokojnym trzylatkiem uśmiechną się do nas i podziękują, gdy ustąpimy im miejsce. I już zwykły szary dzień choć przez chwilę staje się lepszy.

  • ikonaOpublikowano: 28.03.2024 10:03
  • ikona

    Autor: Urszula Abucewicz (urszula.abucewicz@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.03.2024 12:47
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona