Społeczeństwo

Opieka i aktywizacja - dwa filary gdyńskiego systemu wsparcia seniorów

Kompleksowa opieka wraz z aktywizacją to kluczowe elementy gdyńskiego systemu wsparcia seniorów.//fot. archwum Dziennego Domu Senior+

Kompleksowa opieka wraz z aktywizacją to kluczowe elementy gdyńskiego systemu wsparcia seniorów.//fot. archwum Dziennego Domu Senior+

Społeczeństwa krajów rozwiniętych żyją coraz dłużej. Wiąże się z tym stały wzrost liczby ludności w wieku senioralnym. To wyzwanie, na które w Gdyni, odpowiedź budowana jest od lat – zarówno jeśli chodzi o wsparcie jak i aktywizację seniorów.


– Społeczeństwa krajów rozwiniętych Europy żyją coraz dłużej  – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Świadomi rosnącego udziału seniorów w społeczeństwie, sukcesywnie budujemy i rozwijamy w mieście system wsparcia uwzględniający potrzeby osób starszych. Usługi opiekuńcze pozwalają seniorom jak najdłużej funkcjonować w swoim miejscu zamieszkania, a szereg placówek dziennych i całodobowych dba o fachową opiekę, dobraną stosownie do indywidualnych potrzeb. Z drugiej strony mamy Centrum Aktywności Seniora, które łączy i aktywizuje najstarszych mieszkańców naszego miasta.

Jak najdłużej w środowisku

Wsparcie seniorów i osób niepełnosprawnych w zakresie usług opiekuńczych koordynuje Gdyńskie Centrum Usług Opiekuńczych. Głównym zadaniem centrum jest wspieranie osób starszych w codziennym funkcjonowaniu w środowisku. GCUO realizuje zadania w zakresie organizacji i świadczenia usług opiekuńczych (zarówno przez wykonawców wyłonionych w drodze postępowania przetargowego, jak i zespół zatrudnionych opiekunów), w tym usług specjalistycznych. Pierwsza forma wsparcia obejmuje pomoc osobie niesamodzielnej w przygotowaniu posiłków, zrobieniu zakupów czy wykonaniu czynności pielęgnacyjnych. Z kolei specjalistyczne usługi opiekuńcze kierowane są dla dorosłych osób z zaburzeniami psychicznymi, dla dzieci i dorosłych osób ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera oraz dla osób z afazją. Chęć skorzystania z pomocy należy zgłosić do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Dzielnicowego Ośrodka Pomocy Społecznej.
GCUO realizuje również usługę teleopieki — czyli całodobowego monitoringu i przyzywania pomocy w sytuacjach zagrażających życiu, zdrowiu i bezpieczeństwu podopiecznych w ich miejscu zamieszkania. Z teleopieki w zeszłym roku skorzystało 113 osób. Natomiast 2023 roku z usług opiekuńczych skorzystały łącznie 1462 osoby. Liczba godzin świadczonych usług wyniosła 313 000.

GCUO realizuje także programy rządowe takie jak „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” i „Opieka Wytchnieniowa”. Asystencja Osobista to wsparcie dla osób z niepełnosprawnością w codziennych czynnościach, dojazdach, sprawach urzędowych i korzystaniu z dóbr kultury. Natomiast opieka wytchnieniowa skierowana jest do opiekunów osób z niepełnosprawnością w stopniu znacznym, zapewniając im czasowe zastępstwo do załatwienia własnych spraw, zadbania o zdrowie lub odpoczynku. W Gdyni opieka wytchnieniowa jest realizowana w formie pobytu dziennego i całodobowego. W ubiegłym roku z formy całodobowej skorzystało 71 osób (łącznie 952 doby), a z opieki dziennej – 111 osób (łącznie 25 680 godzin). W 2024 roku planowane jest kontynuowanie tych programów. W tym roku wprowadzono nową formę wsparcia zgodnie z ustawą o pomocy społecznej, czyli usługi sąsiedzkie, obejmujące pomoc w podstawowych potrzebach życiowych i podstawowej opiece higieniczno-pielęgnacyjnej. Obecnie korzysta z nich 7 osób.

Liczba osób wymagających usług opiekuńczych stale wzrasta stąd GCUO regularnie prowadzi rekrutację pracowników na stanowisko opiekuna.
- Praca opiekuna jest niezwykle wymagająca – podkreśla Joanna Nowicka, dyrektor Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych. Oprócz sprawności fizycznej niezbędne są duże pokłady empatii i zrozumienia sytuacji osoby, którą w danym momencie obejmujemy wsparciem. Wspieranie osób niesamodzielnych przynosi  sporo satysfakcji. GCUO dokonuje wszelkich starań, aby jak największa liczba osób starszych mogła jak najdłużej funkcjonować w znanym sobie środowisku, gdzie czują się najbezpieczniej.  

Zdjęcie przedstawia pracownika socjalnego wraz z osobą starszą korzystającą z usług opiekuńczych. Obie Panie siedza na kanapie podczas rozmowy
Jak najdłuższe funkcjonowanie w znanym sobie środowisku to główne założenie usług opiekuńczych. Jolanta Pawelczyk, starszy specjalista ds. pracy socjalnej DOPS 1 (po lewej) koordynuje dla obecnej na zdjęciu pani Krystyny (po prawej) zakres świadczonych usług.// fot. archiwum MOPS w Gdyni 


Placówki na terenie Gdyni

Na terenie miasta funkcjonują placówki wsparcia dziennego oraz całodobowego. W ramach wsparcia dziennego działają dwa Środowiskowe Domy Samopomocy specjalizujące się w świadczeniu wsparcia seniorom z chorobami otępiennymi i depresją. ŚDS Maczka 2 i ŚDS Wąsowicza 3 w ubiegłym roku udzieliły wsparcia odpowiednio 62 i 69 osobom starszym. Najmłodszą z placówek wsparcia dziennego jest Dzienny Dom Senior+. Został otwarty w marcu ubiegłego roku i udzielił wsparcia łącznie 31 gdyńskim seniorom. Każda placówka oprócz zajęć terapeutycznych oferuje różnorodne aktywności tematyczne, zachęcając seniorów do dzielenia się swoimi życiowymi doświadczeniami podczas licznych międzypokoleniowych wydarzeń.

Na zdjęciu społeczność DDS+ na międzypokoleniowym spotkaniu z hiszpańskojęzyczną młodzieżą z IES Sineu
Międzypokoleniowe wydarzenia pozwalają na dzielenie się doświadczeniami życiowymi. Na zdjęciu wizyta hiszpańkojęzycznej młodzieży IES Sineu z przyjaciółmi z Amerykańskiej Szkoły Podstawowej w Dziennym Domu Senior+// fot. MOPS w Gdyni 

Całodobową opiekę oferują w naszym mieście Gdyńskie Ośrodki Wsparcia przy ul. Chwarznieńskiej 92 i Bosmańskiej 32A oraz Dom Pomocy Społecznej mieszczący się przy ul. Pawiej 31. Z czasowej opieki w Ośrodku przy Chwarznieńskiej skorzystało w ubiegłym roku 90 osób. Natomiast GOW przy Bosmańskiej udzielił wsparcia 93 osobom. Z kolei z opieki w gdyńskim DPS skorzystało 90 seniorów. 

Aktywność społeczna

Aktywizacja społeczna i zapobieganie wykluczeniu to równie ważna część gdyńskiego systemu wspierania seniorów. Działania aktywizujące osoby starsze w Gdyni koordynuje Centrum Aktywności Seniora. W ubiegłym roku CAS działało w partnerstwie z 43 podmiotami, wśród których znajdowały się m.in. organizacje pozarządowe, instytucje oraz szkoły. Centrum koordynuje działalność 6 klubów seniora. Ponadto współpracuje i wspiera merytorycznie kolejne 22 kluby na terenie Gdyni. W ubiegłym roku w bazie centrum znalazło się 9921 osób starszych.

O tym, że wiek nie jest przeszkodą w zdobywaniu wiedzy, świadczy aktywność Gdyńskiego Uniwersytetu III Wieku. W zajęciach edukacyjnych w ubiegłym roku brało udział łącznie 1775 studentów.
Oferta miejska pod kątem osób starszych cały czas jest rozwijana. 14 listopada ubiegłego roku podpisano umowę na zaadaptowanie budynku dawnego Gimnazjum nr 1 przy ul. 10 lutego, w którym powstanie Centrum Nowoczesnego Seniora – miejsce, które będzie dla starszych wiekiem gdynian centralnym punktem ich społecznej aktywności.

Na zdjęciu widzimy gupę seniorów i wiceprezydenta Gdyni, Michała Gucia  podczas wizyty w modernizowanym na potrzeby entrum Nowoczesnego seniora, budynku dawnego Gimnazjum nr. 1
Planowany termin zakończenia prac nad Centrum Nowoczesnego Seniora to listopad 2024, uruchomienie przewidywane jest na przełomie roku.// fot. Dawid Linkowski

ikona