Uwaga! W sobotę PKO Gdynia Półmaraton. Sprawdź zmiany w organizacji ruchu.
Społeczeństwo

Ostatnie dni na pobranie zaświadczeń o prawie do głosowania

Urna wyborcza z kartami do głosowania. Zdjęcie archiwalne z 2019 roku // fot. Michał Puszczewicz

Urna wyborcza z kartami do głosowania. Zdjęcie archiwalne z 2019 roku // fot. Michał Puszczewicz

Już w najbliższą niedzielę, 15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Co zrobić, aby zagłosować poza miejscowością, w której się mieszka lub jest się zameldowanym? Należy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Trzeba się jednak spieszyć, bo można to zrobić do 12 października. Zostały zatem cztery dni na dopełnienie formalności.


Zaświadczenie o prawie do głosowania lub wniosek o zmianę miejsce głosowania – to dwa dokumenty, które umożliwiają wzięcie udziału w zbliżających się wyborach do Sejmu i Senatu RP poza miejscem stałego zamieszkania. Czym się różnią i co trzeba zrobić, aby je uzyskać?

Zaświadczenie o prawie do głosowania


Posiadając zaświadczenie o prawie do głosowania, można oddać głos w wyborach w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą.

Dokument ten może otrzymać każdy. Wystarczy mieć ukończone 18 lat i posiadać prawa wyborcze. Wniosek o wydanie zaświadczenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy do 12 października. Należy też mieć przy sobie dowód osobisty.

Zaświadczenie o prawie do głosowania dostaje się od ręki. W Gdynia są wydawane w głównym budynku Urzędu Miasta (al. Marsz Piłsudskiego 52/54) – w dni powszednie w godz. 8.00-16.00 lub w Centrum Obsługi Mieszkańca w Centrum Riviera – w godz. 10.00-18.00.

Wniosek i wszystkie szczegóły znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania, zostanie skreślony ze spisu wyborców, w którym był ujęty.

Należy pamiętać, aby w dniu głosowania mieć przy sobie dowód osobisty i zaświadczenie. Uwaga: w przypadku utraty zaświadczenia – niezależnie od przyczyny – nie będzie można otrzymać kolejnego takiego dokumentu, ani zagłosować w komisji obwodowej właściwej dla miejsca zamieszkania.

Informacje na temat zaświadczenia o prawie do głosowania można również znaleźć na stronie gov.pl.

Zmiana miejsca głosowania


Zmiana miejsca głosowania to opcja dla tych, którzy chcą zagłosować w Polsce, ale gminie, w której obecnie przebywają, a nie tam, gdzie są zameldowani lub mieszkają na stałe. Wniosek mogą złożyć osoby pełnoletnie (czyli ukończone 18 lat w dniu wyborów) i posiadają czynne prawo wyborcze.

Wniosek o zmianę miejsca głosowania należy składać w urzędzie gminy, w której będzie się przebywać w dniu wyborów, lub drogą elektroniczną. Można to zrobić do 12 października.

Aby zawnioskować online, trzeba się zalogować do serwisu ePUAP przez profil zaufany i podać adres, pod którym będzie się przebywać w dniu wyborów. Potwierdzenie złożenia wniosku zostanie wysłane na skrzynkę ePUAP. Tam też będzie można znaleźć potwierdzenie zmiany miejsca głosowania oraz informację o obwodzie głosowania i siedzibie obwodowej komisji wyborczej.

Jeśli ktoś chce zagłosować w Gdyni, może też złożyć wniosek w Urzędzie Miasta (al. Marsz Piłsudskiego 52/54) – w dni powszednie w godz. 8.00-16.00 lub w Centrum Obsługi Mieszkańca w Centrum Riviera – w godz. 10.00-18.00. Aby to zrobić, należy mieć przy sobie dowód osobisty i wypełnić odpowiedni wniosek. Dokument jest wydawany od ręki.

Wniosek i wszystkie szczegóły znajdują się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gdyni. Informacje można też znaleźć na stronie gov.pl.

Wyborca, który zmieni miejsce głosowania, zostanie skreślony ze spisu wyborców, w którym był ujęty.

  • ikonaOpublikowano: 11.10.2023 08:51
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.10.2023 15:44
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona

Zobacz także