Społeczeństwo

Politycy w mediach społecznościowych. Debata na Uniwersytecie WSB Merito Gdynia

 Debata oksfordzka na Uniwersytecie WSB Merito (fot. Magda Śliżewska)

Debata oksfordzka na Uniwersytecie WSB Merito (fot. Magda Śliżewska)

Obecność polityków w mediach społecznościowych przynosi więcej szkód czy korzyści? O tym m.in. dyskutowali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP i studenci Uniwersytetu WSB Merito Gdynia. Debacie oksfordzkiej, która odbyła się 15 maja, przysłuchiwała się m.in. Anna Chojnowska, naczelnik Biura Prezydenta Miasta. 

 
W czwartek, 15 maja Uniwersytet WSB Merito Gdynia zorganizował wyjątkowe wydarzenie edukacyjne – debatę oksfordzką. Zmierzyli się w niej uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP oraz studenci Uniwersytetu WSB Merito Gdynia

Debata oksfordzka to popularny w Polsce format debaty szkolnej i akademickiej, w której naprzeciw siebie stają dwie strony – propozycji i opozycji. Zadaniem pierwszej z nich jest udowodnienie prawdziwości określonej tezy, zaś drugiej – jej obalenie. Charakterystyczne dla debaty oksfordzkiej jest to, że uczestnicy znają wcześniej tezę, aby móc się do niej właściwie przygotować, jednak nie wiedzą, po której ze stron się ostatecznie znajdą.

Podczas debaty na Uniwersytecie WSB Merito Gdynia dyskusji poddano tezę: „Obecność polityków i polityczek w mediach społecznościowych przynosi więcej szkód niż korzyści”. W roli słuchaczy pojawili się również uczniowie innych gdyńskich szkół, Anna Chojnowska, naczelnik Biura Prezydenta Miasta Gdyni oraz Monika Kucharczyk, dyrektor filii w Gdyni Uniwersytetu WSB Merito.

 Uczniowie III LO w Gdyni na debacie oksfordzkiej w Uniwersytecie WSB Merito
Uczniowie III LO na debacie oksfordzkiej w Uniwersytecie WSB Merito (fot. Magda Śliżewska)
 
Takie debaty są potrzebne, szczególnie w kwestii nagłaśniania problemów związanych z teraźniejszą sytuacją geopolityczną. To edukacja w formie dyskusji, dlatego łatwo zapada w pamięć. Jeśli podczas debaty słuchacz jest aktywny, zdecydowanie łatwiej sobie przyswaja i zapamiętuje wszystkie tezy – opowiada Fabian Gołąbek, przewodniczący Rady Samorządu Studentów Uniwersytetu WSB Merito.

O czym była debata?


Celem debaty była analiza wpływu obecności polityków w mediach społecznościowych, z uwzględnieniem zarówno korzyści, jak i potencjalnych zagrożeń.

Uczestnicy koncentrowali się na takich aspektach jak m.in.:

  • zwiększenie dostępu do informacji politycznych i poprawa komunikacji z obywatelami,
  • potencjalne zagrożenia, takie jak dezinformacja, polaryzacja społeczeństwa czy manipulacja opinią publiczną,
  • rola mediów społecznościowych w mobilizowaniu młodzieży do angażowania się w politykę,
  • zmiany w sposobie prowadzenia kampanii wyborczych i wpływ na autentyczność politycznych przekazów.

Na koniec debaty obie strony przedstawiły propozycje dotyczące regulacji obecności polityków w mediach społecznościowych, dążąc do zminimalizowania ryzyka negatywnych skutków i zwiększenia pozytywnego wpływu tego zjawiska na demokrację.

Debacie przysłuchiwała się m.in. Anna Chojnowska, naczelnik Biura Prezydenta Miasta
Debacie przysłuchiwały się m.in. Anna Chojnowska, naczelnik Biura Prezydenta Miasta Gdyni i Monika Kucharczyk, dyrektor filii w Gdyni Uniwersytetu WSB Merito (fot. Magda Śliżewska)

Wydarzenie patronatem honorowym objęła prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek. Organizatorami debaty byli: Rada Samorządu Studentów Uniwersytetu WSB Merito Gdańsk i Gdynia oraz III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.05.2025 15:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (magdalena.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 16.05.2025 09:28
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona