Społeczeństwo

Pomagają osobom 50+ w odnalezieniu się na rynku pracy

Osoby po 50. roku życia korzystają z różnych form aktywizacji zawodowej, Urząd Pracy w Gdyni, fot. Zygmunt Gołąb

Osoby po 50. roku życia korzystają z różnych form aktywizacji zawodowej, Urząd Pracy w Gdyni, fot. Zygmunt Gołąb

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę po 50. roku życia. Znacznie częściej pojawiają się również programy i projekty wspierające te osoby w znalezieniu pracy oraz w ich przebranżowieniu. Dlaczego warto rozwijać takie inicjatywy?


Po pierwsze, ludzie po 50. roku życia posiadają ogromne doświadczenie zawodowe, które może być atutem dla pracodawców. Mają także wypracowane umiejętności interpersonalne, które sprawiają, że są cenieni przez współpracowników i przełożonych. Dzięki temu osoby te, mogą stanowić ogromny potencjał dla firm, które poszukują stabilnych i kompetentnych pracowników.

Po drugie, dla wielu osób praca to nie tylko źródło dochodu, ale także sposób na aktywne spędzanie czasu, rozwijanie swoich umiejętności i budowanie relacji z innymi. Dlatego też wspieranie osób 50+ w znalezieniu pracy może przyczynić się do poprawy ich jakości życia oraz samopoczucia. W obliczu starzejącej się populacji i zmian demograficznych, coraz większe znaczenie ma utrzymanie, także tych starszych pracowników na rynku pracy. Poprawa sytuacji zawodowej może przyczynić się do zmniejszenia wykluczenia społecznego, dając im możliwość pracy i przekwalifikowania się na inne stanowiska. Dlatego jest wiele inicjatyw, których celem jest aktywizacja zawodowa osób po 50. roku życia, dzięki czemu można zapewnić im godne życie i aktywny udział w społeczeństwie.

+50doCV! to projekt społeczny mający na celu uświadomienie społeczeństwu problemów, z jakimi borykają się osoby powyżej 50. roku życia, które próbują powrócić na rynek pracy. Te osoby, zwane również "Silversami", napotykają na wiele trudności, takich jak wypalenie zawodowe, depresja, poważne choroby oraz brak nowych umiejętności.

Inicjatorzy tego projektu z fundacji „Hey Day Foundation” z Gdańska w pierwszej kolejności chcą edukować przedsiębiorców i liderów na temat problemów takich jak wypalenie zawodowe oraz depresja u osób po 50. roku życia. Dzięki temu pracodawcy będą mogli lepiej zrozumieć potrzeby swojej kadry i wsparć ich w trudnych chwilach. Kolejnym priorytetem jest przeciwdziałanie stanom depresyjnym, co może powodować zniechęcenie tych osób w poszukiwaniu pracy.
Kolejnym krokiem jest organizacja szkoleń, jak również pomoc psychologiczna, która często okazuje się konieczna w powrocie do aktywności zawodowej.
 
Również nasz gdyński Urząd Pracy prowadzi szereg projektów i akcji skierowanych w stronę osób po 50. roku życia.
 
To między innymi projekt "Postaw na siebie - zaprojektuj swoją karierę", finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Grupą docelową projektu są m.in. osoby powyżej 55. roku życia. W ramach tego projektu Urząd Pracy oferuje szkolenia grupowe, staże, prace interwencyjne (czyli zatrudnienie subsydiowane) oraz środki na podjęcie działalności gospodarczej.

Do pośredników zatrudnienia, którzy pełnią dyżury w Przystaniach Sąsiedzkich często przychodzą osoby starsze, chcące zapoznać się z ofertami pracy dostępnymi w miejscowym urzędzie. Są one zainteresowane różnorodnymi stanowiskami pracy oraz rozwijaniem swoich umiejętności. Niejednokrotnie pośrednicy ci udzielają także porad osobom w wieku emerytalnym, które pragną dalej aktywnie pracować. Dlatego też, podczas pozyskiwania ofert, doradcy zwracają się do potencjalnych pracodawców z pytaniem, czy są zainteresowani zatrudnieniem osób nieco starszych. Obserwuje się, że w ostatnich latach coraz więcej pracodawców wykazuje zainteresowanie zatrudnieniem osób powyżej 50. roku życia.
 
Podsumowując, rozwijanie projektów wspierających osoby, które mają już ukończone "półwiecze" w znalezieniu pracy oraz ich przebranżowienie ma wiele korzyści zarówno dla nich samych, jak i dla społeczeństwa jako całości. Dlatego warto inwestować w takie inicjatywy, które mogą przyczynić się do polepszenia sytuacji zawodowej i życiowej tych osób.

Więcej o gdyńskich projektach na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni

ikona