Społeczeństwo

Pomorskie gminy dla młodych rodzin

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wojewódzkiej Rady ds. Rodziny, której przewodniczy Beata Szadziul, fot. Jan Ziarnicki

Spotkanie odbyło się z inicjatywy Wojewódzkiej Rady ds. Rodziny, której przewodniczy Beata Szadziul, fot. Jan Ziarnicki

„Bon opiekuńczy", Uniwersytet Rodzinny, czy pomoc psychologiczna to niektóre z prorodzinnych działań pomorskich samorządów przedstawionych w trakcie drugiego seminarium dotyczącego wsparcia młodych rodzin.

Spotkanie odbyło się w Urządzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, w czwartek 27 września z inicjatywy Wojewódzkiej Rady ds. Rodziny. Celem rady jest wymiana dobrych praktyk między gminami województwa pomorskiego w dziedzinie polityki rodzinnej.

- Warto skorzystać z doświadczenia sąsiednich gmin - zachęca Beata Szadziul, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady ds. Rodziny. - Dzisiejsze seminarium było kolejną okazją, by poznać ciekawe projekty, realizowane w wybranych pomorskich gminach. Wierze, że spotkanie było inspiracją do rozwijania polityki rodzinnej opartej, nie tylko na pomocy społecznej, a także na innych interesujących inicjatywach. Uniwersytety rodzinne, wsparcie psychologiczne, bony na opiekę żłobkową, to tylko niektóre z dzisiaj omawianych pomysłów skierowanych do młodych rodzin. Zachęcaliśmy gminy również do włączenia się w obchody Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa i rozważenia przystąpienia do projektu UNICEF „Miasto przyjazne dzieciom" - podkreśla przewodnicząca.



Swoje prorodzinne programy przedstawili prelegenci z 5 gmin oraz 2 organizacji pozarządowych.

Gmina Żukowo - „bon opiekuńczy". Jest to świadczenie pieniężne dla rodzin korzystających ze żłobków lub klubów dziecięcych. Przysługuje rodzinom korzystającym z usług żłobka lub klubu dziecięcego wpisanych do rejestru prowadzonego przez burmistrza gminy Żukowo.

Powiat Starogardzki
- „Drogowskaz bycia odpowiedzialnym rodzicem/opiekunem małego dziecka". Projekt socjalny ma na celu wsparcie rodziców, opiekunów i przyszłych rodziców w procesie wychowania dziecka, a także utrzymania prawidłowych relacji z dziećmi.

Gmina Luzino
– „zaCZYTAni", „Grupy zabawowe" i „Aktywna Rodzina – zdrowo się trzyma!!!". Celem programu jest promocja rodzinnego czytania, jak również pogłębianie więzi rodzinnych, integracja międzypokoleniowa czy wskazanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego.

Gmina Kartuzy – Działalność Uniwersytetu Rodzinnego. Uniwersytet powstał, aby zapobiegać wykluczeniu społecznemu rodzin oraz w celu podejmowania działań przyczyniających się do aktywizowania społeczności lokalnej. W ramach projektu rodziny mogą skorzystać z dwóch trzydniowych wyjazdów integracyjnych w roku oraz spotkań w Środowiskowym Klubie dla dzieci i młodzieży.

Powiat Bytowski – „Rodzice i JA-MY”, to projekt socjalny skierowany do rodzin wskazujących bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych. Celem wsparcia jest wzmocnienie więzi rodzinnych, podniesienie poczucia własnej wartości rodziców i dzieci oraz integracja ze środowiskiem lokalnym.

Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich – kampania społeczna „Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa”. Inicjatywa propaguję idee trwałej i bliskiej relacji małżeńskiej. Kampania realizowana jest za pomocą akcji promocyjnej „Tydzień Małżeństwa”. Wydarzenie co roku odbywa się w dniach 7-24 lutego.

UNICEF Polska
– „Miasto przyjazne dzieciom”, to międzynarodowa inicjatywa skierowana do samorządów, której celem jest zagwarantowanie najmłodszym obywatelom optymalnych warunków rozwoju i życia. Program realizowany jest w 31 krajach i ponad 1000 miast na całym świecie.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 27.09.2018 13:05
  • ikona

    Autor: _Jan Ziarnicki (j.ziarnicki@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.09.2018 15:42
  • ikonaZmodyfikował: Jan Ziarnicki
ikona

Zobacz także