Społeczeństwo

Port dla Rodziny działa i pomaga od roku

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć przemawiający podczas spotkania z okazji 1. rocznicy działalności Portu dla Rodziny (fot. Magdalena Czernek)

Wiceprezydent Gdyni Michał Guć przemawiający podczas spotkania z okazji 1. rocznicy działalności Portu dla Rodziny (fot. Magdalena Czernek)

Port dla Rodziny to bezpieczna i przyjazna przestrzeń, w której można uzyskać pomoc i bezpłatnie skorzystać z porad m.in. psychologa czy prawnika. Placówka działa od roku i cały czas aktywnie wspiera lokalną społeczność. Z pomocy skorzystało tu już ponad 200 osób, a to dopiero początek. W poniedziałek, 4 marca odbyło się podsumowanie dotychczasowej działalności tego miejsca.



To miejsce na mapie Gdyni, które warto znać. Mowa o placówce poradniczej przy ul. Łowickiej 44, czyli Porcie dla Rodziny. Gdynianie mogą tu uzyskać bezpłatną pomoc. Czekają na nich m.in. pedagog, logopeda, prawnik czy psycholog. Placówka działa od roku. W tym czasie udało się pomóc kilkuset osobom.

– To był dla nas bardzo pracowity rok. W sumie ponad 200 osób skorzystało z pomocy „Portu”. To dużo więcej niż zakładaliśmy. Okazuje się, że zapotrzebowanie na takie konsultacje jest bardzo duże. Oprócz pomocy pedagoga, logopedy, psychologa czy prawnika było także zapotrzebowanie na wsparcie innego rodzaju. I tutaj wspomagali nas kompetentni wolontariusze. Była to pomoc z zakresu doradztwa finansowego, doradztwa zawodowego, ekonomicznego i wsparcie duchowe, którego udzielał nasz ksiądz Zenon – mówi Aleksandra Kamińska, koordynatorka Portu dla Rodziny.



4 marca w placówce odbyło się spotkanie z okazji 1. rocznicy istnienia tego miejsca. Była to okazja do podsumowania dotychczasowej działalności. W uroczystości wzięli udział m.in. Agnieszka Buczyńska – ministerka ds. społeczeństwa obywatelskiego, wiceprezydenci Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała i Michał Guć, radny Gdyni Sebastian JędrzejewskiDorota Grunholz-Łomińska – pełnomocniczka burmistrza Rumi ds. organizacji pozarządowych, podopieczni i przyjaciele placówki, a także lokalna społeczność. Podczas spotkania podkreślano, że Port dla Rodziny to ważne miejsce, które odpowiada na potrzeby mieszkańców.

– Takie miejsca jak tutaj, które są nastawione na działania na rzecz społeczności lokalnej, to miejsca, które powinny powstawać w dużej liczbie na całej mapie naszego kraju. Dlatego, że to właśnie tutaj łatwo przyjść i uzyskać wsparcie – mówi Agnieszka Buczyńska, ministerka ds. społeczeństwa obywatelskiego.

– Siłami pasjonatów z Małego Kacka powstało miejsce, które pomaga, odpowiada na potrzeby mieszkańców – nie tylko dzielnicy, ale generalnie gdyńskiej społeczności. Udało się zbudować wokół niego grono osób pomagających, ale również liczną grupę osób, które skorzystały z tego miejsca i dzięki temu jest im po prostu łatwiej w życiu. Dlatego z radością świętujemy dzisiaj roczek i trzymamy kciuki za dalszy rozwój tego miejsca – dodaje Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Spotkanie uświetnił występ studentów Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni.

W spotkaniu z okazji 1. rocznicy działalności Portu dla Rodziny wzięli udział m.in.: (w pierwszym rzędzie od lewej) Agnieszka Buczyńska - ministerka ds. społeczeństwa obywatelskiego, wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni Michał Guć, a także (w drugim rzędzie od prawej) radny Sebastian Jędrzejewski i Dorota Grunholz-Łomińska – pełnomocniczka burmistrza Rumi ds. organizacji pozarządowych
W spotkaniu z okazji 1. rocznicy działalności Portu dla Rodziny wzięli udział m.in.: (w pierwszym rzędzie od lewej) Agnieszka Buczyńska - ministerka ds. społeczeństwa obywatelskiego, wiceprezydentka Gdyni Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni Michał Guć, a także (w drugim rzędzie od prawej) radny Sebastian Jędrzejewski i Dorota Grunholz-Łomińska – pełnomocniczka burmistrza Rumi ds. organizacji pozarządowych (fot. Magdalena Czernek)

Miejsce spotkań i nowe wyzwania


Port dla Rodziny to nie tylko miejsce, do którego przychodzi się po pomoc. Wiele osób odwiedza placówkę po prostu po to, żeby porozmawiać z drugim człowiekiem.

– To również przestrzeń do tego, żeby przyjść, napić się kawy czy herbaty i porozmawiać. Jest tu krąg osób, które przyzwyczaiły się do naszej obecności i po prostu przychodzą tutaj po to, żeby mówić o swoich troskach, o swoich radościach. Bardzo chętnie się dzielą swoim życiem – podkreśla Kamińska.

Cały czas powstają tu też nowe inicjatywy. Odbywają się różnego rodzaju warsztaty. Wszystko w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców. W kwietniu wystartują np. warsztaty psychologiczne dla mam.

Placówka powstała zaangażowaniu stowarzyszenia Katolickie Centrum Kultury – w ramach akcji #KACKpomaga. Dzięki dotacji z Narodowego Instytutu Wolności, a konkretnie z „Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych 2022-2033”, stowarzyszenie uruchomiło przyjazną i profesjonalną przestrzeń dla dzieci, dorosłych i rodzin.

Konsultacje ze specjalistami można umawiać, dzwoniąc pod nr tel.: 538 919 112 lub wysyłając e-mail na adres: portdlarodziny@kackmalykack.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 06.03.2024 12:20
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.03.2024 11:16
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona