Społeczeństwo

Zespół interdyscypinarny ds. przemocy po nowemu

Na zdjęciu członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego.

Na zdjęciu członkowie Zespołu Interdyscyplinarnego.

Gdynia od wielu lat systematycznie rozwija swoją ofertę wsparcia dla osób doświadczających przemocy domowej. 3 października w urzędzie miasta podpisano porozumienia pomiędzy instytucjami, których przedstawiciele tworzą nowy Zespół Interdyscyplinarny. Jest to efekt wejścia w życie nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej.


Obecnym na wydarzeniu członkom Zespołu za dotychczasowe wysiłki podziękował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

- Budowanie przestrzeni współpracy jest marką naszego miasta. Każdy z Państwa, reprezentując swoją instytucję, traktuje przeciwdziałanie przemocy jako priorytet. Ten problem społeczny, chcielibyśmy eliminować lub w największym możliwym zakresie ograniczać w życiu Gdyni. Dzięki praktyce i umiejętności dobrej współpracy, efekty Państwa działań są widoczne a skuteczność zespołu, nierzadko wspominana jest w rozmowach z instytucjami miejskimi. Za taką wolę służby na rzecz mieszkańców chciałem Państwu bardzo serdecznie podziękować.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek dziękuje członkom nowego Zespołu Interdyscyplinarnego
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek dziękuje członkom Zespołu Interdyscyplinarnego za dotychczasową pracę. (fot. Magdalena Czernek)


Gdyńskie działania na rzecz przeciwdziałania przemocy

 
- W Gdyni od wielu lat z dużą uwagą podchodzimy do kwestii udzielania pomocy osobom doświadczającym przemocy. - podkreślił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - Wymóg prawny funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego pojawił się w Polsce w 2010 roku natomiast w Gdyni, taki zespół działał już od 2007 roku. Już wtedy, pod nazwą „Wspólnie Przeciw Patologiom”  umożliwiał szybki kontakt osób, które miały wpływ na późniejsze losy rodzin borykających się z różnymi problemami, w tym z problemem przemocy. Przez lata udało się nam zbudować sprawny system wsparcia dla mieszkańców a obecne zmiany prawne pozwolą na jego dalsze rozwijanie. 
 
Zespół Interdyscyplinarny w Gdyni skupia w swoim składzie przedstawicieli instytucji z różnych jednostek, którzy specjalizują się w przeciwdziałaniu przemocy domowej. Są to m.in. przedstawiciele policji, pomocy społecznej, Prokuratury Rejonowej, oświaty, kuratorów sądowych, których głównym zadaniem jest pomoc osobom doświadczającym zjawiska przemocy. Wskazuje również w miejsca, w których mieszkańcy mogą uzyskać pomoc m in. prawną i psychologiczną.  




Na zdjęciu Wiceprezydent Gdyni Michał Guć, przedstawiciele służb mundurowych oraz Prokuratury Rejonowej podpisujący dokumentację dotyczącą nowego Zespołu ds. Interdyscyplinarnych.
Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, wraz z przedstawicielami Prokuratury Rejonowej oraz służb mundurowych, podpisujący porozumienia dot. nowego zespołu interdyscyplinarnego. (fot. Magdalena Czernek)
 

Zapytana o zmiany w ustawie Hanna Żółkoś-Margońska, kierownik Zespołu ds. przeciwdziałania przemocy domowej MOPS odpowiada.
- Obecne zmiany nie wpłyną na jakość działań na rzecz mieszkańców. Tak jak do tej pory będziemy w sposób wnikliwy rozeznawać zgłaszane sytuacje, wdrażać dostępne nam narzędzia, wykorzystywać istniejący system wsparcia. Teraz musimy tylko w sposób formalny przemodelować organizację naszej pracy i współpracy, aby spełniała aktualne wymogi prawne. Najważniejsze zasady Zespołu pozostają bez zmian. To wciąż praca, której priorytetem jest poszanowanie i dobro drugiego człowieka. Aby przynosiła spodziewany efekt, musi być oparta na dobrym partnerstwie między różnymi instytucjami i organizacjami w mieście. 

Średnio rocznie w Gdyni wszczynanych jest ok. 300 procedur Niebieskiej Karty. W tym roku jak dotąd takich procedur wszczęto 264.

Jeśli doświadczają Państwo przemocy domowej w pierwszej kolejności należy się skontaktować z policją. Jeśli chcemy uwolnić się z zaklętego kręgu przemocy domowej, nie wahajmy się skorzystać ze wsparcia specjalistów. Siedziba Zespołu Interdyscyplinarnego mieści się na ul. Morskiej 106. Skontaktować się można pod numerem 58 627-33-60 lub pod adresem mailowym zespolinterdyscyplinarny@mopsgdynia.pl.

Kontakt

ikona