Społeczeństwo

Czerwiec w gdyńskim UrbanLabie

Czerwiec w UrbanLabie

Czerwiec w UrbanLabie

Gdyński UrbanLab, pionierski w skali kraju model współpracy mieszkańców, ekspertów i przedstawicieli struktur miejskich – działa już pełną parą. Program w czerwcu zapowiada się wyjątkowo intensywnie – odbędą się tu 1. Targi Innowacji Społecznych, spotkają się uczestnicy ogólnopolskiego Forum Praktyków Partycypacji, zorganizowane zostaną projekcje filmowe i wykłady poświęcone wielu wymiarom życia w nowoczesnym mieście. W czerwcu tematem przewodnim są inicjatywy oddolne.
 
Mimo działania od niespełna trzech miesięcy, UrbanLab może pochwalić się już bogatym programem i organizacją wydarzeń podejmujących temat miasta od wielu stron – mówi Magdalena Borek z koordynującego UrbanLab, Laboratorium Innowacji Społecznych – stajemy się miejscem, w którym można porozmawiać o funkcjonowaniu aglomeracji miejskiej oraz spotkać ludzi chcących zmieniać oblicze zarówno Gdyni, jak i innych polskich miast.

4 czerwca w UrbanLabie odbyły się, pod hasłem „Pomysły na lepsze życie”, Targi Innowacji Społecznych, swoiste podsumowanie projektu, który już dziś zmienia życie osób zależnych i ich opiekunów. W czasie targów zaprezentowane zostały innowacje, o których opowiadali sami ich twórcy.
 
Z kolei 11 czerwca UrbanLab stanie się jednym z miejsc spotkań Forum Praktyków Partycypacji, wyjątkowego ogólnopolskiego wydarzenia, które co roku zbiera osoby zajmujące się konsultacjami społecznymi, budżetem obywatelskim czy planowaniem przestrzennym. Wydarzenie skierowane jest do osób posiadających wiedzę i doświadczenie w działaniach włączających mieszkańców we współdecydowanie o ich lokalnych społecznościach, ale też do tych, którzy pragną je zdobyć i rozwijać.
 
14 czerwca w UrbanLabie Agata Twardoch, architektka i urbanistka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, opowie o wyzwaniach stojących przed budownictwem mieszkaniowym. Jakie są zagrożenia dla jego dostępności? Czym kończy się segregacja i prywatyzacji przestrzeni? Na czym polega suburbanizacja? Odpowiedzi na te i inne pytania padną podczas spotkania, którego tematem przewodnim będzie sytuacja mieszkaniowa i problem dostępności mieszkań w Polsce. Będzie również o kooperatywach jako dobrym modelu mieszkaniowym i potencjale wewnętrznym rozwoju miast.
 
Czym jest UrbanLab?
Urban Lab to program miejski, dzięki któremu powstaje przestrzeń do wypracowania, ale też wdrażania efektywnych i trwałych zmian podnoszących jakość życia mieszkańców Gdyni. UrbanLab zakłada funkcjonowanie miejsca współpracy mieszkańców, ekspertów z całego kraju, aktywistów miejskich oraz urzędników i władz miasta. Działania w UrbanLabie koncentrują się na wypracowywaniu nowych sposobów pracy nad wyzwaniami stojącymi przed Gdynią. Siedziba UrbanLabu mieści się w PPNT Gdynia (b.IV).
 
Funkcjonowanie UrbanLab zostało zaplanowane na trzy lata z możliwością wydłużenia ewentualnie na dwa kolejne lata. Gdynia uruchomiła program UrbanLabu jako pierwsze miasto w Polsce. Koordynatorem programu jest Laboratorium Innowacji Społecznych.
 
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń w czerwcu w UrbanLabie!
 
 
UrbanLab w czerwcu – program:
 
4.06 (wtorek), 10.00 – 13.00
Targi Innowacji Społecznych. Sposoby na dobre życie.
Podsumowanie 3 lat funkcjonowania inkubatora innowacji społecznych w Gdyni i działań upowszechniających najlepszych Innowacji na ludzką miarę. Wydarzeniu towarzyszy wydanie najnowszej gdyńskiej publikacji „Innowacje społeczne. 12 pomysłów na lepsze życie”.
Spotkanie o charakterze sieciującym dla innowatorów społecznych, przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych z Gdyni, jak również Trójmiasta i całego woj. pomorskiego oraz wybranych miast Polski.
Wstęp wolny.

5.06 (środa), 17.30-20.30
„Tę pszczółkę, którą tu widzicie”, czyli wykład i dyskusja o pszczołach miodnych, dzikich zapylaczach, ogrodach roślin miododajnych, a także tworzeniu zakładaniu uli miejskich.
Pszczoły i mini-pasieki na dachach budynków w przestrzeni miejskiej cieszą się obecnie dużą popularnością. Dlatego Rada miasta, wychodząc na przeciw zainteresowaniom mieszkańców, wprowadziła w tym roku zmiany w przepisach umożliwiające hodowlę pszczół miodnych na terenie miasta poza terenami rolniczymi.
Spotkanie organizowane z okazji Światowego Dnia Środowiska ustanowionego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ realizowane jest we współpracy z Referatem Ekorozwoju Wydziału Środowiska UM w Gdyni. Zaproszeni eksperci, pszczelarze i miłośnicy pszczelej materii udzielą porad i niezbędnych informacji wszystkim zainteresowanym hodowlą pszczół na własnej posesji.
Wstęp wolny.

7.06 (piątek), 17.00 – 20.30
Human Energy – projekcja filmu i dyskusja z twórcami filmu i ekspertem ds. technologii OZE i paliw alternatywnych.
„Human Energy” to niezwykła opowieść o współczesnych hobbitach, którzy przerażeni perspektywą życia po zmianach klimatu postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Wdrażają w życie gospodarkę obiegu zamkniętego w sektorze energetycznym, poprzez zakładanie spółdzielni energii odnawialnej. Ich zdaniem to jedyna droga do ocalenia świata przed skutkami zmian klimatu, a przy okazji dobry sposób na inwestowanie. Czy ma znaczenie fakt, że pieniądz to najlepiej działający argument?
Film był prezentowany na ponad 20 międzynarodowych festiwalach i zdobył 4 nagrody, w tym Honorable Mention Humanitarian Award 2018 i Award of Merit na Accolade Global Film Competition w USA, a także za najlepsze zdjęcia na Alternative Film Festival w Kanadzie.
Wstęp wolny.

11.06 (wtorek), 9.00-10.30
Forum Praktyków Partycypacji
Sesja śniadaniowa: UrbanLab. Albo INNaczej – trójmiejskie sposoby na społeczne innowacje.
Info i rejestracja: https://partycypacjaobywatelska.pl/forum/

12.06 (środa), 18.00-20.00
Urban farming i garden sharing – jak wspólnie hodować rośliny i korzystać z miejskiego ogrodnictwa?
Trzecie spotkanie z cyklu „Współdzielenie”, tym razem poświęcone zagadnieniom wymiany nasion i sadzonek, hodowli warzyw i owoców, zbieraniu i wykorzystaniu jadalnych dzikorosnących roślin.
Prowadzenie: Joanna Krukowska (Laboratorium Innowacji Społecznych / Socjologia UG).
Wstęp wolny.

14.06 (piątek), 18.00-20.00
System do mieszkania – wykład i spotkanie autorskie z dr inż. arch. Agatą Twardoch.
Jakie są zagrożenia dla dostępnego budownictwa mieszkaniowego? Do czego prowadzi utowarowienie? Czym kończy się segregacja i prywatyzacji przestrzeni? Na czym polega suburbanizacja? Jakie są dobre praktyki w lokalnej i regionalnej polityce mieszkaniowej  przeciwdziałające negatywnym zjawiskom i zwiększające dostępność mieszkań? Odpowiedzi na te i inne pytania padną podczas spotkania, którego tematem przewodnim będzie sytuacja mieszkaniowa i problem dostępności mieszkań w Polsce. Będzie również o kooperatywach jako dobrym modelu mieszkaniowym i potencjale wewnętrznym rozwoju miast.
Prowadzenie: Agata Twardoch – architektka i urbanistka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich. Współprowadzi pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Pisze do czasopism branżowych. Projektuje przestrzenie publiczne, architekturę i wnętrza. Promotorka kooperatyw mieszkaniowych, cohousingu i idei prawa do mieszkania. W maju 2019 nakładem wydawnictwa Bęc Zmiana! ukazała się jej książka: „System do mieszkania. Perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego”.
Wstęp wolny.

16.06 (niedziela), 10.00-15.00
Strefa Psyche Extra – letnia odsłona cyklu warsztatów z SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny 
Info i rejestracja: https://www.swps.pl/strefa-psyche
 
24.06 (poniedziałek), 17.00-20.00
Warsztaty „Study circle” dla gdyńskich Rad Dzielnic
Study circle to świetna metoda na rozwój wolontariatu w organizacji, wyłonienie lokalnych liderów, oraz koło zamachowe oddolnej, spontanicznej wymiany usług, wiedzy i umiejętności. To także często sposób na zawiązywanie trwałych przyjaźni. Na szkoleniu dowiecie się, jak zainicjować koła samokształceniowe i je rozwijać, odpowiadając na realne potrzeby mieszkańców waszych dzielnic. Każdy uczestnik otrzyma również poradnik dobrych praktyk.
Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
 
Wszystkie wydarzenia w ramach UrbanLab są bezpłatne, ale na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.
Szczegóły: www.facebook.com/LaboratoriumIS | urbanlab@lis.gdynia.pl | 58 727 39 16
Adres: LABORATORIUM INNOWACJI SPOŁECZNYCH Urban Lab / Innowacje Społeczne, al. Zwycięstwa 96/98


  • ikonaOpublikowano: 07.06.2019 09:45
  • ikona

    Autor: Michał _Rusak (m.rusak@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.06.2019 11:26
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona

Zobacz także