Społeczeństwo

Pracownicy samorządowi. Dziś ich święto

Pracownicy samorządowi wspólnie z mieszkańcami pracują nad przyszłością miasta (fot. Natalia Kawalerowicz)

Pracownicy samorządowi wspólnie z mieszkańcami pracują nad przyszłością miasta (fot. Natalia Kawalerowicz)

Każdy mieszkaniec korzysta z ich wiedzy, doświadczenia, wsparcia. I to od samego początku swojej drogi w mieście: rejestrują narodziny, śluby, poświadczają meldunek. To do nich przychodzimy po pierwszy dowód osobisty, prawo jazdy, u nich zarejestrujemy auto albo łódź. Zarządzają mieniem komunalnym, edukacją i dbają o to, by sprawnie funkcjonowała komunikacja publiczna. Pracownicy samorządowi. Dziś obchodzą swoje święto.

Rocznica jest nieprzypadkowa — Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzimy 27 maja, na pamiątkę pierwszych — po upadku PRL — wolnych wyborów do rad gmin w miastach i wsiach w całej Polsce. Historyczne już głosowanie odbyło się 27 maja 1990 roku. Zdaniem ekspertów reforma samorządowa okazała się najbardziej udaną reformą po 1989 roku w Polsce.

Dzień Samorządu Terytorialnego to okazja do wyrażenia wdzięczności wszystkim zaangażowanym w budowanie i działanie lokalnych wspólnot. Przed trzydziestoma pięcioma laty rozpoczęła się nowa era w historii naszego kraju – czas, w którym mieszkańcy zyskali realny wpływ na kształtowanie swojego najbliższego otoczenia. Zapoczątkowana w 1990 roku reforma samorządowa położyła fundament pod społeczeństwo obywatelskie, oparte na zasadzie odpowiedzialnego dialogu, dała podstawy dla rozwoju gmin i regionów – mówi Aleksandra Kosiorek, prezydent miasta.

Podział na administrację centralną i samorządową to jeden z filarów nowożytnej demokracji. Strategia, ewidencja ludności, długofalowe inwestycje, działania wpływające na jakość życia, inicjatywy wspomagające zrównoważony rozwój czy zachęta do budowania wspólnoty w modelu partycypacyjnym – to wszystko jest udziałem pracowników samorządu terytorialnego.

Pracownicy samorządowi w Gdyni odgrywają kluczową rolę w codziennym funkcjonowaniu miast lub gmin, realizując zadania w wielu obszarach administracji publicznej. Jednym z najważniejszych obszarów jest zarządzanie jednostką samorządu terytorialnego: pracownicy wspierają włodarzy w planowaniu zarówno bieżących, jak i długofalowych działań, tworzeniu strategii rozwoju miasta z uwzględnieniem planów inwestycyjnych i działań poprawiających jakość życia.

Równie duże znacznie ma obsługa mieszkańców, bo niemal każdą sferę naszego życia regulują przepisy i procedury. Dbanie o terminowość, legalność i wygodę załatwienia sprawy to podstawa, by uczynić urząd przyjaznym i dostępnym, gdzie sprawy załatwia się w atmosferze szacunku i zrozumienia. To najczęściej prowadzenie spraw związanych z ewidencją ludności, wydawaniem dokumentów, rejestracją pojazdów oraz udzielaniem informacji.

Kolejne ważne zadanie dotyczy planowania przestrzennego. Pracownicy samorządowy opracowują i wdrażają plany zagospodarowania przestrzennego oraz prowadzą nadzór nad ich realizacją. To do nich należy realizacja inwestycji: koordynacja projektów budowlanych, modernizacji dróg, infrastruktury komunalnej i obiektów publicznych. To także wyznaczenie kierunków długofalowego rozwoju.

Samorząd zarządza placówkami oświatowymi: urzędnicy prowadzą nadzór nad szkołami, przedszkolami i innymi instytucjami edukacyjnymi. Do zadań samorządu należy również promocja kultury: organizacja wydarzeń kulturalnych, wspieranie działalności artystycznej i współpraca z instytucjami kultury.

Ważnym elementem działań samorządów jest opieka społeczna: udzielanie wsparcia osobom potrzebującym, zarządzanie programami socjalnymi oraz wspieranie i zachęcanie do podjęcia i utrzymania zatrudnienia. To nie tylko papierkowa robota, ale też wsparcie osób na życiowych zakrętach, w duchu życzliwości i empatii, tak bliskim idei wspólnotowości.

Ważną rolą samorządu jest włączanie społeczności w działania w przestrzeni miejskiej. Działania w ramach takich inicjatyw, jak np. budżet obywatelski czy planowanie inwestycji oraz projektów miękkich w dzielnicach pozwala na rozwój wspólnoty w modelu partycypacyjnym. Współpraca z organizacjami pozarządowymi pomaga dotrzeć do lokalnych społeczności i wykorzystać zasoby ludzkie.

Kolejne dziedziny, w których działają pracownicy samorządowi, to ochrona zdrowia, czyli koordynacja działań związanych z profilaktyką zdrowotną i promocją zdrowego stylu życia, a także ochrona środowiska: realizacja programów ekologicznych, zarządzanie zielenią miejską i monitorowanie jakości powietrza.

Do zadań na poziomie lokalnym należy też budowanie strategii komunikacji i transportu, z uwzględnieniem promocji zachowań proekologicznych oraz niwelowanie obszarów wykluczonych komunikacyjnie.

Miasta i gminy odpowiadają też za gospodarkę odpadami. Na tym poziomie odbywa się organizacja systemu segregacji i utylizacji odpadów komunalnych.

Nasze wybrane działania w liczbach (2024):
  • 217 736 – tyle mieszkańców było zameldowanych w Gdyni było zameldowanych (w tym 6 816 na pobyt czasowy)
  • 28 699 – tyle dowodów osobistych odebrali mieszkańcy
  • 28 517 – tyle wniosków o wydanie dowodu osobistego przyjął Wydział Spraw Obywatelskich
  • 14 039 – tyle zaświadczeń o zameldowaniu i wymeldowaniu wydał Wydział Spraw Obywatelskich
  • 7 794 – tyle praw wydał Wydział Spraw Obywatelskich (w tym międzynarodowe praw jazdy: 1107 szt.)
  • 5 239 – tyle numerów PESEL zastrzeżono obywatelom polskim
  • 4 231 – tyle założono PKK (profil kandydata na kierowcę)
  • 2 416 – tyle zgonów zarejestrował Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni
  • 2 240 – tyle aktów urodzenia sporządził Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni
  • 2 167 – tyle założono PKZ (profil kandydata na kierowcę zawodowego)  
  • 1 571 – tyle decyzji w sprawie wpisania do Centralnego Rejestru Wyborców wydał Wydział Spraw Obywatelskich
  • 1 115 – tyle aktów małżeństwa sporządził Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni
  • 1 097 – tyle zrealizowano e-wniosków
  • 710 – tyle decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy wydał Wydział Spraw Obywatelskich
  • 551 – tyle par zdecydowało się na ślub cywilny w urzędzie
  • 73 – tyle zezwoleń na kierowanie pojazdami uprzywilejowanymi oraz pozwoleń na kierowanie tramwajem wydał Wydział Spraw Obywatelskich

  • ikonaOpublikowano: 27.05.2025 16:00
  • ikona

    Autor: Aneta Marczak (aneta.marczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 28.05.2025 16:05
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona