Społeczeństwo

Profilaktyka to podstawa. Skorzystaj z bezpłatnych badań i konsultacji

Na zdjęciu (od lewej): Danuta Synak, koordynator organizacyjny Centrum Chorób Piersi, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, koordynator pacjenta onkologicznego, Paweł Bień, dyrektor operacyjny Arki Gdynia, Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich, Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni, Anna Melki, dyrektorka Gdyńskiego Centrum Zdrowia, Janina Łojba, stowarzyszenie Amazonek w Gdyni (fot. Magdalena Starnawska)

Na zdjęciu (od lewej): Danuta Synak, koordynator organizacyjny Centrum Chorób Piersi, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, koordynator pacjenta onkologicznego, Paweł Bień, dyrektor operacyjny Arki Gdynia, Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich, Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni, Anna Melki, dyrektorka Gdyńskiego Centrum Zdrowia, Janina Łojba, stowarzyszenie Amazonek w Gdyni (fot. Magdalena Starnawska)

Październik jest miesiącem walki z nowotworem piersi. To właśnie wtedy odbywa się wiele wydarzeń promujących profilaktykę. Tak też będzie w tym roku. W Centrum Riviera po raz siódmy będzie można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji, natomiast piłkarze Arki Gdynia podczas meczu z Pogonią Siedlce zagrają w różowych koszulkach.

Jesienna kampania promująca profilaktykę nowotworu piersi ponownie startuje. Już 12 października (sobota) w Centrum Riviera wszystkie chętne osoby będą miały okazję skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji z onkologiem.
W październiku podkreślamy wagę problemu zdrowotnego, jakim są nowotwory piersi. Zaczynamy na jutrzejsze, siódme już, spotkanie w „Rivierze”, które realizujemy wspólnie ze Szpitalami Pomorskimi. W godzinach 10:00-16:00 będzie okazja, by skorzystać z szeroko pojętego poradnictwa w ramach profilaktyki raka piersi – przyznaje Tomasz Augustyniak, wiceprezydent Gdyni. – Warto pamiętać, że nasze inicjatywy są w pewnym sensie kontynuacją działań, które mogliśmy obserwować w ubiegłych latach. Program profilaktyki i edukacji zdrowotnej realizowany jest w cyklu ciągłym, na wszystkich wydarzeniach, także tych, które odbywały się w Gdyni w okresie letnim.



Wczesna diagnoza daje większe szanse na wyleczenie

Skuteczność leczenia onkologicznego zależy w dużej mierze od stadium choroby, dlatego tak ważne są systematyczne badania.
Nawet najdroższa profilaktyka kosztuje mniej niż najtańsze leczenie – zapewnia Jacek Pilarczyk, dyrektor pomorskiego NFZ. – Profilaktyka jest niezwykle istotna dla naszego zdrowia i ogólnego samopoczucia. Zapobiega chorobom, a regularne badania profilaktyczne pozwalają wykryć potencjalną chorobę na wczesnym etapie jej rozwoju, co zwiększa szanse na zastosowanie skutecznego leczenia i uniknięcie poważniejszych komplikacji zdrowotnych.

Różowy październik w Gdyni

Podczas wydarzeń organizowanych w ramach kampanii „Różowy październik” obecni będą wykwalifikowani specjaliści, którzy zadbają o pacjentów, zapewnią im konsultacje medyczne i przeprowadzą badania za pomocą najnowocześniejszych sprzętów medycznych. 
Tegoroczne wydarzenia odbędą się na parterze w Rivierze w okolicach cukierni „Sowa”. Konsultacje zorganizowano w specjalnie przygotowanym lokalu, gdzie onkolodzy badają palpacyjnie pacjentki – zapewnia Anna Melki, dyrektorka Gdyńskiego Centrum Zdrowia. – W ostatnich paru latach zbadaliśmy 930 osób, przy czym 78 osób było skierowanych do dalszej diagnostyki. Przeżywalność raka jest bardzo duża, tylko trzeba szybko zacząć działać.
Nowością w ramach tegorocznej kampanii jest zaplanowany na 20 października mecz Arki Gdynia z Pogonią Siedlce, który gdyńscy piłkarze rozegrają w różowych koszulkach.
W tym roku gramy jeden mecz w październiku w nurcie świadomości raka piersi. Piłkarze Arki Gdynia wystąpią w różowych barwach, co jest wyjątkiem, bo przecież wiadomo, że Arka to klub żółto-niebieski. Poprosiliśmy Pierwszą Ligię Piłkarską o to, żeby wyraziła zgodę na granie w strojach różowych, po to, żeby podkreślić tymi strojami ważność prewencji raka piersi nie tylko u pań – tłumaczy Paweł Bień, dyrektor operacyjny Arki Gdynia. – Wiadomo, że na trybunach jest większość mężczyzn i zachęcamy ich do tego, żeby przekonywali swoje partnerki do regularnych badań. Na meczu będą: Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, Szpitale Pomorskie, Narodowy Fundusz Zdrowia, Gdyńskie Amazonki, Centrum Medyczne Medicorum, które dostarczą fantomy piersi. Przyjadą także dziewczyny na motocyklach, które co roku organizują zlot MotoCYClovy. Podczas meczu panowie będą mogli poćwiczyć dotykanie, znajdywanie zmian. Niech nauczą się ich szukać, bo kiedy ewentualnie jakiś guz się pojawi, żeby możliwie szybko go złapać i poddać działaniom leczniczym.
Jak dodaje dyrektor Bień, podczas meczu kibice będą mogli nauczyć się na fantomach samobadania piersi i rozpoznawania potencjalnych zmian. Pod stadionem stanie również mammobus, gdzie panie będą mogły skorzystać z mammografii.

W działania profilaktyczne chętnie angażują się także specjalistyczne podmioty lecznicze – Szpitale Pomorskie i Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku.
To są takie akcje, w których centrum handlowe zamienia się w piękne, różowe otoczenie z balonami, kiedy próbujemy do kobiety dotrzeć bardzo blisko, czyli w trakcie zakupów, a być może także do tej kobiety, która świadomie przyjechała się przebadać. Jeżeli lekarze coś stwierdzą, to faktycznie jest możliwość wykonania USG – tłumaczy Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes Szpitali Pomorskich. – Czasami również obalamy różnego rodzaju mity, które krążą wokół nowotworów. Więc na pewno im nas więcej będzie, im więcej będziemy przekazywali tych informacji, tym lepiej. Warto, żebyśmy całymi rodzinami zadbali o swoje zdrowie. Zagrajmy o zdrowie również z Arką Gdynia w czasie Różowego Meczu. To jest piękna inicjatywa, bowiem piłkarze ubrani w różowe koszulki będą wspierali panie i przypominali o ważności profilaktyki. Także wygrajmy dla siebie jak najwięcej!
Prezes Sobierańska-Grenda dodała, że szpital ma kobiecie do zaoferowania wysokiej klasy specjalistów, którzy pracują na nowoczesnym sprzęcie, mają duże sukcesy w leczeniu pacjentek z rakiem piersi w ramach pierwszego na Pomorzu Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni. Ponadto zachęciła wszystkich do działań profilaktycznych, panie i panów, ponieważ rak piersi, choć rzadko, występuje także u 1% męskiej populacji.

Podczas konferencji prasowej przybliżono także działalność Centrum Chorób Piersi, które funkcjonuje w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Jak podkreślają koordynatorzy, to miejsce, które pozwala na sprawną diagnostykę wszelkich schorzeń piersi i optymalne leczenie tych, którzy tego wymagają, według najlepszych wzorców europejskich i światowych.
Jak wiemy, profilaktyka raka piersi jest bardzo ważna, dlatego wczesne jego wykrycie daje możliwość wyleczenia i nie dopuszczenie do rozwinięcia choroby. W naszym szpitalu zapewniamy wielokompleksową i skoordynowaną opiekę nad pacjentem już od etapu diagnostyki – mówi Danuta Synak, koordynator pacjenta onkologicznego Centrum Chorób Piersi w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. – Opiekę koordynowaną stosujemy także pod kątem badań przesiewowych, czyli tzw. badań mammograficznych. Jeśli jest taka potrzeba, pacjent zostaje automatycznie umówiony do lekarza w Poradni Chorób Piersi na poszerzenie diagnostyki, aby wykluczyć bądź też potwierdzić chorobę nowotworową. Prowadzimy również koordynowaną opiekę na pacjentkami zdrowymi posiadającymi mutacje genu BRCA1 i BRCA2.

Wsparcie w chorobie i perspektywa pacjenta

O tym, jak ważne jest włączenie kobiet dotkniętych chorobą nowotworową piersi i narządów rodnych w aktywne życie społeczne poprzez otoczenie ich opieką po zabiegu mastektomii przez przeszkolone ochotniczki oraz dążenie do pełnej rehabilitacji fizycznej i psychicznej, mówiła przedstawicielka gdyńskich Amazonek. Zapowiedziała też Marsz Różowej Wstążki, który 19 października przejdzie ulicami Gdyni.
Bardzo ważnym czynnikiem naszej działalności są cotygodniowe czwartkowe spotkania wszystkich chętnych członków. Omawiane są na bieżąco realizacje naszych działań oraz wzajemne wsparcia. Jest ono niezwykle ważne, nie tylko w czasie choroby – mówi Janina Łojba, prezes Stowarzyszenia Gdyńskich Amazonek. – To, co jest najważniejsze, co także widać po nas, że zostałyśmy w porę zdiagnozowane i możemy tu być. W geście solidarności organizujemy co roku Marsz Różowej Wstążki organizowany, już od 21 lat. Bierze w nim udział bardzo dużo Amazonek z województwa pomorskiego, pojawią się też mieszkańcy Gdyni, a przede wszystkim nasze rodziny. Zapraszam już dziś do włączenia się w to wydarzenie.  

Gdzie szukać pomocy?

Miasto dysponuje wykwalifikowanym i doświadczonym personelem medycznym, który kompleksowo zadba o pacjentki w tak trudnym dla nich momencie, jakimi jest choroba.

W Gdyni funkcjonuje również infolinia dla osób zmagających się z nowotworem piersi. W środy i piątki od godz. 15:30 do 17:30, pod numerem: 500 634 740, gdzie można uzyskać wsparcie i poradę onkologa.



Więcej szczegółowych informacji o gdyńskich wydarzeniach związanych z „Różowym październikiem” znajdziemy na stronie gdynia.pl.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona

Zobacz także