Społeczeństwo

Rada ds. BO zaczyna nową kadencję!

BO Gdynia 2019

BO Gdynia 2019

Gdynianki i gdynianie mają już nową Radę ds. Budżetu Obywatelskiego, która przez najbliższe dwa lata będzie doradzać prezydentowi w różnych sprawach związanych z organizacją i rozwojem BO. Między innymi po to, żeby następne edycje Budżetu Obywatelskiego odpowiadały aktualnym potrzebom mieszkańców.
 
Nowa, trzecia już, Rada ds. BO została powołana 21 maja. To łącznie 13 osób - przedstawiciele mieszkańców, rad dzielnic, organizacji pozarządowych, Rady Miasta oraz prezydenta Gdyni. Działalność w Radzie jest społeczna, co oznacza, że członkowie i członkinie nie otrzymują wynagrodzenia finansowego za włożoną pracę. Ich zadaniem będzie przede wszystkim opiniowanie oraz doradzanie prezydentowi Gdyni w sprawach związanych z przeprowadzaniem, ewaluacją i rozwojem BO w naszym mieście.
 
- Rada jest bardzo ważnym ciałem, które pomaga w przygotowaniu regulaminów kolejnych edycji BO. Jej członkowie wnoszą do dyskusji o Budżecie Obywatelskim różne perspektywy, zwracają uwagę na elementy procesu, które wymagają przemyślenia lub poprawy. W tym roku w procedurze dużo się zmieniło – liczymy, że Rada pomoże też w ewaluacji tych kierunków - mówi Ewa Stokłuska z Laboratorium Innowacji Społecznych i członkini Rady ds. BO z ramienia prezydenta.
 
Do kompetencji Rady ds. BO należy monitorowanie przebiegu całego procesu BO, konsultowanie i opiniowanie propozycji dotyczących bieżących spraw związanych z jego realizacją oraz rekomendowanie zmian i nowych rozwiązań dla kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego. To ważne zwłaszcza teraz, ponieważ w tegorocznej formule Budżetu Obywatelskiego są rozwiązania, których w Gdyni wcześniej nie było, w tym m.in. głosowanie na projekty dotyczące całego miasta.
 
- Z pewnością będę chciała zwrócić szczególną uwagę członków Rady na potrzebę tworzenia projektów pro-seniorackich oraz zachęcania seniorów do zaangażowania się w Budżet Obywatelski. Chciałabym też, by udało nam się zwiększyć udział mieszkańców, mocniej zaangażować ich w procesy Budżetu Obywatelskiego - mówi Urszula Zalewska, przedstawicielka organizacji pozarządowych w Radzie ds. BO.

- Poprzednia kadencja Rady poświęcona była głównie wdrożeniu zmian wymuszonych przez ustawowe uregulowania. W najbliższej kadencji powinniśmy się przyjrzeć jak działają nowe rozwiązania, np. w odniesieniu do projektów miejskich i wprowadzić ewentualne korekty. Niezwykle istotne jest także przyjrzenie się kryteriom weryfikacji wniosków przez urzędników, żeby Budżet – zamiast Obywatelski – nie stał się Urzędniczy. Innym aspektem jest także głębszy wgląd w realizację zwycięskich projektów. Wiemy, że w niektórych przypadkach budzi to wątpliwości mieszkańców – mówi Kajetan Lewandowski, który w radzie ds. BO reprezentuje gdynian i gdynianki.

Kadencja Rady ds. BO trwać będzie dwa lata. Liczba spotkań i czas ich trwania może różnić się w zależności od potrzeb i ustaleń członków Rady. Spotkania będą odbywać się nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Wszystkie ustalenia ze spotkań będą publikowane na stronie internetowej bo.gdynia.pl.
 
Członkowie Rady ds. Budżetu Obywatelskiego:
1) Przedstawiciele mieszkańców: Anna Brzeska-Cupisz, Anna Gawrońska-Milczarek, Kajetan Lewandowski, Monika Rak;
2) Przedstawiciel organizacji pozarządowych: Urszula Zalewska;
3) Przedstawiciele rad dzielnic: Paweł Kurski, Łukasz Strzałkowski;
4) Przedstawiciele Rady Miasta Gdyni: Marek Dudziński, Lechosław Dzierżak, Sebastian Jędrzejewski, Mariola Śrubarczyk-Cichowska;
5) Przedstawiciele prezydenta Gdyni: wiceprezydent Michał Guć (przewodniczący rady), Ewa Stokłuska (Laboratorium Innowacji Społecznych).

  • ikonaOpublikowano: 29.05.2019 07:30
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.05.2019 07:39
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona