Społeczeństwo

Sąd MW jako narzędzie represji. Wystawa IPN #wGdyni

Wystawę gdańskiego IPN-u na temat Sądu Marynarki Wojennej można zobaczyć na placu Wolnej Ukrainy (fot. Magdalena Czernek)

Wystawę gdańskiego IPN-u na temat Sądu Marynarki Wojennej można zobaczyć na placu Wolnej Ukrainy (fot. Magdalena Czernek)

W okresie stalinowskim i po 1956 roku był narzędziem terroru i represji wobec przeciwników systemu komunistycznego. Mowa o Sądzie Marynarki Wojennej. Wystawę na temat jego historii oraz działań w latach 1945-1990 można oglądać na placu Wolnej Ukrainy. Ekspozycję przygotował gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.


„«Sąd nie powinien wyrzec się stosowania terroru...». Sąd Marynarki Wojennej 1945–1990” – to nowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, którą można zobaczyć na placu Wolnej Ukrainy. Jej wernisaż odbył się w poniedziałek, 15 kwietnia – dzień po 77. rocznicy zamordowania kpt. Adama Dedia, na którym wykonano bezprawny wyrok wydany przez Sąd Marynarki Wojennej.

W uroczystości wzięli udział m.in.: przedstawiciele gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Marynarki Wojennej, samorządowcy, część załogi okrętu ORP „Błyskawica”, reprezentanci stowarzyszenia „Godność”, Emilia Maćkowiak – prezes honorowa stowarzyszenia Rodzina Katyńska, a także działacze opozycji antykomunistycznej, którzy byli sądzeni przez Sąd Marynarki Wojennej oraz uczniowie i grono pedagogiczne z Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych w Gdyni.

Wystawa „«Sąd nie powinien wyrzec się stosowania terroru...». Sąd Marynarki Wojennej 1945–1990” na placu Wolnej Ukrainy (fot. Magdalena Czernek)
Wystawa „«Sąd nie powinien wyrzec się stosowania terroru...». Sąd Marynarki Wojennej 1945–1990” na placu Wolnej Ukrainy (fot. Magdalena Czernek)


Wystawa składa się z 15 plansz, na których ukazano historię oraz działanie sądu Marynarki Wojennej w latach 1945-1990. Znajdują się tam m.in. nazwiska sędziów, biogramy i zdjęcia. Autorem ekspozycji jest Daniel Sieczkowski z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

– Wszyscy słyszeli o Ince czy żołnierzach wyklętych. Natomiast mniejsza część społeczeństwa wie, co działo się chociażby w latach 40. i 50. w Marynarce Wojennej. Straszliwe represje dotknęły i oficerów, i podoficerów, i marynarzy. Sąd Marynarki Wojennej w tamtym czasie był jednym z poważniejszych narzędzi represji. Naszą ideą jako Instytutu Pamięci Narodowej było zerwanie tej zasłony anonimowości. Chcieliśmy pokazać, że faktycznie był taki sąd, że w nim zasiadali pewni ludzie. Jednak ograniczenie się tylko do okresu stanu wojennego byłoby niepełne. Chcieliśmy pokazać całość – mówił Daniel Sieczkowski, autor wystawy, pracownik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku.

– Sądy zawsze powinny kojarzyć się z wydawaniem sprawiedliwych wyroków. W przypadku sądów, które były budowane przez przedstawicieli rządów komunistycznych w Polsce po roku 1944, mamy do czynienia z odwróceniem takiego rozumienia. Sądy w tamtym czasie służyły reżimowi komunistycznemu. Jednak obecnie, kiedy żyjemy w niepodległym kraju, powinniśmy mieć możliwość poznać nazwiska osób pracujących w systemie rządów komunistycznych – m.in. w Sądzie Marynarki Wojennej – po to, by choćby moralnie zadośćuczynić tym, których ci sędziowie skazywali na wysokie kary więzienia oraz kary śmierci – podkreślał dr Marek Szymaniak, dyrektor IPN w Gdańsku.

Wystawę można oglądać do 7 maja.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 15.04.2024 15:35
  • ikona

    Autor: Magdalena Czernek (m.czernek@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 15.04.2024 15:54
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona