Społeczeństwo

Samorządowcy z Ukrainy o nauce, przedsiębiorczości i życiu w Gdyni

Gdynię reprezentowali (od lewej) wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska oraz wiceprezydent Bartłomiej Austen  (fot. M. Idczak)

Gdynię reprezentowali (od lewej) wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska oraz wiceprezydent Bartłomiej Austen (fot. M. Idczak)

Kilkudziesięciu samorządowców z Ukrainy spotkało się z przedstawicielami władz Gdyni, urzędnikami i reprezentantami Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni oraz Centrum Nauki Experyment.

 
Celem rozmów było zapoznanie się z lokalnym szkolnictwem, pracą samorządu, działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnością i rozwojem nauki. Goście reprezentowali regiony będące pod zwierzchnictwem władz w Kijowie, jak też z terenów okupowanych. Z ramienia Gdyni w spotkaniu udział wzięli wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska oraz wiceprezydent Bartłomiej Austen.

Dużo uwagi poświęcono tematowi edukacji, tym bardziej że w tym roku szkolny obowiązek nauczania w Polsce objął również dzieci uchodźców z Ukrainy.

Obecnie do naszych gdyńskich szkół uczęszcza 1925 ukraińskich uczniów na ogólną liczbę 33 670 uczennic i uczniów – zaznaczyła wiceprezydentka Oktawia Gorzeńska.
Jest to podobny wskaźnik do tego z poprzednich lat, co oznacza, że z powodzeniem udało się włączyć ukraińskie dzieci i młodzież do gdyńskiego sytemu edukacji. Goście zwracali uwagę, że dzieci uchodźców mogą być przeciążone nauką. Do południa uczą się w polskich szkołach, po godzinie 16:00 kontynuują naukę online w ramach ukraińskiego systemu edukacji. Mają lekcje między innymi z ojczystego języka, historii i geografii.

Wiele uwagi poświęcono również możliwości zdobycia zawodu przez młodzież. Jak to wygląda w Polsce i na co kładzie się nacisk wyjaśniła przybyłym Wiceprezydentka Gdyni.

Dużo pytań dotyczyło również Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Samorządowcy z Ukrainy interesowali się tym, jak funkcjonuje, kto korzysta z jego oferty i jaki wpływ ma na rozwój regionu. Podkreślili, że podobne parki mogłyby powstać w ich kraju.

Podobne pytania dotyczyły Centrum Nauki Experyment. Jednak w tym przypadku bardziej ukierunkowane były na kształcenie najmłodszych oraz wpływ na postrzeganie świata przez dzieci i młodzież.

Poruszono także kwestie związane z dostępnością urzędów i infrastruktury miejskiej dla osób z niepełnosprawnością. Opowiadały o tym przedstawicielki Wydziału Dostępności Urzędu Miasta Gdyni.

W programie wizyty, oprócz prelekcji i dyskusji, znalazło się również zwiedzanie obiektów PPNT oraz Centrum Experyment.

Wizyta odbyła się w ramach programu DOBRE (Decentralization Offering Better Results and Efficiency) finansowanego przez Amerykańską Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Realizowany jest przez FRDL od 2016 r. w ramach międzynarodowego konsorcjum, którego liderem jest Global Communities.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 10.09.2024 17:00
  • ikona

    Autor: Marcin Idczak (marcin.idczak@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.09.2024 20:22
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona