Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Społeczeństwo

„Sigma” Młodzieżowym Słowem Roku 2024. Co oznacza?

„Sigma

„Sigma" Młodzieżowym Słowem Roku 2024 (fot. materiały prasowe PWN)

Internauci wybrali Młodzieżowe Słowo Roku 2024, którym została „sigma”. W slangu słowo używane jest do określenia osoby odnoszącej sukcesy, podziwianej i pewnej siebie. Do 9. edycji plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN, zgłoszono również takie słowa jak m.in.: „czemó”, „azbest", „skibidi" i „slay".

Jury plebiscytu, spośród setek zgłoszeń wyłoniło tegoroczne słowo roku. „Sigma" zdobyła 20 tys. głosów i okazała się najczęściej używanym określeniem wśród młodych ludzi. Młodzież określa w ten sposób osoby zdolne i odnoszące sukcesy. „Sigma" jako ,,samotny wilk” podąża według własnych zasad, jest przekonany o swoim potencjale i nieprzeciętności. „Sigma" była zgłoszona też w ubiegłorocznych edycjach plebiscytu w: 2022 r. i 2023 r.

Jury w składzie: Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Bartek Chaciński („Polityka”) wyłoniło 20 najpopularniejszych sformułowań, wśród nich znalazły się m.in.:
  • „czemó” – chociaż zachowuje pierwotne znaczenie, to forma zapisu dodaje humorystyczny akcent, który sprawił, że stał się popularnym określeniem stosowanym w mediach społecznościowych.
  • „Azbest’’ – nawiązuje do powielanych i przerabianych fragmentów animowanych filmów. Może też określać absurdalne sytuacje.
  • „Skibidi’’ – sam w sobie nic nie znaczy, używany jest jednak w połączeniu z innymi słowami np. skibidi sigma.
  • „Slay” – stosowane jest w celu wyrażenia podziwu i zachwytu.

Jednak to „sigma" zdobyła najwięcej głosów, stając się tym samym Młodzieżowym Słowem Roku 2024.

Wydawnictwo Naukowe PWN ponownie wyłoniło Młodzieżowe Słowo Roku. Plebiscyt organizowany jest od 2016 roku, w głosowaniu mogą brać udział internauci, którzy w pierwszym etapie zgłaszają swoje propozycje, w drugim zaś wybierają spośród 20 propozycji te ich zdaniem najpopularniejsze. Ostatecznie jury zlicza wszystkie głosy i ogłasza najpopularniejsze słowo używane przez młodych ludzi w danym roku.

  • ikonaOpublikowano: 11.12.2024 11:45
  • ikona

    Autor: Magdalena Starnawska (magdalena.starnawska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 11.12.2024 12:42
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona