Społeczeństwo

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaczynają wakacje

Na zdjęciu uczestniczki jednej z grup hobbystyczno-twórczych//fot. Karolina Szypelt

Na zdjęciu uczestniczki jednej z grup hobbystyczno-twórczych//fot. Karolina Szypelt

Blisko 2 tysiące studentów, 30 różnych wykładów, 16 grup hobbystycznych, 17 grup językowych, 4 grupy komputerowe, w tym program „Smartfon” – tak wygląda finał Uniwersytetu Trzeciego Wieku w liczbach. Dziś uczący się tu seniorzy mieli swoje święto. Teraz czas na wakacje.



Jednym z obrazów, który coraz częściej jest utożsamiany z miastami i państwami szczęśliwymi, są realizujący swoje pasje seniorzy, którym poświęca się uwagę i zachęca do aktywnego uczestniczenia w życiu społeczności.

W 2016 roku Gdynia dołączyła sieci WHO miast i gmin przyjaznych starzeniu (The Global Network for Age-friendly Cities and Communities). To nie tylko działania mające na celu ochronę zdrowia i dostęp do świadczeń, które tworzą jakość życia, ale też te, które mogą wzmacniać poczucie zadowolenia z życia i nadawać mu sens. Dostęp do kultury, tworzenie miejsc i sytuacji, gdzie ludzie w wieku postprodukcyjnym wciąż mogą być aktywni i realizować swoje pasje i dzielić się doświadczeniem, to od lat cel gdyńskiego samorządu. Od niemal dwóch dekad organizowaniem życia kulturalnego, szerzeniem profilaktyki zdrowotnej, w tym zachęcaniem do uprawiania sportu zajmuje się Centrum Aktywności Seniora. A jedną z inicjatyw podejmowanych na tym polu jest Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Wczorajsze zakończenie roku akademickiego, na które tłumnie przybyli nie tylko uczący się seniorzy, ale też wykładowcy i osoby, które od lat wspierają tę inicjatywę, było okazją do wspomnień, ale też prezentacją projektów realizowanych w grupach zajęciowych.
30 różnych wykładów od psychologii, różnego rodzaju historii, muzyki, oceanologii, geografii po socjologię i prawo itp., 16 grup hobbistycznych, 17 grup językowych, w których nauczano 6 języków), 4 grupy komputerowe (w tym pilotażowy program „Smartfon”) – z szerokiej i różnorodnej oferty każdy mógł wybrać coś dla siebie.

Jak podkreśliła Bożena Zglińska, dyrektor Centrum Aktywności Seniora, tegoroczny program był skrojony na miarę. To sami seniorzy mówią, czego jeszcze chcieliby się nauczyć, co jest w tych zajęciach dla nich najcenniejsze. W tym roku aż 1/3 studentów wypełniła ankietę ewaluacyjną, któa pozwoli skomponować przyszłoroczny program zajęć.

Ogólnie w tym roku akademickim z form edukacyjnych skorzystało 1775 osób.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 11.06.2024 08:20
  • ikona

    Autor: Karolina Szypelt (k.szypelt@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 12.06.2024 12:24
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona