Społeczeństwo

Szlakiem dawnych gdynian. Spacer archeologiczny ,,Odkryj nieoczywiste w Gdyni. Pradzieje”

Uczestnicy spaceru wraz z Olą Fijałkowską, przewodniczką i doktorantką archeologii Uniwersytetu Gdańskiego (fot. Magdalena Starnawska)

Uczestnicy spaceru wraz z Olą Fijałkowską, przewodniczką i doktorantką archeologii Uniwersytetu Gdańskiego (fot. Magdalena Starnawska)

Gdynia to młode miasto, ale nie wszyscy znają jej pradawne dzieje. 20 kwietnia odbył się spacer archeologiczny ,,Odkryj nieoczywiste w Gdyni. Pradzieje”, tym razem spacerowicze poznali historie najdawniejszych mieszkańców Oksywia. Przewodniczką spaceru była Ola Fijałkowska - doktorantka archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, autorka bloga ,,Archeo-opowieści".

Spacer rozpoczął się o godzinie 11.00 przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Gdyni. Następnie uczestnicy rozpoczęli wędrówkę odkrywając historię dawnych mieszkańców Oksywia.


-Czeka nas jakieś 5 km trasy po zróżnicowanym terenie dawnej wsi Oksywie - powiedziała Ola Fijałkowska, przewodniczka,doktorantka archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. - Później zejdziemy na plażę, by móc dotknąć materiały z dawnych czasów, jakimi jest krzemień i zakończymy wycieczkę wspinając się na skarpę, gdzie są pozostałości dawnego grudziska na Oksywiu.

Nieoczywista historia Gdyni


Gdynia jest młodym miastem, dopiero 10 lutego 1926 roku uzyskała prawa miejskie. Nie oznacza to jednak, że wcześniej nie była zamieszkiwana, otóż wcześniej Gdynia była małą, rybacką wsią. Historia sprzed 1926 r. jest dużo mniej znana, ale bardzo interesująca.
-Mogę w końcu poznać trochę głębszą historię Gdyni. - przyznał Michał Konkel, uczestnik spaceru. - Pierwszą sprawą jest możliwość cofnięcia się w te czasy, które dla miasta. Gdynia najbardziej kojarzy się z dwudziestoleciem międzywojennym i później. Tutaj okazuje się, że możemy cofnąć się dużo, dużo dalej. Chcę zobaczyć, co można jeszcze zobaczyć, czego można się dowiedzieć.

Oksywie i leganda o Stolemce


Legendy są nieodzownym elementem kulturowym wielu miast. Gdynia, a także Oksywie mają wiele swoich legend.
-Z grodziskiem na Oksywiu związana jest pewna legenda. To legenda o kaszubskiej księżniczce Stolemce. - przyznała Ola Fijałkowska, przewodniczka spaceru i doktorantka archeologii Uniwersytetu Gdańskiego. - Kiedyś, w dawnych czasach, mieszkała tutaj piękna i bardzo silna księżniczka. Była silna, dlatego że była Stolemką, czyli kaszubską olbrzymką. Szukała ona męża, ale chciała pojąć jedynie tego, który pokona ją w rzucie kamieniem. Dokonał tego młody, kaszubski rybak o imieniu Adam. Ponoć do dziś, gdzieś można odkryć te kamienie, którymi się te dwie osoby przerzucały.

,,Odkryj nieoczywiste w Gdyni” - kiedy kolejny spacer?


,,Odkryj nieoczywiste w Gdyni” to cykl spacerów, podczas których uczestnicy poznają mało znaną historię Gdyni. Każde wydarzenie odbywa się w innej dzielnicy miasta, dlatego spacerowicze mogą holistycznie poznać najskrytsze zakamarki Gdyni. Przewodniczką spacerów jest Ola Fijałkowska - doktorantka archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, autorka bloga ,,Archeo-opowieści”.

Najbliższy spacer odbędzie się 25 maja.

Aby wyruszyć na spacer archeologiczny z przewodniczką należy zgłosić taką chęć na adres: odkryjwgdyni@gdynia.pl

  • W tytule maila podaj hasło „Odkryj w Gdyni - spacerologia nieoczywista, pradzieje.”
  • W treści maila podaj imię i nazwisko, numer telefonu, wybraną datę oraz:
    • jeśli jesteś turystą - wpisz nazwę gdyńskiego hotelu, w którym się zatrzymałeś i numer rezerwacji,
    • jeśli jesteś mieszkańcem Gdyni - wpisz numer karty mieszkańca.

Potwierdzenie udziału otrzymasz mailem. Liczba miejsc jest ograniczona.

Więcej szegółowych informacji o wydarzeniu znajdziemy na stronie internetowej.

Spacery archeologiczne z Olą organizowane są w ramach kampanii ,,Odkryj w Gdyni nieoczywiste".

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
ikona