Społeczeństwo

Tydzień Profilaktyki Uzależnień w Gdyni – 7-14 czerwca

Tydzień Profilaktyki Uzależnień 7-14 czerwca 2019

Tydzień Profilaktyki Uzależnień 7-14 czerwca 2019

Problemów dnia codziennego jest wiele, a nasza odporność psychiczna na nie ma swoje granice. Równie wiele jest sposobów na odreagowywanie stresu, ale nie wszystkie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie. Gdyńscy koalicjanci oraz partnerzy w działaniu na rzecz promocji zdrowia fizycznego i psychicznego, zapraszają do udziału w Tygodniu Profilaktyki Uzależnień (7-14 czerwca). Program został przygotowany tak, by mogły z niego skorzystać zarówno osoby specjalizujące się w niesieniu pomocy, jak i wszyscy mieszkańcy Gdyni.
 
- Stres, pośpiech, brak odpoczynku od pracy i szkoły, liczne zobowiązania, które posiadamy przyczyniają się do obniżenia nastroju i poszukiwania metod na to, jak sobie z tym obciążeniem poradzić. Niezwykle ważne jest, by były to sposoby budujące a nie prowadzące do stopniowej utraty zdrowia. Dlatego po raz drugi przeprowadzamy w Gdyni kampanię społeczną w postaci Tygodnia Profilaktyki Uzależnień – mówi Aleksandra Rusak, Kierownik Zespołu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.  
 
Celem kampanii jest nie tylko przekazanie wiedzy, gdzie i jaką pomoc można otrzymać ale również spowodowanie zmiany sposobu myślenia o problemie i wskazywanie, jak można chronić się przed jego wystąpieniem. Działania w ramach Tygodnia skierowane są nie tylko do osób młodych, ale także do starszych gdynian, gdyż uzależnienia dotyczą wszystkich, niezależnie od grupy wiekowej.
 
Dodatkowo, oprócz pomocy mieszkańcom, wymieniana będzie wiedza pomiędzy pracownikami różnych instytucji tak, aby zwiększyć rozumienie problemu z jakim boryka się cała rodzina. Dzięki temu skuteczność działania w różnych obszarach wzrośnie, a pomoc będzie kompleksowa. Ważne jest, by w razie problemu nie bać się skorzystać ze wsparcia psychologów, prawników czy pracowników socjalnych.
 
Tematy, jakie będą poruszane w trakcie kampanii obejmują cały zakres profilaktyki. Są to między innymi: wpływ gier komputerowych na rozwój kulturowy i osobisty, zaburzenia odżywiania, bezdomność i działalność noclegowni, działanie Komendy Miejskiej Policji w Gdyni (obszar prewencji), zaburzenia FASD u osób dorosłych. Odbędą się również warsztaty „Recepta na szczęście”, „Uważne ciało” z elementami praktyki mindfulness, prezentacja filmu „Narodziny gwiazdy” z omówieniem. Zorganizowane zostanie też stoisko edukacyjno-informacyjne na festynie „Gdyński Magiel Twórczy”, spotkanie integracyjne uczestników grup samopomocowych w Klubie Abstynenta „Krokus” oraz konferencja szkoleniowa „GPS dobrego pomagania na rzecz rodzin z problemem alkoholowym” dla pracowników gdyńskich instytucji.
 
Organizatorami Tygodnia Profilaktyki Uzależnień są między innymi: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (Zespół ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Zespół ds. Aktywizacji i Doradztwa Osobom Niepełnosprawnym), Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Zespół Placówek Specjalistycznych im. K. Lisieckiego „Dziadka”, Centrum Integracji Społecznej, Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD, Komenda Miejska Policji, Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD, Klub Abstynenta „Krokus”, AA Gdynia, Grupy Rodzinne Al-Anon, Stowarzyszenie Alter-Ego, Stowarzyszenie „OVUM”. Instytucje te współdziałają w ramach Gdyńskiej Koalicji na rzecz Gminnych Programów Przeciwdziałania Uzależnieniom.
 
Szczegółowe informacje o programie: mopsgdynia.pl, opitu.pl i w wydarzeniu na Facebooku (Tydzień Profilaktyki Uzależnień).

ikona