Społeczeństwo

Uwaga, foka! Zachowaj dystans i jej nie strasz

Ośrodek w Helu niesie pomoc fokom w potrzebie (fot. Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry UG / FB)

Ośrodek w Helu niesie pomoc fokom w potrzebie (fot. Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry UG / FB)

W helskim ośrodku rehabilitacji przebywa obecnie 8 foczych maluchów. Pamiętajmy, że dzikie zwierzęta to nie atrakcje turystyczne czy maskotki do zdjęć. Niestety obecność foczek na gdyńskich plażach często budzi sensację wśród spacerowiczów. Jak się w takim razie zachować, kiedy je spotkamy? Przede wszystkim zachowajmy dystans, nie straszmy ich i nie róbmy sobie z nimi selfie. Od razu zadzwońmy po odpowiednie służby.

 
Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Są to przede wszystkim foki szare, które przychodzą na świat głównie na wybrzeżach północnego Bałtyku – w Finlandii, Estonii czy Szwecji. Pierwsze tygodnie małe foczki powinny spędzić pod opieką mam, ale niektóre z nich, z różnych powodów, zbyt wcześnie tracą z nimi kontakt i nie są przygotowane do samodzielnego życia. Kiedy tak się stanie, czeka je niezwykle trudny czas – nie wszystkie maluchy umieją sobie poradzić. W tak wczesnym okresie powinny być karmione wyłącznie matczynym mlekiem, dlatego nie potrafią jeszcze polować na ryby, są wygłodzone i odwodnione, a często także chore.

W ośrodku w Helu przebywa w tej chwili 8 foczych maluchów. Opiekuje się nimi wykwalifikowany i doświadczony personel. Po wyleczeniu, odkarmieniu i upewnieniu się, że maluchy są przygotowane do samodzielnego życia na wolności – zostaną wypuszczone z powrotem do Morza Bałtyckiego.



Jak się zachować, kiedy spotkamy na plaży fokę?


Społeczna świadomość na temat fok i tego, jak się zachowywać w ich obecności, powoli rośnie, ale czasami zdrowy rozsądek nie wystarcza. Ludzie podchodzą do fok, żeby zrobić sobie z nimi zdjęcie, zachęcają do tego swoje pociechy i nie zdają sobie sprawy, że takie zachowanie nie pomaga, a wręcz szkodzi tym ssakom.

Dlaczego foki pojawiają się na plażach? Na przykład po to, żeby odpocząć. Wychodzą z wody, aby zregenerować siły po pływaniu. Ich obecność na okolicznych plażach, nawet w pełnym słońcu, jest zupełnie naturalna, natomiast kontakt z człowiekiem – absolutnie nie.

Jeśli potrzebują pomocy, udzielą jej odpowiednie służby lub przeszkoleni wolontariusze. Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego może określić, w jakim są stanie i odpowiednio się nimi zająć.

Dlatego kiedy w czasie spaceru po gdyńskiej plaży spotkamy fokę, skontaktujmy się z Ekopatrolem Straży Miejskiej pod bezpłatnym numerem telefonu 986. Możemy też zgłosić się bezpośrednio do Stacji Morskiej w Helu pod numerem: 58 675 08 36 albo zawiadomić Błękitny Patrol WWF: 795 536 009.

Ważne zasady


Fachowcy z WWF informują o kilku bardzo ważnych zasadach, których trzeba przestrzegać, kiedy spotkamy na plaży fokę:

  • Pamiętajmy, że foka na nasz widok odczuwa strach, a nasza bliskość uniemożliwia jej odpoczynek i zmusza do ucieczki. Jeśli zobaczymy na plaży leżącą fokę – zostawmy ją w spokoju. To najlepsze, co możemy dla niej zrobić.
  • Zachowajmy dystans około 20-30 metrów. Nawet, gdy foka przed nami nie ucieka – nie zbliżajmy się do niej. Może być na tyle chora i wyczerpana, że na ucieczkę nie będzie mieć po prostu siły. Bliska obecność człowieka lub psa (zwłaszcza szczekającego) powoduje u niej ogromny stres, który może doprowadzić do śmierci.
  • Jeśli jesteśmy z psem, bezwzględnie trzymajmy go na smyczy.
  • Pod żadnym pozorem nie dotykajmy foki. To są drapieżniki, a więc gryzą (naprawdę boleśnie) i mogą być nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób.
  • Nie polewajmy foki wodą, nie karmy jej i nie próbujmy nakłonić, aby weszła do wody (np. poprzez podnoszenie głosu czy gwałtowne ruchy).

Wspierajmy tych, którzy pomagają


Każdy z nas, w miarę możliwości, może dołożyć swoją cegiełkę do pomagania chorym fokom i wesprzeć Stację Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Można to np. zrobić na stronie: Ratujemyzwierzaki.pl. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone będą na dofinansowanie działań związanych z opieką i rehabilitacją fok. Zapewnią im jak najlepszą opiekę i pomogą wrócić do Bałtyku – ich naturalnego środowiska.

Więcej informacji o działaniach helskiego ośrodka znajdziemy na stronie hel.ug.edu.pl lub Facebooku.

  • ikonaOpublikowano: 09.04.2024 12:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 10.04.2024 09:29
  • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona