Społeczeństwo

Wyjątkowa orkiestra gra na Dąbrowie

Ambers Steel Band dwa razy w tygodniu grają w Zespole Szkolno-Przedszkolnym mr 3 // fot. Ambers Steel Band

Ambers Steel Band dwa razy w tygodniu grają w Zespole Szkolno-Przedszkolnym mr 3 // fot. Ambers Steel Band

Jest na Dąbrowie takie miejsce, gdzie pod skórą można poczuć karaibski klimat. I nie potrzeba do tego rajskiej plaży. To za sprawą Ambers Steel Band, jedynej w Polsce orkiestry kotłów karaibskich, która prowadzi zajęcia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Nagietkowej. Nabory są organizowane dwa razy do roku, a dołączyć może każde chętne dziecko.

Orkiestra kotłów karaibskich Ambers Steel Band została założona w 2013 roku przez rodzinę – Agnieszkę i Adama Mold oraz ich syna Samuela. Od tamtej pory zagrali setki koncertów, regularnie biorą udział w akcjach charytatywnych oraz współpracują z organizacjami pozarządowymi. Co więcej, w ostatnich tygodniach Samuel Mold jako pierwszy Polak wziął udział w Panoramie – prestiżowym festiwalu z udziałem największych orkiestr „steelpanowych” na świecie. Orkiestra, w której grał młody gdynianin, po raz trzynasty zdobyła tytuł mistrza Panorama Champioship 2024.
 
Ambers Steel Band prowadzą także warsztaty gry na kotłach karaibskich dla dzieci i młodzieży na Dąbrowie. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu, a niezwykłą orkiestrę tworzy łącznie około 30 dzieci. Wszystkie instrumenty dostępne są na miejscu.
- Kotły karaibskie są bardzo unikatowe, pochodzą z Trynidadu i Tobago. Nasze zostały wykonane na zamówienie przez rodowitych Trynidadczyków w Wielkiej Brytanii. Każdy z nich jest unikatowy. Kotły robione są ze specjalnych beczek, pierwotnie zaprojektowanych do przechowywania ropy. Oczywiście w tych naszych ropy nigdy nie było, bo od razu przerabiane są na instrumenty – mówi Agnieszka Mold.
Uczestnicy uczą się grać na kotłach konkretne utwory. W ten sposób poznają i technikę, i instrumenty, bo jest kilka rodzajów kotłów: od sopranów, po basowe. 
- Każdy uczeń musi na początku poznać technikę grania. Dzieci uczą się konkretnego utworu na jednym instrumencie. Kiedy go już opanują, mogą spróbować gry na innym. Są dzieci, które faktycznie lubią grać na różnych kotłach, a są takie, które skupiają się na jednym, bo ten im się najbardziej podoba. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby dobrze się bawiły i miały z tego frajdę – mówi Agnieszka Mold.
Nabór do orkiestry prowadzony jest dwa razy do roku: we wrześniu oraz na początku drugiego semestru szkolnego. Zgłosić się może każde chętne dziecko, nie trzeba mieć wypracowanych umiejętności muzycznych.
- Utwory dopasowujemy do poziomu grupy. Najczęściej gramy covery popularnych przebojów, m.in. Adele czy głównego motywu z filmu „Piraci z Karaibów”. Nagraliśmy też naszą wersję „Happy” Pharella Williamsa. Dzieci to znają i lubią. Mamy też w swoim repertuarze utwory typowo karaibskie, by poznały ten gatunek – mówi Agnieszka Mold.
Do ZSP nr 3 można także przyjść i posłuchać prób orkiestry, ale należy się wcześniej umówić. Można także po prostu przyjść na jeden z koncertów orkiestry, a ten najbliższy zaplanowany jest na 25 maja w muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim.

  • ikonaOpublikowano: 04.03.2024 10:10
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 04.03.2024 12:20
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona