Społeczeństwo

Wzgórze św. Maksymiliana i Mały Kack się zmieniają

Wzgórze św. Maksymiliana i Mały Kack się zmieniają // Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni

Wzgórze św. Maksymiliana i Mały Kack się zmieniają // Biuro Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni

Od 6 do 26 października będzie można zapoznać się z planami zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, rejon Skweru Plymouth i alei Marszałka Piłsudskiego oraz części dzielnicy Mały Kack, rejon ulic Wielkopolskiej i Parkowej. 18 i 25 października odbędą się także dyskusje publiczne na ten temat.

Każdy mieszkaniec Gdyni może mieć realny wpływ na wygląd swojego miasta. Wystarczy, że zapozna się z planami zagospodarowania przestrzennego i wyrazi swoje zdanie. Tym razem zmiany obejmą Wzgórze św. Maksymiliana oraz Mały Kack.

Wzgórze św. Maksymiliana

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części Wzgórze św. Maksymiliana w Gdyni, rejon skweru Plymouth i alei Marszałka Piłsudskiego, obejmuje obszar o powierzchni 7,33 ha, którego granice przebiegają:
- od północy – wzdłuż alei Marszałka Piłsudskiego,
- od zachodu – wzdłuż ul. Świętojańskiej,
- od południa – wzdłuż ul. Partyzantów, następnie wzdłuż terenów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej przy ul. Partyzantów, przecinają ul. Legionów i biegną wzdłuż terenów szkolnych (III LO w Gdyni) do ul. K. Tetmajera,
- od wschodu – wzdłuż ul. K. Tetmajera.



Obszar objęty granicami projektu planu usytuowany jest na terenie, dla którego obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana w Gdyni, rejon skweru Plymouth.

Wykładany do wglądu projekt planu przewiduje weryfikację zapisów obowiązującego planu, w szczególności w zakresie możliwości inwestycyjnych na terenie przewidywanej w planie obowiązującym zabudowy usługowej oraz zapisów projektu planu wyłożonego na przełomie czerwca i lipca do publicznego wglądu w zakresie uszczegółowienia zasad kształtowania zabudowy i zagospodarowania terenu. Nowa wizja zagospodarowania zakłada stworzenie wzdłuż alei Marszałka Piłsudskiego parku miejskiego stanowiącego atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców. Nowe zagospodarowanie stanowić ma uzupełnienie już istniejących wzdłuż alei Marszałka Piłsudskiego funkcji rekreacyjnych – m.in. skateparku i placu zabaw dla dzieci. W planach jest również budowa parkingu podziemnego.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się 18 października, o godz. 17.00, w Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian (ul. Świętojańska 30).

Mały Kack

Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Mały Kack w Gdyni, rejon ulic Wielkopolskiej i Parkowej obejmuje obszar o powierzchni 9,73 ha, którego granice przebiegają:
- od północnego zachodu – wzdłuż ul. Wielkopolskiej,
- od północnego wschodu – wzdłuż ul. Spokojnej,
- od południa – wzdłuż południowych granic nieruchomości przy ul. Spokojnej 20, 20 A, 20 B, obejmując teren zabudowy przy ul. Spokojnej 20 C-F, do ul. Parkowej, następnie wzdłuż ul. Parkowej i ul. Wzgórze Bernadowo do ul. Wielkopolskiej, obejmując nieruchomość przy ul. Wzgórze Bernadowo 304.



W granicach obszaru objętego projektem planu obowiązują ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Mały Kack w Gdyni, rejon ulic Wielkopolskiej, Spokojnej i Sopockiej.

Wykładany do wglądu projekt planu przewiduje zmianę lokalizacji planowanej stacji transformatorowej „GPZ Karwiny”, co umożliwi bardziej racjonalne wykorzystanie sąsiednich terenów. Doprecyzowuje zasady zagospodarowania terenów przeznaczonych pod sport i rekreację, a także uaktualnia zapisy w zakresie warunków kształtowania zabudowy terenów mieszkaniowych i usługowych. Ponadto koryguje przebieg linii rozgraniczających ul. Wielkopolskiej w dostosowaniu do projektu drogowego przebudowy ul. Wielkopolskiej i ul. Parkowej w związku z budową węzła integracyjnego transportu publicznego przy przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdynia Karwiny.

Ponowne wyłożenie projektu planu spowodowane jest zmianami ustaleń wynikającymi z uwzględnienia w części uwagi wniesionej do projektu planu wyłożonego do publicznego wglądu w czerwcu. Ponadto do projektu planu zostały wprowadzone korekty wynikające z rozstrzygnięć nadzorczych Wojewody Pomorskiego do planów miejscowych, w tym, usunięto definicję wysokości zabudowy i określono wysokość budynków w rozumieniu § 6 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także uszczegółowiono parametry zabudowy. W związku z tym, projekt planu został ponownie uzgodniony w niezbędnym zakresie i ponownie wyłożony do publicznego wglądu.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się 25 października, o godz. 17.00, w Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian (ul. Świętojańska 30).
 
Z każdym z tych projektów będzie można zapoznać się od 6 do 26 października w gdyńskim InfoBoksie (ul. Świętojańska 30), a także uzyskać szczegółowe informacje w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni (ul. Tadeusza Wendy 7/9) od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Są one dostępne także w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Gdyni na stronie internetowej pod adresem www.gdynia.pl/plany w zakładce Wyłożone do wglądu projekty planów miejscowych.
 
Swoje uwagi będzie można składać do 9 listopada do prezydenta Gdyni w formie pisemnej, na adres Biura Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni (ul. Tadeusza Wendy 7/9, 81-341 Gdynia), wraz z podaniem imienia i nazwiska (lub nazwy jednostki organizacyjnej), adresu składającego uwagę i oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy. Te zostaną rozpatrzone w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania.

Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Gdyni na stronie internetowej pod adresem www.gdynia.pl/plany w zakładce Wyłożone do wglądu projekty planów miejscowych.

  • ikonaOpublikowano: 02.10.2018 12:28
  • ikona

    Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka (m.jaszczerska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.10.2018 15:47
  • ikonaZmodyfikował: Agnieszka Janowicz
ikona