Społeczeństwo

Z życzeniami dla Ukrainy

Inicjatorzy akcji Ukraina 30 PL zachęcają do podpisywania się pod wirtualnymi życzeniami i tym samym wspólnego wspólnego świętowania rocznicy niepodległości Ukrainy. // fot. mat. prasowe

Inicjatorzy akcji Ukraina 30 PL zachęcają do podpisywania się pod wirtualnymi życzeniami i tym samym wspólnego wspólnego świętowania rocznicy niepodległości Ukrainy. // fot. mat. prasowe

We wtorek, 24 sierpnia przypada 30. rocznica odzyskania niepodległości przez Ukrainę. Z tej okazji powstało przedsięwzięcie Ukraina 30 PL. To inicjatywa wolontariuszek i wolontariuszy, którzy zapraszają organizacje pozarządowe, samorządy, szkoły, biblioteki, domy kultury, media, społeczności akademickie, przedsiębiorstwa i osoby prywatne do wspólnego świętowania tej rocznicy poprzez podpisanie wirtualnych życzeń. Do gratulacji przyłączył się prezydent Gdyni – Wojciech Szczurek.

– Gdynia zawsze była miastem otwartym. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że budują i współtworzą je ludzie, którzy tu żyli od zawsze, ale także ci, którzy tu przybywają – m.in. mieszkańcy Ukrainy. Dlatego zachęcamy, inicjujemy i z radością przyglądamy się współpracy polskich i ukraińskich organizacji pozarządowych, samorządów, przedsiębiorców czy szkół. To fundament dobrego sąsiedztwa. Jesteśmy dumni, że Polska jako pierwsza przyjęła niepodległość państwa ukraińskiego i uznała utworzenie Ukrainy 24 sierpnia 1991 roku. W dniu święta niepodległości Ukrainy w imieniu swoim i mieszkańców Gdyni życzę Ukrainkom i Ukraińcom pomyślności, wiernych przyjaciół i sojuszników – mówi prezydent Wojciech Szczurek.

Gdynia od wielu lat współpracuje z partnerami z Ukrainy. Miasto zorganizowało szereg wizyt studyjnych dla ukraińskich samorządowców i organizacji pozarządowych. A wszystko we współpracy z różnymi podmiotami i w ramach realizowanych przez nie projektów (Stowarzyszenie Centrum Współpracy Młodzieży, Stowarzyszenie Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne, International Republican Institute, Europejski Instytut na rzecz Demokracji, Kolegium Europy Wschodniej).

– Tak jak my, odbudowując wolne, demokratyczne państwo, czerpaliśmy z doświadczeń wielu krajów, tak teraz z naszych doświadczeń i wsparcia mogą korzystać nasi sąsiedzi. Czas spędzony z ukraińskimi działaczami był niezwykle cenny. Była to nie tylko okazja do wymiany doświadczeń, ale i szansa, by pomóc w budowie wspólnoty samorządowej i poczucia odpowiedzialności wszystkich obywateli za losy ich małych ojczyzn – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.


Podczas wizyt delegaci m.in. zapoznawali się z doświadczeniami polskiej reformy samorządowej i z zasadami funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego w Polsce, a także czerpali z doświadczeń w zakresie procedur przygotowawczych do członkostwa w Unii Europejskiej. Goście z Ukrainy interesowali się też tematyką wspierania przedsiębiorczości, przeprowadzania inwestycji współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, planowania rozwoju miasta, pracy z młodzieżą i zaangażowania mieszkańców w sprawy gminy.

W 2014 roku w ramach akcji „Solidarni z Ukrainą” nasze miasto gościło 40-osobową grupę dzieci oraz czterech opiekunów z Ukrainy. Gdynia przyłączyła się do przedsięwzięcia, współfinansując ich letni wypoczynek w naszym mieście. Małym gościom z Ukrainy zapewniono bogaty program krajoznawczy i integracyjny, w tym między innymi wizytę w Akwarium Gdyńskim, InfoBoksie oraz Centrum Nauki Experyment, a także wycieczkę promem po gdyńskim porcie.

Gdynia wspiera również naszych rodaków mieszkających na Ukrainie, goszcząc grupy polskich harcerzy z tych terenów. Wizyty w Gdyni organizowano we współpracy z pomorskim oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. W trakcie pobytu harcerze poznawali historię miasta oraz zwiedzali gdyńskie atrakcje turystyczne. Ponadto w 2019 roku do Gdyni przyjechała młodzież z polskiego Klubu Energodar na Ukrainie. Program pobytu obejmował zwiedzanie Gdyni, w tym Muzeum Emigracji, a także spacer Gdyńskim Szlakiem Modernizmu. Oprócz naszego miasta goście zobaczyli również Sopot, zamek krzyżacki w Malborku oraz Gdańsk i znajdujące się tam Europejskie Centrum Solidarności oraz Westerplatte. W podziękowaniu za serdeczne przyjęcie młodzież zorganizowała koncert polskich pieśni ludowych. 

Dla Gdyni ważne jest, by każdy mieszkaniec czuł się dobrze i swobodnie. Dlatego miasto od lat organizuje kursy języka polskiego dla osiedlających się tu obcokrajowców. Duża część z nich to Ukraińcy. Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni jako pierwsza w naszym mieście we współpracy z gdyńskim magistratem uruchomiła w ubiegłym roku szkolnym oddziały przygotowawcze, czyli klasy adaptacyjne przeznaczone dla uczniów z doświadczeniem migracji. Priorytetem jest tam nauczanie języka polskiego i innych przedmiotów, a także integracja społeczności szkolnej – dzieci, rodziców i nauczycieli.

W roku szkolnym 2020/2021 w Szkole Podstawowej nr 26 uczyło się ponad 30 uczniów z Ukrainy, którzy uczęszczają do klas przygotowawczych. Kilkoro uczniów, którzy przebywali w Polsce dwa lub trzy lata, włączono do docelowej klasy polskiej. Wszyscy bardzo intensywnie uczą się języka polskiego i innych przedmiotów. Z polskimi rówieśnikami spotykają się na lekcjach WF-u, a także podczas zajęć integracyjno-kulturalnych.

W ramach inicjatywy Ukraina 30 PL można pobrać okolicznościowe nakładki na zdjęcia profilowe na Facebooku – w języku polskim i ukraińskim.

Treść życzeń jest dostępna na stronie Ukraina 30 PL.

  • ikonaOpublikowano: 24.08.2021 15:50
  • ikona

    Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl (wydz.komsp@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 24.08.2021 18:37
  • ikonaZmodyfikował: Redakcja portalu Gdynia.pl
ikona