Społeczeństwo

Zgaś światło, zadbaj o rzekę. Godzina dla Ziemi WWF

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF poświęcona jest rzekom. Źródło: WWF Polska

Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF poświęcona jest rzekom. Źródło: WWF Polska

„Godzina dla Ziemi WWF” to ogólnoświatowa akcja, podczas której w symbolicznym geście troski o przyszłość błękitnej planety w mieszkaniach i budynkach użyteczności publicznej na jedną godzinę gasną światła. Tegoroczna edycja jest poświęcona rzekom. Podobnie jak w ubiegłych latach Gdynia włącza się w akcję, organizując w sobotę, 23 marca o godz. 10.00 sprzątanie terenu wokół Źródła Marii – dopływu rzeki Kaczej. Ponadto o godz. 20.30 światła zgasną w kilku miejskich budynkach.


Akcja Godzina dla Ziemi została zainicjowana w 2007 roku przez WWF (organizacja pozarządowa World Wide Fund for Nature) i organizowana jest w każdą ostatnią sobotę marca. Jej celem jest refleksja nad zmianami klimatu oraz uwrażliwienie na problem nadmiernego zużycia energii. Dlatego w symbolicznym geście w ten dzień na całym świecie, na jedną godzinę gasną światła w mieszkaniach, firmach oraz budynkach użyteczności publicznej. Tegoroczna edycja wydarzenia w Polsce poświęcona jest rzekom.

- Rzeka to nie tylko woda płynąca w korycie. To coś znacznie cenniejszego. Rzeka to cały ekosystem, który tej wodzie towarzyszy: rośliny i zwierzęta żyjące w nurcie rzeki i w jej dolinie oraz te, które odwiedzają ją w czasie wędrówek czy tarła. Rzeki to także dla wielu z nas miejsce do rekreacji. Są też naszym dziedzictwem, które pilnie potrzebuje ochrony. Przez wieloletnie przekształcenia, zabudowę hydrotechniczną i antropogeniczne zanieczyszczenia (w tym słone wody pokopalniane) w dobrym stanie zostało zaledwie 1,1% polskich rzek. Polskie rzeki umierają i potrzebują naszego, ludzkiego wsparcia. Potrzebne są natychmiastowe, zdecydowane kroki. Zróbmy je razem! - zachęca do udziału w akcji WWF Polska.


Plakat z płacząca kobietą informujący o akcji Godzina dla Ziemi WWF poświęconej rzekom.
W akcji Godzina dla Ziemi WWF poświęconej rzekom wzięła udział m.in. Ula Dębska. Źródło: WWF Polska


Ciemność, widzę ciemność


Gdynia, podobnie jak w poprzednich latach, włącza się w akcję. W sobotę, 23 marca warto wyjść na wieczorny spacer, by zobaczyć ciemność. O godz. 20.30 zgasi światła kilka samorządowych obiektów:


  • Gdyńskie centrum Sportu
  • Muzeum Emigracji
  • Muzeum Miasta Gdyni
  • Pomorski Park Naukowo-Technologiczny
  • Gdyńskie Centrum Filmowe
  • Gdyńskie Centrum Kultury
  • Teatr Muzyczny
  • Teatr Miejski


Niezależnie czy wyjdziecie o tej porze na miasto, czy zostaniecie w domu, nie zapomnijcie zgasić świateł. Pokażecie w ten sposób swoją solidarność z błękitną planetą, a przy okazji zaoszczędzicie kilka groszy na energii.

Sprzątamy Źródło Marii


Światła to nie wszystko. Jako że tegoroczna akcja poświęcona jest rzekom, Referat Ekorozwoju Urzędu Miasta Gdyni organizuje sprzątanie nadrzecznych terenów.

Dwaj mężczyźni niosą worek ze śmieciami w lesie.
Na sprzątanie Źródła Marii zaprasza wiceprezydent Gdyni ds. innowacji Michał Guć (z lewej), stały uczestnik akcji sprzątania lasów. Wielki Kack 2023. Fot. Michał Puszczewicz


- Z okazji „Godziny dla Ziemi” spotykamy się w Wielkim Kacku, gdzie sprzątać będziemy tereny przylegające do potoku Źródła Marii, będącego dopływem Kaczej. Zachęcamy wszystkich do przyjścia wraz z przyjaciółmi i rodziną. Na miejscu wyposażymy każdego chętnego do pomocy w rękawiczki i worki. Należy mieć na uwadze, że teren który będziemy sprzątać przylega do strumienia i może być podmokły. Wysokie buty, trekkingowe lub kalosze, będą przydatne. Pokażmy, jak wiele dobrego można zrobić, poświęcając tylko godzinę dla ziemi – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, który jest stałym uczestnikiem akcji sprzątania lasów.


Sprzątanie rozpocznie się 23 marca 2024 roku o godz. 10.00 na parkingu przy ul. Źródło Marii 14 A (przy kościele pw. Św. Wawrzyńca w Gdyni).

Męzczyzna wyciąga z leśnej rzeki oponę.
Tegoroczne sprzątanie Źródła Marii nie będzie pierwszą taką akcją. Zdjęcie archiwalne, fot. A. Bubel.


Więcej o akcji Godzina dla Ziemi na stronie www.wwf.pl/godzina-dla-ziemi-2024, na której można podpisać petycję do Premiera RP o zaprzestanie zanieczyszczania rzek i udrożnienie ich biegu.

  • ikonaOpublikowano: 20.03.2024 13:40
  • ikona

    Autor: Przemysław Kozłowski (p.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 27.03.2024 15:53
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona