Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Społeczeństwo

Zobacz Powstanie Warszawskie okiem „Joachima"

fot. materiały Muzeum Miasta Gdyni (https://www.facebook.com/muzeummiastagdyni)

fot. materiały Muzeum Miasta Gdyni (https://www.facebook.com/muzeummiastagdyni)

W najbliższy czwartek, 1 sierpnia, w całej Polsce obchodzona będzie 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Gdyńskim uroczystościom towarzyszyć będzie w tym roku otwarcie wyjątkowej wystawy. „75 zdjęć „Joachima” na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego” to zbiór niezwykłych fotografii dokumentujących losy powstańców. Autorem prac jest biorący udział w walkach gdynianin - Joachim Joachimczyk ps. „Joachim”. Otwarcie wystawy w godzinę „W” – 1 sierpnia, punktualnie o 17:00 na skwerze Kościuszki w Gdyni.
 
Zgromadzone fotografie prezentują Powstanie Warszawskie w obiektywie gdynianina Joachima Joachimczyka ps. „Joachim”. W okupowanej stolicy służył on w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej, a w trakcie walk powstańczych pełnił obowiązki fotografa. Część spośród tych zdjęć, które udało uratować się przed zniszczeniem, prezentowane będą w Gdyni.
 
Wystawa powstała z inicjatywy Stowarzyszenia im. Bolesława Srockiego oraz Stowarzyszenia In Gremio w Gdyni. Ideę zaprezentowania zdjęć Joachima Joachimczyka wsparło Muzeum Powstania Warszawskiego, które udostępniło fotografie oraz Urząd Miasta Gdyni i Gdyńskie Centrum Kultury, dzięki którym wystawa nabrała realnych kształtów.
 
Uroczysty wernisaż na skwerze Kościuszki w Gdyni odbędzie się w tzw. godzinę „W”, czyli 1 sierpnia, punktualnie o 17:00. Dokładnie o tej porze 75 lat temu w Warszawie rozpoczęła się akcja „Burza”, dająca początek powstaniu.
 
Jedno z powstańczych zdjęć autorstwa "Joachima" // fot. Joachim Joachimczyk ps. "Joachim" (materiały promocyjne Muzeum Miasta Gdyni)

Prezentowane zdjęcia mają pozwolić spojrzeć na Powstanie Warszawskie z perspektywy osoby bezpośrednio zaangażowanej w wyzwoleńczy zryw. Fotografie podzielono na cztery sekcje tematyczne: „Wojsko powstańcze”, „Na kwaterach i w czasie”, „Dzień po dniu pod ostrzałem” oraz „Warszawa w ogniu”. Całość uzupełniają zdjęcia poświęcone autorowi prac.
 
Joachim Joachimczyk ps. „Joachim”  przed wybuchem wojny mieszkał w Gdyni. Wir działań wojennych wysłał go najpierw w okolice Gór Świętokrzyskich, gdzie walczył podczas kampanii wrześniowej jako podporucznik 16. Dywizji Piechoty, a następnie do okupowanej Warszawy. Tam zaangażował się w działalność konspiracyjną. Od 1942 roku służył w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK. Podczas Powstania Warszawskiego był fotografem. Po kapitulacji został wywieziony w głąb Niemiec, skąd udało mu się zbiec i w listopadzie 1944 roku powrócić do Gdyni. Już na Wybrzeżu przystąpił do Tajnego Hufca Harcerzy i wraz z nim zorganizował dwie akcje wywiadowcze o kryptonimach B-1 i B-2. Pierwsza z nich polegała na wykradzeniu planów niemieckiej bazy marynarki wojennej w Gdyni i przekazaniu ich lotnictwu brytyjskiemu. W dniach 18-19 grudnia 1944 roku samolotu RAF-u dokonały nalotu, w czasie którego zniszczono wiele okrętów m.in. pancernik Schleswig-Holstein. Z kolei W wyniku akcji B-2 dostarczono Armii Czerwonej plany niemieckiej obrony Gdyni, co przyczyniło się do szybszego wyparcia Niemców z miasta w marcu 1945. Po wojnie Joachim Joachimczyk ukończył studia ekonomiczne. Przez wiele lat pracował jako nauczyciel i dyrektor Zespołu Szkół Chemicznych w Gdyni-Cisowej.

  • ikonaOpublikowano: 29.07.2019 11:35
  • ikona

    Autor: Paweł Kukla (p.kukla@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 29.07.2019 13:30
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Kukla
ikona