Sport

Kibicuj uczestnikom Biegu Morskiego Komandosa

Uczestnicy Biegu Morskiego Komandosa muszą współpracować pokonując niektóre przeszkody / fot. materiały organizatora

Uczestnicy Biegu Morskiego Komandosa muszą współpracować pokonując niektóre przeszkody / fot. materiały organizatora

Czy może być coś przyjemniejszego niż poranna przebieżka w akompaniamencie szumu morskich fal i śpiewu ptaków? Śmiałkowie, którzy od lat startują w Biegu Morskiego Komandosa twierdzą, że do tego zestawu należy dorzucić pełne umundurowanie oraz przeszkody rodem ze szkoleń elitarnych jednostek sił specjalnych. Tak właśnie wygląda impreza, której historia rozpoczęła się w 2010 roku, a spory wkład w jej organizacje miała JW Formoza. W sobotę 26 sierpnia śmiałkowie sprawdzą swoją wytrzymałość na 23-kilometrowej trasie. Pierwszy start z orłowskiej plaży zaplanowano na godzinę 4:45. Kibice są mile widziani szczególnie na plaży w Orłowie oraz na terenie Adventure Parku w Kolibkach. W niedzielę na starcie zobaczymy również dzieci i młodzież. Zapisy zostały już zakończone.


Przez 13 lat swojego funkcjonowania Bieg Morskiego Komandosa okrył się legendą jednej z najstarszych i najtrudniejszych imprez sportowo-militarnych w kraju. Poprzednia odsłona zgromadziła w Gdyni niemal tysiąc uczestników.

Podczas startów indywidualnych uczestnicy ubrani są w mundur, wysokie buty, hełm Wojska Polskiego (w kategorii Hard Historyczny) i pokonują trasę z atrapą karabinku treningowym AK-47 oraz plecakiem mogącym pomieścić balast w postaci trzech butelek o pojemności 1,5 litra. Podczas 23-kilometrowego dystansu każdy ze śmiałków zmierzy się nie tylko z biegiem po piastku, w korytach rzek, bagnach czy tunelach, ale również z kilkudziesięcioma przeszkodami inspirowanymi torami szkolenia komandosów w np. Navy Seals, Special Air Service czy JW Grom czy Formoza!

Na obrazku znajduje sie troje uczestników Biegu Morskiego Komandosa, którzy trzymają się liny nad tafla wody. W tle trawa, krzaki i drzewa.

Bardzo ciekawie zapowiada się również start w kategorii Hard X, wydłużonej o trzy kilometry, ze względu na początkowy odcinek specjalny, podczas którego wszyscy uczestnicy będą współpracować. Na trasie nie zabraknie także zadań specjalnych jak: strzelanie z broni ostrej czy pływanie.

Z kolei w rywalizacji drużynowej, aby było zbyt lekko, zespoły otrzymują atrapę moździerza - 120 centymetrową belkę o wadze 25 kg wyposażoną w uchwyty transportowe - z którą muszą pokonać całą trasę. W przypadku ekip czteroosobowych są to 23 km, natomiast duety startujące w sprincie przemierzą trochę ponad połowę tego dystansu.

Jak informują organizatorzy zmagania najłatwiej obserwować na plaży Gdynia Orłowo (w okolicach Sceny Letniej), a także na terenie Adventure Parku w Kolibkach, gdzie zlokalizowany jest tor "Katorga" oraz meta. Warto zauważyć, że trasa wiedzie przez często niedostępne tereny tj. mokradła czy kanały.

Na zdjęciu uczestnik Biegu Morskiego Komandosa startujący o godzinie 4:45.

W niedzielę na starcie staną uczestnicy Biegu Młodego Komandosa - od 3 do 16 lat na dystansach od 200 metrów bez obciążenia do nawet 2100 m - oraz zawodnicy w kategorii Operacja Rekrut (7 km).

HARMONOGRAM STARTÓW
sobota 26 września
04:40 – start kat. Hard Historyczny
08.00 – start kat. Hard
10:00 – start kat. Hard X
12:00 – start kat. Team (czteroosobowe zespoły)
13.00 – start kat. Team Sprint (duety)
14:00 – start kat. Sprint

niedziela 27 września
11:00 – start gr. I Biegu Małego Komandosa (3-5 lat – dystans 200 m bez obciążenia),
11:20 – start gr. II Biegu Małego Komandosa (6-7 lat – dystans 700 m bez obciążenia),
11:45 – start gr. III Biegu Małego Komandosa (8-10 lat – dystans 1400 m bez obciążenia),
12:05 – start gr. IV Biegu Małego Komandosa (11-13 lat- dystans 1400 m z zasobnikiem maski gazowej)
12:30 – start gr. V Biegu Małego Komandosa (pow. 14–16 lat – dystans 2100 m z atrapą AK 47).
14:00 - start kat. Operacja Rekrut.

Na zdjęciu młody uczestnik imprezy, pobrudzony na twarzy błotem, na czarnej koszulce identyfikator z numerem 93.

  • ikonaOpublikowano: 24.08.2023 10:14
  • ikona

    Autor: Michał Kozłowski (m.kozlowski@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 25.08.2023 15:35
  • ikonaZmodyfikował: Agata Grzegorczyk
ikona

Zobacz także