Sport

Medycyna dla sportu w Gdyni

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, oficjalnie otworzył Kongres, fot. gdynia.pl

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, oficjalnie otworzył Kongres, fot. gdynia.pl

„Medycyna dla sportu, sport dla medycyny". To hasło, pod którym odbywa się Międzynarodowy Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej w Gdyni.

Geriatria, fizjoterapia, biochemia czy dietetyka sportowa. Oto niektóre tematy omawiane podczas Międzynarodowego Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej w Gdyni.

- Opieka medyczna jest jednym z najważniejszych filarów sukcesu sportowego, zaś aktywność fizyczna to podstawa profilaktyki zdrowotnej i jeden z kluczowych elementów w terapii wielu chorób. Wielodyscyplinarne podejście do osoby aktywnej fizycznie stanowi wyzwanie dla specjalistów medycyny sportowej, lekarzy innych specjalności, profesjonalistów medycznych oraz ludzi nauki. Spotkanie w Gdyni, mieście sportu, będzie okazją do zaprezentowania dorobku i kierunków rozwoju współczesnej medycyny w konwencji "specjaliści specjalistom" – czytamy na stronie organizatora kongresu.

Mając na uwadze zorientowaną na sport i zdrowie politykę miasta Gdynia oraz docenianą pozycję jednostki organizacyjnej COMS w Gdyni wybór miejsca dla tego Kongresu wydaje się być idealnym.

- To zaszczyt przywitać państwa w Gdyni, w mieście, w którym w zeszłym roku z dużą odwagą przyjmowaliśmy strategię rozwoju do roku 2030 – powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości, podczas oficjalnego otwarcia Kongresu. - Nie mamy wątpliwości, że Gdynia to miasto w którym strategicznie chcemy stawiać na jakość życia, na współdziałanie obywateli oraz wykorzystywanie potencjałów tkwiących w tym mieście. A ten potencjał to wspaniałe trasy biegowe, to bliskość morza, przestrzenie dające pole do aktywności sportowej. Dziękuję panu dyrektorowi Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej dr n. med. Hubertowi Krysztofiakowi za minione lata współpracy. Spotykając się po raz pierwszy w 2012 roku przecieraliśmy pewien szlak, który dziś owocuje jedyną - poza Warszawą - filią COMS w Polsce. Nie mogło być jednak inaczej, bo wszystko co towarzyszy miastu bezpośrednio daje możliwość realizacji celów strategicznych COMS. To właśnie dzięki tej współpracy w samym ubiegłym roku z naszej współpracy skorzystało ponad 2000 najmłodszych gdynian.

W kongresie bierze udział ok 800 uczestników, fot. gdynia.pl


W Kongresie bierze udział około 800 uczestników w ponad 20 sesjach naukowych i dydaktycznych. Wykładowcami są uznani eksperci z Polski i z zagranicy. Oprócz sesji merytorycznych adresowanych do profesjonalistów, planowane są warsztaty i seminaria dla mieszkańców miasta i regionu.

Międzynarodowy Kongres Naukowy PTMS jest wydarzeniem naukowym w którym biorą udział wszyscy profesjonaliści działający w obszarze medycyny sportowej i nauki dla sportu: lekarze, fizjolodzy, fizjoterapeuci, psycholodzy, dietetycy, biomechanicy, bioinżynierowie oraz inni specjaliści zajmujący się wysiłkiem i aktywnością fizyczną.

Przedmiotem zainteresowań Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej jest poznanie naukowych podstaw procesów fizjologicznych i patologicznych, jakie dokonują się w organizmie człowieka pod wpływem wysiłku fizycznego lub jego braku; ochrona zdrowia osób biorących udział w sporcie, zajęciach rekreacyjnych i wychowaniu fizycznym; profilaktyka chorób przewlekłych; leczenie chorób będących następstwem aktywności fizycznej.

Międzynarodowy Kongres Naukowy Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej (PTMS), 27 - 29 września 2018 Gdynia PPNT w Gdyni.

ikona