Sport

Odważ się! Porusz serce!

Siedziba Straży Miejskiej to jedno z miejsc, w którym znajduje się defibrylator, fot. K. Złoch

Siedziba Straży Miejskiej to jedno z miejsc, w którym znajduje się defibrylator, fot. K. Złoch

Przełamanie w mieszkańcach Gdyni lęku przed użyciem defibrylatora. To cel filmu wyprodukowanego przez Gdyńskie Centrum Zdrowia.

Boimy się używać defibrylatorów, nie wiemy, jak to robić, boimy się zaszkodzić poszkodowanemu oraz nie wiemy, gdzie defibrylator się znajduje. Oto wyniki badań przeprowadzonych przez Gdyńskie Centrum Zdrowia.

- Prowadziliśmy badania z osobami odwiedzającymi Gdyńskie Centrum Zdrowia oraz uczestnikami badań profilaktycznych prowadzonych w ramach działalności GCZ – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia. - W czasie rozmowy zadawane były trzy pytania, czy dana osoba wie, co to jest defibrylator, jak go używać oraz gdzie można to urządzenie w Gdyni znaleźć. Prawie wszyscy wiedzieli, co to jest defibrylator, ale tylko 17 proc. badanych wiedziało, jak go używać, a 7 proc. gdzie można go znaleźć. To wyraźny znak, że odpowiednia akcja edukacyjna jest nam wszystkim potrzebna.

Stąd pomysł na film mający przełamać lęk przed używaniem tego ratującego życie urządzenia.




- Film jest rodzajem kampanii społecznej zachęcającej do udzielenia pomocy; widać na nim, jak prowadzić reanimację, jak znaleźć miejsca, w którym w Gdyni znajdują się defibrylatory i jak ich używać – wyjaśnia Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Film promowany będzie przy okazji gdyńskich eventów o tematyce zdrowotnej, a także w ramach działań profilaktycznych prowadzonych w szkołach oraz domach sąsiedzkich. Najbliższy odbędzie się w niedzielę 30 września. Filmy zostaną wtedy zaprezentowane po raz pierwszy - podczas Międzynarodowego Dnia Serca, na które zaprasza Gdyńskie Centrum Sportu.

W godzinach 10:00-15:00 w Parku Rady Europy odbędzie się z tej okazji festyn. Na uczestników akcji czekają liczne, bezpłatne atrakcje. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kolejna edycja trzygodzinnego Jesiennego Maratonu Zumby.

Chcąc znaleźć najbliżej znajdujący się defibrylator wystarczy do aplikacji Google Maps wpisać hasło „AED Gdynia”. Sami także możemy wziąć udział w tworzeniu planu rozmieszczeń tego urządzenia.

- Mapa będzie stale uaktualniana na podstawie zgłoszeń przedsiębiorców, którzy pragną upublicznić, że w ich zakładzie pracy/instytucji jest defibrylator – mówi Anna Melki. - Swoje zgłoszenie należy przesłać wraz ze zdjęciem urządzenia oraz opisem jego lokalizacji w budynku na mail sekretariat@gcz.gdynia.pl. Po weryfikacji zgłoszenia lokalizacja zostanie dodana do mapy.



Choroby serca są pierwszą co do częstości przyczyną zgonów mieszkańców woj. pomorskiego i są to wartości wyższe, niż odnotowane dla Polski. W ostatnim roku doszło do 438 nagłych zatrzymań krążenia u mieszkańców Gdyni oraz 95 ostrych zawałów mięśnia sercowego.

Najnowsze wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) podkreślają rolę publicznego dostępu do AED (defibrylatorów). Przy ratowaniu życia i zdrowia w przypadku zatrzymania krążenia najważniejszą rolę odgrywa czas reakcji świadków zdarzenia. Defibrylacja w czasie 3-5 minut od utraty przytomności może zwiększać szanse na przeżycie pacjenta; przeżywalność może sięgać 50–70 proc. Po stwierdzeniu nagłego zatrzymania krążenia świadek zdarzenia powinien jak najszybciej wezwać pomoc (numer ratunkowy 112 i 999) oraz podjąć reanimację (uciskać klatkę piersiową).

Warto zaznaczyć, że obecnie dopuszcza się odstąpienia od wykonywania sztucznego oddychania metodą usta – usta. Najważniejsze jest, aby podjąć się masażu serca. Najlepszym rozwiązaniem jest poproszenie innego świadka zdarzenia o przyniesienie defibrylatora (AED) i wykonanie defibrylacji. Pamiętajmy, że urządzenie po podłączeniu (przyklejenie elektrod) będzie mówiło osobie ratującej jak postępować i czy zalecana jest defibrylacja.

W Gdyni do dyspozycji mieszkańców są defibrylatory m.in. w Teatrze Muzycznym, w Akwarium Gdyńskim, czy w Urzędzie Miasta, zarówno przy Alei Piłsudskiego, jak ulicy 10 Lutego. Ponadto znajdziemy je w kilkudziesięciu innych placówkach, w tym prywatnych tj. Galeria Klif czy CH Riviera.

W tym roku w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 i 2018 zakupionych zostanie kolejnych pięć urządzeń ratujących życie.

Każdego dnia ktoś może potrzebować Twojej pomocy – możesz uratować komuś życie i zdrowie.

Odważ się! Porusz serce!

  • ikonaOpublikowano: 29.09.2018 15:00
  • ikona

    Autor: Izabela Małkowska (i.malkowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.02.2019 15:13
  • ikonaZmodyfikował: Dorota Nelke
ikona