Sport

Urodziny Gdyni. 3000 zawodników i zmiany w ruchu

zawodnika na mecie z podniesionymi rękoma

Wielkie święto biegania już w niedzielę (fot. gdyniasport.pl)

Końcowe odliczanie wkroczyło w decydującą fazę – Bieg Urodzinowy Gdyni z Decathlonem już niedzielę. Ulicami miasta przemknie około 2 tys. biegaczy oraz ponad tysiąc uczestników imprez towarzyszących – biegu 1926, marszu nordic walking oraz zawodów dzieci i młodzieży. Impreza z okazji 98. rocznicy urodzin miasta otworzy cykl Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2024.


Którędy do mety?

O godzinie 10:00 zawodnicy rozpoczną zmagania z ulicy Olimpijskiej. Następnie swoje kroki skierują ulicą Sportową, Łużycką, Stryjską i Aleją Zwycięstwa. Dalej, co będzie nowością, zbiegną w dół ulicą Świętojańską skąd ulicą Armii Krajowej dotrą na Bulwar Nadmorski. W jego połowie skręcą w prawo w Aleję Marszałka Józefa Piłsudskiego, którą biec będą aż do ulicy Władysława IV. Tam wbiegną w Aleję Zwycięstwa. Na wysokości Pomorskiego parku Naukowo Technologicznego skręcą w ulicę Stryjską i następnie przez Łużycką będą finiszować do mety zlokalizowanej na ulicy Olimpijskiej.

Taką samą, 10 km trasę pokonywać będą uczestnicy marszu Nordic Walking. Po zakończeniu Biegu Głównego i marszu Nordic Walking do rywalizacji staną najmłodsi startujący w Biegu Malucha, Starszaka, Juniora i Młodzika.

Trasa Biegu Urodzinowego Gdyni z Decathlon, który odbędzie się 11 lutego otrzymała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i została wpisana do rejestru tras atestowanych. W związku z uzyskaniem atestu dla Biegu Urodzinowego z Decathlon czasy osiągnięte na najbliższych zawodach mogą być uznane przez biegaczy za oficjalne życiówki na  dystansie 10 km.

Wszystkie trasy na mapie znaleźć można TUTAJ.

mapa

Zmiany w ruchu kołowym

Organizacja zawodów wiąże się ze zmianami w ruchu kołowym. Ze względu na konieczność zabezpieczenia trasy i zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom biegu, na niektórych ulicach obowiązywać będzie inna organizacja ruchu. Poszczególne fragmenty trasy będą otwierane przez służby dynamiczne – tuż po przebiegnięciu ostatniego zawodnika.

W godzinach od 6:00 do 16:00 zmiany obejmą ulice bezpośrednio sąsiadujące z Gdyńskim Forum Sportu – Kazimierza Górskiego (na odcinku od ul. Sportowej do zjazdu na Drogę Gdyńską oraz odcinek okalający Gdynia Arenę), Sportową, Olimpijską, Wileńską,
W godzinach od 8:00 do 10:00 zmiany obejmą ulice: Stryjską (cała) do godziny 12:00, Małokacką od ul. Stryjskiej do ul. Konwaliowej (z możliwością dojazdu do stacji paliw „Pod Żaglami”), Łużycką do godziny 12:00.

W godz. 9:00 do 12:00 zmieniona organizacja ruchu obejmie ulice: Łużycką, Stryjską (od Węzła Macieja Brzeskiego do al. Zwycięstwa), aleję Zwycięstwa (od Stryjskiej do al. Piłsudskiego), Świętojańska (od alei Zwycięstwa do Armii Krajowej), aleję Marszałka Piłsudskiego, Zawiszy Czarnego, Armii Krajowej (od Zawiszy Czarnego do Świętojańskiej).

zawodnicy w bieguW zawodach weźmie udział ponad 3000 zawodników (fot. gdyniasport.pl)

Harmonogram imprezy

Odbiór pakietów odbywać się będzie już w sobotę, a także do 30 minut przed każdym startem. Sportowe emocje trwać będą od 9 do 15.

Prezentuje się następująco:
Sobota
  • 14:00-20:00 Odbiór pakietów w biurze zawodów
Niedziela
  • 7:30 – Otwarcie biura zawodów. Wydawanie pakietów do 30 min. przed danym startem
  • 9:00 START Bieg 1926
  • 10:00 START Biegu Głównego na 10 km oraz marszu Nordic Walking
  • 12:00 Zamkniecie trasy 10 km
  • 12:15 START Bieg Juniora K/M
  • 12:35 START Bieg Młodzika M
  • 12:50 START Bieg Młodzika K
  • 13:10 START Bieg Starszaka M
  • 13:30 START Bieg Starszaka K
  • 14:00 START Bieg Malucha

medaleMedale prezentują się bardzo gdyńsko (fot. Marek Urbaniak, gdyniasport.pl)

Urodzinowy charakter

Wyjątkowo gdyński charakter tej imprezy znajdzie odzwierciedlenie na pamiątkach dla zawodników.

W tym roku na medalach, które zawisną na szyjach zawodników startujących na każdym z dystansów, zobaczyć będzie można charakterystyczną bryłę zabytkowego budynku mieszczącego się przy ul. 10 lutego 24 – budynku biurowego ZUS, potocznie nazywanego budynkiem PLO, który zaprojektowany został w 1934 roku przez Romana Piotrowskiego.

Ten sam wizerunek, choć w nieco większej skali znajdzie się również na koszulkach, która przygotował w tym roku partner tytularny wydarzenia. Każdy uczestnik imprezy znajdzie je w swoich pakietach startowych!


Koszulki

Racebook – Biblia każdego zawodnika

Dla każdego uczestnika Gdyńskie Centrum Sportu przygotowało kompendium wiedzy przed zawodami. Z najważniejszymi informacjami można zapoznać się w Racebooku.

Ostatnia szansa na rejestrację w biurze zawodów

Osoby, które spóźniły się z rejestracją do Biegu Urodzinowego Gdyni z Decathlon będą mogły zapisać się do imprezy wyłącznie w dniu 10 lutego, w biurze zawodów. Decyduje jednak kolejność zgłoszeń, nowiem liczba przygotowanych pakietów tego dnia jest ograniczone. Jest to 100 pakietów na bieg główny 10 km oraz marsz Nordic Walking, 100 pakietów na starty dzieci i młodzieży oraz 50 pakietów na bieg 1926.

Kolejne Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2024, na które trwają obecnie zapisy online:
·         Nocny Bieg Świętojański – 21 czerwca 2024 r. (termin rejestracji do 10 czerwca),
·         Gdyński Bieg Niepodległości – 11 listopada 2024 r. (termin rejestracji do 30 października).

  • ikonaOpublikowano: 08.02.2024 13:10
  • ikona

    Autor: Marek Urbaniak (m.urbaniak@gdyniasport.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 09.02.2024 16:21
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona