Święto Morza

Święto Morza 2020 - relacja

fot. Karol Stańczak

fot. Karol Stańczak

25 czerwca

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew… Tylko jak to pokazać na zdjęciu? Uczestnicy odbywającego się w ramach Święta Morza pleneru fotograficznego na szlaku Legendy Morskiej Gdyni próbowali rozgryźć ten dylemat.

Czwartkowe popołudnie. Promienie słońca palą, jak na Saharze i oślepiają oko wpatrzone w wizjer aparatu klejącego się do dłoni, jak koszulka do pleców. W tych okolicznościach przyrody grupa ponad 20 zapaleńców fotografii i morskich klimatów, zamiast leżeć na plaży, woli ją fotografować. Nie tylko plażę, ale i marinę, eksponaty w Muzeum Marynarki Wojennej, artefakty na „Darze Pomorza”. Celują lufy swych aparatów w lufy armat, śmigła samolotów, zwoje lin, kotwice, wodniaków, plażowiczów i siebie samych. Więcej o wydarzeniu w artykule: Foto maryniści.


Fotograf robiący zdjęcie panoramiczne miasta. fot. Przemysław Kozłowski

20 czerwca

Około 100 żaglowców i łodzi motorowych przepłynęło po wodach zatoki w uroczystej IV Żeglarskiej Paradzie Świętojańskiej. Wydarzenie zorganizowane przez Pomorski Związek Żeglarski to stały już element obchodów Święta Morza. Na wodzie w pełnej krasie mogliśmy podziwiać m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogorię” czy „Zawiszę Czarnego”.


Żeglarska Parada Świętojańska / fot. Karol Stańczak

Legendarny dowódca okrętów podwodnych z czasów II wojny światowej i kapitan drugiego „Zawiszy Czarnego” komandor Bolesław Romanowski oraz Henryk Fronczak - organizator żeglarstwa w okupowanej Warszawie i powojenny działacz Polskiego Związku Żeglarskiego zostali uhonorowani pamiątkowymi tablicami w gdyńskiej Alei Żeglarstwa Polskiego. Uroczystości towarzyszyły obchody 55-lecia powstania Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Oficjalnie zainaugurowano równie tegoroczny sezon żeglarski.




Podobnie jak zrzeszone w nim pojazdy - ma już swoje lata. Gdyński Automobilklub Morski obchodzi w tym roku swoje 84. urodziny. Wiek jednak nie odbiera mu młodzieńczej werwy! W sobotę 20 czerwca z okazji jubileuszu odbył się „Cruising po Gdyni”. Barwny i radosny korowód oldsmobili przejechał ulicami naszego miasta, prezentując mieszkańcom zabytkowe perły motoryzacji.


Barwne urodziny Automobilklubu Morskiego /fot. Karol Stańczak
 Barwne urodziny Automobilklubu Morskiego / fot. Karol Stańczak


Doroczne Święto Morza w Gdyni na dobre się rozpoczęło. Przed nami kilka dni wypełnionych morskimi atrakcjami. Uroczyste otwarcie miało miejsce w piątek 19 czerwca o godzinie 17:00 przy Muszli na placu Grunwaldzkim.

- Dzisiejszy koncert otwiera tegoroczne obchody Święta Morza. Serdecznie zapraszam do bezpiecznego udziału we wszystkich wydarzeniach Święta. Cieszę się, że mimo trudnego czasu i wyzwań organizacyjnych udało się nam i współorganizatorom tego kilkudniowego wydarzenia zaproponować mieszkańcom i turystom bogatą, różnorodną ofertę - mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, otwierając Święto Morza.


Koncert na dobry początek / fot. Michał Puszczewicz

W samo południe symboliczne wiązanki rzucone na taflę wody uczciły pamięć ludzi morza, którzy nigdy nie wrócili do domów. To tradycja, która rozpoczyna coroczne Święto Morza w Gdyni.


Delegacje złożyły wieńce na wodzie, fot. Kamil Złoch

Jednym z punktów programu tegorocznych obchodów Święta Morza w Gdyni było uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu.

Wiceadmirał Kazimierz Porębski jako współtwórca Marynarki Wojennej i gospodarki morskiej, na trwałe zapisał się w historii Gdyni. W mieście znajduje się między innymi ulica jego imienia, szkoła podstawowa, a od dzisiaj także tablica poświęcona jego pamięci. Od 30 czerwca 1994 wiceadmirał jest również patronem 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. 

W czasie uroczystości na Molo Południowym wręczono również medale ufundowane przez Fundację Wsparcia Edukacji Morskiej. Jedną z osób odznaczonych została Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.


Tablica poświęcona wiceadmirałowi Porębskiemu // fot. Kamil Złoch

17 czerwca

To uczelnia, która wpisuje się w historię naszego miasta i rozwija się razem z nim. Ma sto lat doświadczenia w kształceniu polskich kadr morskich. Jednak po jej ukończeniu można pracować nie tylko na morzu, ale i na lądzie. Uniwersytet Morski w Gdyni świętuje setne urodziny, a zarazem stulecie szkolnictwa morskiego w Polsce. W oficjalnych uroczystościach uczestniczyli w nich przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, władze Gdyni, studenci, pracownicy oraz mieszkańcy.




Po południu uroczystości przeniosły się na przystanek SKM Gdynia Stocznia. Był on dotąd kojarzony głównie z wydarzeniami Grudnia ’70 oraz znajdującymi się w okolicy terenami stoczniowymi. Teraz zyskał nowe znaczenie. Z okazji stu lat Uniwersytetu Morskiego stacja zmieniła swoją nazwę. Będzie ona jasno określać, że w pobliżu znajduje się uczelnia wyższa. Nowa nazwa to Gdynia Stocznia-Uniwersytet Morski


  • ikonaOpublikowano: 22.06.2020 10:53
  • ikona

    Autor: Dorota Nelke (d.nelke@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 02.06.2022 11:00
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona