Wydarzenia inne

Cykl spacerów "Poznaj swoja dzielnicę" - Grabówek

Plakat promujący spacery po Grabówku.

ikona - - -

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Rada Dzielnicy Grabówek zaprasza wszystkich na cykl spacerów po swojej urokliwej i pełnej tajemnic dzielnicy.


Harmonogram spacerów:

25 maja 2025 r. (niedziela), godz. 12:00 - Grabówek nierzeczywisty
Start: przy sklepie Żabka (ul. Komandorska 57).
Przewodnik: Michał Miegoń z Muzeum Miasta Gdyni oraz inicjatywy turystycznej "Inne Szlaki".
Od duchowych zjawisk kulturalnych w Baryle aż po tajemnicze domostwa z trumnami w podziemiach. Od pozostałości po budynkach włoskich zadymiarzy po abstrakcyjne historie związane z zakłócanymi nieznaną siłą projekcjami filmowymi w kinie "Fala". Od duchów torfowisk graniczących z Grabówkiem aż po legendy pobliskich lasów. Grabówek nierzeczywisty to trasa spacerowa związana z lokalnymi mitami i opowieściami z pogranicza historii, jawy i równoległych wymiarów...

15 czerwca 2025 r. (niedziela), godz. 12.00 - Grabówek nieoczywisty
Start: parking przy sklepie Lidl (ul. Morska 116)
Przewodnik: Piotr Kalka (Muzeum II Wojny Światowej)
Spacer "Grabówek nieoczywisty" będzie wyprawą w przeszłość, ale i teraźniejszość jednej z najciekawszych dzielnic Gdyni. Będzie opowieścią o architekturze, infrastrukturze, przyrodzie, ale przede wszystkim o ludziach, którzy kiedyś i obecnie tworzyli i tworzą tę niezwykłą przestrzeń".

29 czerwca 2025 r. (niedziela), godz. 10.00 - Modernistyczne Kolonie Grabówka
Start: przed sklepem Kaufland (ul. Morska 82)
Przewodnicy: Jarosław Kaczmarczyk i Robert Chrzanowski (Gdyński Szlak Modernizmu)
W okresie dwudziestolecia międzywojennego o charakterze Grabówka decydowały przede wszystkim osiedla, zwane wówczas "koloniami", wznoszone przez różne instytucje (magistrat, spółdzielnię mieszkaniową, Ministerstwo Poczty, Polskie Koleje Państwowe, Towarzystwo Budowy Osiedli i inne). Najstarsza z nich, i zarazem najrozleglejsza, jest stosunkowo mało znana, ponieważ jej zabudowa składa się z niewielkich willi pod lasem, a dodatkowo zasłonięta jest przez bardziej monumentalne realizacje ciągnące się wzdłuż ulicy Morskiej. Jest to tzw. kolonia oficerska, która była stawiana przez Spółdzielcze Stowarzyszenie Osad Własnych Oficerów Marynarki Wojennej. Używana przez jakiś czas nazwa Sasinówek (od nazwiska prezesa) uległa z czasem zapomnieniu. Spółdzielcze Stowarzyszenie Osad Własnych Oficerów Marynarki Wojennej powstało w 1922 r., trzy lata później uroczyście rozpoczęto budowę pierwszych willi na terenach Grabówka. Ambitnego zamierzenia, jakim było postawienie prawie 200 domów, nie udało się zrealizować, ale do 1939 r. powstało na terenie kolonii około 70 różnego typu budynków. Pomimo, że początkowo kolonia zabudowywana była historyzującymi romantycznymi domkami w stylu szlacheckiego dworku, już po paru latach pojawiły się na jej terenie modernistyczne domy i "wille dochodowe" projektowane przez architektów znanych z wielu realizacji na terenie całej Gdyni, takich jak: Stanisław Żwirski, Stanisław Garliński, Feliks Godlewski, czy Maksymilian Zuske.

5 lipca 2025 r. (sobota), godz. 14.00 - Narodziny MODERNIZMU – Gdynia Grabówek/architekci i wizjonerzy
Start: przed Kościołem Świętej Rodziny (ulica Morska)
Przewodnicy: Jarosław Kaczmarczyk i Robert Chrzanowski (Gdyński Szlak Modernizmu)
Mimo, że krajobraz Grabówka zdominowany jest przez monotonną na pierwszy rzut oka zabudowę blokową, jego obszar stanowił interesujące laboratorium urbanistyczno-architektoniczne, na terenie którego tradycyjna historyzująca zabudowa ustępowała nowoczesnym rozwiązaniom. Pierwsze dworkowe wille kolonii oficerskiej szybko zostały zastąpione przez modernistyczne wille. Zrealizowany jedynie częściowo monumentalny zespół szkół morskich zaprojektowany przez Wacława Tomaszewskiego reprezentował jeszcze architekturę nawiązującą do klasycyzmu, ale w tym samym czasie stanął obok niego pierwszy modernistyczny kościół w Gdyni – Świętej Rodziny, niezwykle nowoczesna bryła autorstwa jednego z najwybitniejszych architektów dwudziestolecia międzywojennego, Jerzego Müllera. Po drugiej stronie dzielnicy zostały zbudowane nowoczesne kompleksy mieszkaniowe wzorujące się na najnowszych europejskich rozwiązaniach – bloki Gdyńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zaprojektowane przez Adama Paprockiego i Juliusza Żakowskiego oraz blok magistracki kolonii robotniczej autorstwa Jana Bochniaka przy współpracy Zbigniewa Rzepeckiego. W krótkim czasie na Grabówku zrealizowane zostały śmiałe wizje modernistów, które równocześnie stały się ikonami modernistycznej architektury Gdyni.

Wydarzenie sfinasowane ze środków Rady Dzielny Grabówek.

  • ikonaOpublikowano: 21.05.2025 09:19
  • ikona

    Autor: Joanna Majchrowska (joanna.majchrowska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 22.05.2025 14:05
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona