Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Wydarzenia inne

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej pułkownika Stanisława Dąbka na Obłużu

po lewej staw przy Skwerze im. I.Kwiatkowskiej, po lewej zdjęcie pułkownika Stanisława Dąbka

ikona Skwer im. Ireny Kwiatkowskiej - Gdynia, Pułkownika Stanisława Dąbka 242

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

W poniedziałek 19 września Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni i Rada Dzielnicy Obłuże zapraszają na uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej pułkownika Stanisława Dąbka – bohatera i dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Uroczystość odbędzie się przy pełnym ceremoniale wojskowym o godz. 9:45 przy skwerze im. I.Kwiatkowskiej na Obłużu /przy stawku/.

 
- W Gdyni chcemy pamiętać o bohaterach, którzy walczyli w obronie naszego miasta, regionu i ojczyzny. Na Obłużu mamy już tablicę poświęconą admirałowi Józefowi Unrugowi, a już niebawem mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wydarzeniu, które upamiętni postać pułkownika Stanisława Dąbka, którego pośmiertnie awansowano na stopień generała brygady. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w tej wyjątkowej uroczystości – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
 
Kamienna tablica z inskrypcją: „Pamięci pułkownika Stanisława Dąbka, bohaterskiemu dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża w wojnie z niemieckim najeźdźcą w 1939 roku. Mieszkańcy Obłuża”, umieszczona na kamieniu, zostanie ustawiona na skwerze im. Ireny Kwiatkowskiej.
 
- Rady Dzielnic w swoim działaniu podejmują również inicjatywy, które budują lokalny patriotyzm, a także niosą wartości ważne dla historii naszego miasta. To kolejny, niezwykle wartościowy projekt, który służy pamięci i czci bohaterów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Już na wiosnę tego roku Jan Gumiński, przewodniczący Rady Dzielnicy Obłuże podkreślał - Na początku kadencji Rady Dzielnicy, kiedy jeszcze przewodniczącym był świętej pamięci Wojtek Lipiński, jako zarząd postawiliśmy sobie cel, żeby ufundować tablice poświęcone admirałowi Unrugowi i pułkownikowi Dąbkowi. Admirał Józef Unrug był dowódcą polskiej Marynarki Wojennej po I wojnie światowej, który miał duży wkład w jej powstanie i rozwój oraz był dowódcą Obrony Wybrzeża, gdy wybuchła II wojna światowa. Natomiast Stanisław Dąbek był bohaterskim dowódcą Lądowej Obrony Wybrzeża, która trwała do 19 września 1939 roku –.

Kamień i tablicę według projektu przygotował pan Stanisław Śliwa generał Piłsudczyków, prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP, który ma zakład kamieniarski w Kosakowie. To on także wykonał tablicę poświęconą admirałowi Józefowi Unrugowi, która została odsłonięta 25 czerwca ubiegłego roku. Rada Dzielnicy ceni sobie tą współpracę i jej niezmiernie zadowolona z efektów pracy. Tym samym Obłuże już od przyszłego tygodnia będzie mogło się pochwalić dwoma tablicami upamiętniającymi bohaterów kampanii wrześniowej z 1939 r. 
 
- W Gdyni nie ma tablicy poświęconej pułkownikowi Stanisławowi Dąbkowi. Jest wprawdzie jedna na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Redłowie na jego grobie i druga w miejscu, gdzie poniósł śmierć w Babich Dołach na terenie jednostki wojskowej - 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, czyli na terenie zamkniętym. Tablica ufundowana przez Radę Dzielnicy Obłuże będzie więc jedyną mu poświęconą w przestrzeni publicznej w Gdyni.- tłumaczy Jan Gumiński - Ponadto data uroczystości jest symboliczna gdyż przypada  na zakończenie obrony Gdyni i śmierć pułkownika Dąbka, który tego dnia odebrał sobie honorowo życie – dodaje przewodniczący.

Przy tablicy zaplanowano również maszt na flagę. Całkowity koszt projektu to 45 tys. zł, środki pochodzą z budżetu Rady Dzielnicy.

Stanisław Dąbek urodził się 28 marca 1892 roku w Nisku na Podkarpaciu. Podczas I wojny światowej walczył w stopniu podporucznika w armii Austro-Węgier. Pod koniec 1918 roku wstąpił do Wojska Polskiego i walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. W przededniu II wojny światowej wyznaczony na dowódcę Morskiej Brygady Obrony Narodowej oraz p.o. dowódcy Lądowej Obrony Wybrzeża. Obroną dowodził do 19 września, kiedy to w obliczu przeważających sił Wehrmachtu i nieuchronnej klęski, odebrał sobie honorowo życie strzałem z pistoletu w głowę, nakazując wcześniej niezwłoczne zakończenie walk po jego śmierci. Pułkownika Stanisława Dąbka pośmiertnie awansowano na stopień generała brygady.

  • ikonaOpublikowano: 13.09.2022 08:35
  • ikona

    Autor: Dorota Matejczyk (dorota.matejczyk@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 13.09.2022 09:52
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona