Jak pracuje Urząd Miasta Gdyni i miejskie jednostki w majowy weekend? Sprawdź komunikat dla mieszkańców
Wydarzenia inne

Maraton Pisania Projektów do Budżetu Obywatelskiego

Każdy kto ma pytania, wątpliwości lub szuka inspiracji przygotowując projekt do BO2024, może skorzystać ze wsparcia zespołu Laboratorium Innowacji Społecznych // mat. LIS

ikona UrbanLab - Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

ikona Wydarzenia inne

ikona Wstęp wolny

Etap składania projektów w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2024 trwa! Każdy kto ma pytania, wątpliwości lub szuka inspiracji, może skorzystać ze wsparcia zespołu Laboratorium Innowacji Społecznych. W najbliższym czasie odbędą się specjalne wydarzenia, podczas których będzie można skonsultować swój pomysł.


Projekt w gdyńskim Budżecie Obywatelskim może złożyć każda osoba mieszkająca na stałe w Gdyni, niezależnie od wieku, zameldowania, a nawet obywatelstwa. Podstawą – zarówno w przypadku inicjatywy dzielnicowej, jak i miejskiej – jest wypełnienie formularza wniosku oraz dołączenie listy z podpisami mieszkańców popierających projekt.

Projekty dzielnicowe można składać na dwóch poziomach: tzw. dzielnicowym małym (który obejmuje projekty o wartości do 20 tysięcy złotych) i dzielnicowym dużym (w ramach którego powstają projekty droższe, do 90% środków w puli dzielnicowej). Jest też możliwość składania projektów miejskich w ramach Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 1 mln złotych) oraz – nowość – w ramach Jubileuszowego Budżetu Obywatelskiego (o maksymalnej wartości pojedynczego projektu w wysokości 100 000 złotych).

W przypadku projektów dzielnicowych można składać projekty w łącznie siedmiu kategoriach: komunikacja i organizacja ruchu, przestrzeń publiczna, sport i rekreacja, zdrowie i polityka społeczna, edukacja, zieleń i ochrona środowiska oraz kultura. Z kolei zakres projektów miejskich KBO m.in. zwiększenia zieleni w mieście, rozbudowy infrastruktury rowerowej, gospodarowania wodami opadowymi i działań edukacyjnych z nimi związanymi. Natomiast w ramach JBO można zgłaszać długofalowe inicjatywy, które uświetnią 100. rocznicę nadania Gdyni praw miejskich.

Projekty dzielnicowe muszą dotyczyć konkretnej dzielnicy, a projekty miejskie odpowiadać na potrzeby mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy oraz zakładać realizację działań ważnych z punktu widzenia całego miasta bądź jego znacznej części.

Poza uzupełnieniem podstawowych danych, jak tytuł projektu,  jego cel, oraz planowane działania, w formularzu należy opisać koszty zadania i wskazać miejsce jego realizacji (konieczne przy projektach inwestycyjnych). Ponieważ na tym etapie mogą pojawić się wątpliwości i pytania, warto korzystać z materiałów i wskazówek opublikowanych na stronie internetowej bo.gdynia.pl. Chętni mogą także wziąć udział w specjalnych spotkaniach z pracownikami Urzędu Miasta i Laboratorium Innowacji Społecznych, którzy pomogą wypełnić wniosek.


Najbliższe spotkania:


Budżet Wieczorową Porą – konsultacje online
 
Spotkania informacyjne w dzielnicach: 
 
Maraton Pisania Projektów 
  • 17 lutego w godz. 10.00-16.00 w UrbanLab Gdynia (al. Zwycięstwa 96/98)

Szczegółówe informacje o wydarzeniach dostępne będą na Facebooku Budżet Obywatelski Gdynia.

  • ikonaOpublikowano: 06.02.2024 14:22
  • ikona

    Autor: Ksenia Pisera (k.pisera@lis.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 07.02.2024 08:48
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona