Co nowego

Super murawa na Super Stadionie

Murawa na Stadionie Miejskim w Gdyni, fot. GCSGdyńska murawa najlepsza w I lidze. Polski Związek Piłkarzy opublikował wyniki badań przeprowadzonych wśród graczy I ligi. Oceniali oni stan muraw, na których mieli okazję grać w ostatnim sezonie. Pierwsze miejsce - z wynikiem 4,83 - otrzymał właśnie gdyński Stadion Miejski. Przypomnijmy, że w kwietniu Stadion Miejski w Gdyni uznany został w plebiscycie portalu Ekstraklasa.net Super Stadionem 2015.

Dobra murawa - tradycja Gdyni

Gdynia od dawna może poszczycić się wspaniałą murawą. Już obiekt znajdujący się w miejscu dzisiejszego Stadionu Miejskiego dysponował dobrze zakorzenioną, regularnie zraszaną i podgrzewaną trawą. Tę tradycję udało się zachować również na nowej piłkarskiej arenie.

"Wymagania dotyczące murawy były niezwykle restrykcyjne już na poziomie projektowania, a potem budowy obiektu" - mówi kierownik Stadionu Miejskiego Dariusz Schwarz. "Zależało nam, aby podłoże, na którym poruszają się piłkarze, było światowej jakości" - dodaje.

Każda murawa przypomina tort i to, co widzą kibice jest zaledwie jego wierzchołkiem. O jakości murawy świadczy przede wszystkim dbałość o podłoże, na którym rozwija się trawa. "Przed położeniem murawy przeprowadziliśmy na jednym z niemieckich uniwersytetów rolniczych serię zaawansowanych testów gleby. Dzięki temu mogliśmy dostosować parametry podłoża do standardów europejskich, co przełożyło się na jakość i trwałość samej trawy" - mówi Dariusz Schwarz. Na wysoki standard trawy ma też wpływ sama konstrukcja Stadionu, który jest nie tylko właściwie naświetlony, lecz także zachowuje właściwą cyrkulację powietrza.

Przede wszystkim - opieka

Ogromne znaczenie ma też opieka nad murawą. Murawa jest regularnie nawadniana, wspomagana wysokiej jakości nawozami, dosiewana i piaskowana. Czuwa nad nią zespół wykwalifikowanych specjalistów Gdyńskiego Centrum Sportu, a także firmy zewnętrzne. "Oprócz starań, mamy też trochę szczęścia. Jak dotąd udało nam się uniknąć większych chorób trawy, takich jak grzyby czy pleśń. Duży wpływ na to ma dbałość o to, aby osoby nieuprawnione nie wchodziły na płytę boiska. Podeszwy butów to siedlisko drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić murawie" - podsumowuje Dariusz Schwarz.

Sportowa wizytówka miasta

Stadion Miejski spełnia kryteria UEFA ***, mieści ponad 15 tysięcy widzów, posiada podgrzewaną oraz nawadnianą murawę o wymiarach 105 m x 68 m, sztuczne naświetlenie, pomieszczenia sanitarne, administracyjne i gastronomiczne.

Na obiekcie swoje mecze rozgrywa gdyński klub Arka Gdynia, grający w zapleczu ekstraklasy. Wielokrotnie grały tu również młodzieżowe reprezentacje Polski. Stadion Miejski sprawdził się także podczas Mistrzostw Europy Euro 2012, stanowiąc bazę treningową reprezentacji Irlandii.

Jest to obiekt służący nie tylko piłkarzom - w 2014 roku na jego płycie po raz pierwszy zagościli futboliści amerykańscy, którzy mierzyli się między sobą podczas SuperFinału Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

fot. GCS

  • ikonaOpublikowano: 18.06.2015 00:00
  • ikona

    Autor: Michał Kowalski (2011)

ikona

Najnowsze