Co nowego

Gdyńskie Urodziny Niepodległej

Szanowni Państwo! 

90. rocznica odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, to wielkie święto - szczególna okazja, by okazać szacunek i dać dowody pamięci, należne tym, którzy tę niepodległość wywalczyli.
Są wśród nich postaci, które dzięki swym zasługom mają trwałe miejsce w historii i są tak powszechnie znane jak marszałek Józef Piłsudski, czy generał Józef Haller, ale są również tysiące bohaterów anonimowych, choć wielu z nich za wolną Polskę oddało życie. Moralnym obowiązkiem kolejnych generacji jest złożenie im hołdu.
Rocznica, to także okazja do refleksji nad dzisiejszym znaczeniem słów patriotyzm, ojczyzna, niepodległość… Każdy powinien chcieć i umieć odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki wymiar po owych 90 latach mają te pojęcia, tak dla naszego Narodu niegdyś oczywiste... Jest wreszcie ten wspaniały jubileusz okazją do bycia razem, po prostu.

Dlatego serdecznie Państwa zapraszam, byśmy jak co roku w dniu 11 listopada – spotkali się na Gdyńskich Urodzinach Niepodległej, których program jest nadzwyczaj bogaty i atrakcyjny.Zatem, jak co roku, niech weźmie udział każdy, kto żyw - w stylowej, nostalgicznej, lecz zarazem radosnej paradzie – wiodącej tradycyjną, przedwojenną trasą: ulicą 10 Lutego na Skwer Kościuszki!

Niech to będzie manifestacja naszej polskiej i gdyńskiej tożsamości, przywiązania do patriotycznych tradycji i do Miasta, które jak żadne inne przecież swą historią związane jest z odrodzeniem polskiej państwowości, z budową wszystkiego od podstaw – począwszy od marzenia… 

   
Prezydent Gdyni   

Wojciech Szczurek
 


Już po raz 5. podczas Parady Niepodległości w Gdyni, w postać Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego wcielił się Radosław Tyślewicz, Gdynianin, weteran misji w Iraku, Radny i Przewodniczący Rady Dzielnicy Działki Leśne.

W 2008 roku ubiór Józefa Piłsudskiego zawierał nowe elementy:
Radosław Tyślewicz w roli Józefa Piłsudskiego podczas uroczystości 16. Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Wojskowych w Krakowie (foto: Marynarki Wojennej)Szabla - to oryginalna szabla oficera łączności, porucznika Piotra Zaratkiewicza z 17 pułku piechoty w Rzeszowie, zamordowanego w Katyniu,
Mundur - na podstawie munduru eksponowanego w sanktuarium marszałka w Kielcach, wykonany przez krawców Teatru Miejskiego i Muzycznego w Gdyni - specjalnie na tegoroczny 16.Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Wojskowych w Krakowie, gdzie nasz marszałek wspierał reprezentantów Marynarki Wojennej (było to w czerwcu 2008)
Buława - buława to insygnium najwyższej władzy wojskowej jaką sprawuje marszałek. Buława ma około 40 cm i wykonana jest z metalu półszlachetnego. Wzorem odbiega od oryginału, gdyż aktualnie zachowało się mało informacji na temat buławy Piłsudskiego.
Medale i ordery - są to dokładnie te odznaczenia jakie marszałek nosił na swoim mundurze w latach 20-tych ubiegłego wieku, odpowiednio: Virtuti Militari, Order Polonia Restituta, Krzyż Walecznych, oraz odznaka I Brygady Legionów
Nowe wąsy:) postać bowiem Józefa Piłsudskiego będzie podczas Parady prezentować jego wygląd z lat 20-tych XX w. (zatem czarne, a nie siwe jak w poprzednich latach...)

Warto dodać, że w postać generała Józefa Hallera von Hallenburg wcieli się po raz czwarty Konrad Brodewicz, Gdynianin, członek założyciel Stowarzyszenia Centrum Współpracy Młodzieży.

Józef Piłsudski oraz Józef Haller, tak jak w 2007 roku, przejechali ulicami Gdyni samochodem z epoki, a nie na koniach. Po Paradzie można było się z nimi spotkać w Centrum Gemini w Gdyni, gdzie pozowali do zdjęć z mieszkańcami miasta. 



 
                                              Wspólne zdjęcia gdynian
Parada Niepodleglosci'08 (137)  Gdyńska Parada Niepodleglosci'08 (138)
parada Niepodleglosci'08 (139) Gdyńska Parada Niepodleglosci'08 (140)
                                          foto. Tomasz Kamiński

Pobierz zdjęcie na pamiątkę:
1. kliknij w zdjęcie
2. gdy otworzy się powiększenie zdjęcia, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz
    "zapisz obraz jako"
3. zapisz na pulpicie, wydrukuj, roześlij znajomym... itd. :)


Tymczasem na gdyńskim bulwarze mieszkańcy Gdyni oraz wielu miast Polski na sportowo postanowili uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości i w 1 500 liczbie stanęli na starcie XI Jesiennego Biegu Polski Dziennika Bałtyckiego i Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jesienny bieg był czwartym i jednocześnie podsumowującym w cyklu Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2008, w którym w sumie udział wzięło ponad 7 000 biegaczy z czego szerokie grono stanowili uczniowie z gdyńskich szkół, rywalizujący o Puchar Przechodni Dyrektora GOSiR i zestaw komputerowy.
W klasyfikacji szkół tak samo jak w latach 2006, 2007 zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 33, której to uczniowie zdominowali gdyńskie biegi uliczne.
Jako pierwsi na starcie stanęli najmłodsi uczestnicy, uczniowie szkół podstawowych, którzy do pokonania mieli dystans 1 000m. O godzinie 11:10 wystartowały dziewczęta
z których najszybsza okazała się Weronika Błażek z GOKF Gdańsk, za nimi do rywalizacji przystąpili chłopcy a jako pierwszy na mecie zameldował się zawodnik z Kartuz Michał Hinz.
Po rozdaniu nagród dla najlepszych ruszyły kolejne biegi, dla gimnazjalistów oraz dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zwyciężyli tu odpowiednio: w biegu szkół gimnazjalnych Agnieszka Kaczmarczyk oraz Adam Kryszewski natomiast wśród szkół ponadgimnazjalnych Joanna Formela i Marek Kowalski.
O godzinie 13:00 sędzia główny zawodów dał znak do startu biegu głównego, którego dystans wynosił dokładnie 10km. Na linii startu stanęło ponad 500 zawodników, co jest nowym gdyńskim biegowym rekordem oraz wielkim pozytywnym zaskoczeniem dla organizatora. Szczególnie cieszy nas skutek szeroko zakrojonych działań promujących gdyńskie biegi, czego owocem jest start wielu nowych zawodników min. organizatorów Supermaratonu w Kaliszu, czyli biegu rozgrywanego na dystansie 100km - mówi Marcin Wojciechowski, kierownik działu sportu GOSiR. Spośród biegaczy walczących
o czołowe miejsca można było dostrzec lidera klasyfikacji GPX Przemka Rojewskiego, który niedawno zwyciężył w maratonie w Luxemburgu, Bartosza Mazerskiego - triumfatora ubiegłorocznej edycji GPX, Dariusza Kleina oraz Marię Maj, zdobywczynię 5 miejsca
w tegorocznym maratonie w Poznaniu, Karolinę Rakieć oraz wiele innych wybitnych zawodniczek. Od pierwszych metrów rozpoczęła się zacięta rywalizacja z której odpadali kolejni biegacze a jej ton nadawali Bartosz Mazerski, który godzinę wcześniej zwyciężył
w biegu w Kosakowie oraz Dariusz Klein, za nimi spokojnie po kolejne punkty dające zwycięstwo w końcowej klasyfikacji biegł Przemysław Rojewski. Ostatecznie zwyciężył po imponującym finiszu Darek Klein przed Bartkiem Mazerskim oraz Przemkiem Rojewskim. Wśród pań z bardzo dobrym czasem 35'55 zwyciężyła Maria Maj pieczętując tym samym wygraną w całym cyklu. Na drugim miejscu przybiegłą Karolina Rakieć reprezentująca barwy Supermaratonu Kalisz. Po raz kolejny w naszej gdyńskiej imprezie uczestniczyła znana aktorka Joanna Jabłczyńska, czyli popularna Marta z serialu „Na wspólnej". Zmaganiom biegaczy przyglądała się trenerka lekkiej atletyki, trzykrotna rekordzistka Polski w Maratonie oraz wielokrotna Mistrzyni Polski na tym dystansie - Renata Walendziak, która swym czujnym okiem wypatrywała nowych talentów do LAKS „Zorza" Gdynia. Wśród kibiców pojawił się również trener kadry narodowej w triathlonie Piotr Netter a także tysiące spacerowiczów, aktywnie spędzających czas w dzisiejszy słoneczny dzień.
Po zakończeniu zmagań wśród wszystkich uczestników biegu głównego rozlosowano obuwie sportowe firmy Saucony, które ufundował sponsor dzisiejszej imprezy Sylwester Borkowski z firmy Bortex. Oprócz nagród do losowania dla najlepszych przewidziano cenne nagrody rzeczowe min. wycieczki promem Stena Line do Szwecji, kursy tańca w Centrum tańca „Szczepan", kina domowe i inny sprzęt RTV.
W Jesiennym Biegu organizatorzy zaplanowali kategorie specjalne: niepełnosprawnych, ratowników oraz strażaków Państwowej Straży Państwowej, którzy w ten sposób świętowali 75-lesie PSP a na starcie stanęli w 32 osobowym składzie. Zwyciężył tu Piotr Mańkowski ze Złotowa. Nagrody dla najlepszych strażaków wręczał wraz z Pełnomocnikiem Prezydenta ds.. sportu Joanną Zielińską Komendant Miejski PSP z Gdyni.
Podsumowując cykl 4 biegów: Urodzinowego, Europejskiego, Nocnego Świętojańskiego oraz Jesiennego w kilku zdaniach: była to bardzo udana edycja, na starcie stanęło wielu wybitnych zawodników reprezentujących wysoki poziom sportowy, frekwencja... zaskoczyła wszystkich w bardzo pozytywny sposób, pogoda sprzyjała na każdej edycji, to były bardzo udane zawody, do zobaczenia za rok podczas kolejnej edycji Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych 2009.

Organizatorzy: Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji, Dziennik Bałtycki Polska the Times.

Sponsorzy: Radmor, Multimedia, Stena Line, Chipolbrok, Bortex Reda, Centrum Tańca "Szczepan", Kwiaciarnia Gdyńska, Quady24.pl, Geomawit, Cafe Contrast.

Patroni medialni: Dziennik Bałtycki Polska the Times, TVP Gdańsk, Radio ESKA, MaratonyPolskie.pl, nasze miasto.pl


  • ikonaOpublikowano: 10.11.2008 00:00
  • ikona

    Autor: Karolina _Bursa ()

ikona

Najnowsze