Co nowego

Narodowy stadion rugby otwarty

Otwarcie Narodowego Stadionu Rugby, fot.: Bartosz PietrzakW niedzielę 14 lutego 2010 roku przy ul. Górskiego uroczyście otwarto pierwszy w Polsce, profesjonalny obiekt zbudowany z myślą o uprawianiu rugby. Oficjalnie otwarcie stadionu ogłosił Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Obiekt poświęcił metropolita gdański arcybisku Leszek Sławoj-Głódź. W inauguracyjnym meczu reprezentacja Polski pokonała Arkę 33:5 (19:0).

Gdyński stadion rugby jest jednym z najnowocześniejszych w Europie, spełnia najwyższe standardy certyfikacji IRB i FIFA. Uniwersalny i wielofunkcyjny charakter obiektu, doskonałe parametry techniczne, najnowszej technologii podgrzewana murawa, nowoczesne oświetlenie oraz obszerne zaplecze i infrastruktura pozwolą w przyszłości m.in. na organizację zawodów rugby, piłki nożnej czy też futbolu amerykańskiego. Stadion będzie areną zarówno rozgrywek ligowych, jak i największych wydarzeń sportowych, również o randze międzynarodowej.

Otwarcie Narodowego Stadionu Rugby - fragment trybuny, fot.: Bartosz PietrzakParametry obiektu: długość trybuny: 104 m, szerokość trybuny: 22 m, 2500 tys. miejsc siedzących + trybuny zewnętrzne na 500 miejsc, powierzchnia użytkowa pomieszczeń: ponad 1300 m², wymiary boiska 120 na 74 m.

Pod środkową częścią trybun znajduje się budynek zaplecza z pomieszczeniami sportowymi, biurowymi oraz rekreacyjne (w tym szatnie zawodników z umywalniami, pomieszczenia trenerów z zapleczem sanitarnym, zaplecze sanitarne dla pracowników biurowych, magazyny, pomieszczenia odpraw, pomieszczenie dla kontroli antydopingowej, toalety dla widzów i zaplecza gastronomiczne).

Tablica wyników
została zaprojektowana w oparciu o technologię LED (wykorzystanie nowych diod świecących), która zapewni pełną obsługę dowolnej imprezy masowej, zarówno od strony sędziowskiej jak i reklamowej. System umożliwia odtworzenie obrazu video z dowolnego źródła: CD, DVD, kaseta VHS, dysk twardy komputera itd. Oprogramowanie wyposażone będzie w edytor tekstu, pozwalający na wyświetlenie w dowolnym momencie na ekranie komunikatów lub innych informacji dla widzów. System wyposażony jest w także w cyfrowy termometr, który umożliwi przekazywanie widzom na bieżąco panującej na obiekcie temperatury.

Otwarcie Narodowego Stadionu Rugby - zawodnicy niosą napis Dziękujemy, fot.: Bartosz PietrzakBudowa stadionu rugby trwała rok, pochłonęła niespełna 24 000 000 zł. Inwestorem jest Gmina Gdynia.

Stadion zaprojektowało biuro architektoniczne "Stalprojekt" z Gdańska. Wykonawcą obiektu jest Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowo - Usługowe „MARBUD" Ryszard Marcinkiewicz.

Stadion Rugby to kolejny istotny element tzw. gdyńskiego Forum Sportu, w skład którego wchodzą: Hala Sportowo-Widowiskowa i obiekty Gdyńskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a już niedługo nowoczesny Stadion Piłkarski.

W czasie inaguracyjnego meczu Reprezentacja Polski wystąpiła w składzie: Grzegorz Janiec, Sławomir Kaszuba, Marek Płonka, Otwarcie Narodowego Stadionu Rugby - reprezentacja Polski, fot.: Bartosz PietrzakŁukasz Doroszkiewicz, Krzysztof Krzewicki, Mariusz Wilczuk, Robert Kwiatkowski i Piotr Piszczek (Lechia Gdańsk); Michał Królikowski, Piotr Karpiński, Kacper Ławski, Paweł Grabski, Łukasz Żórawski i Tomasz Stępień (Budowalni Łódź); Aleksander Bartoszewicz, Emil Kowalewski, Robert Pawelec i Wojciech Łukasiewicz (Orkan Sochaczew), Michał Kędra i Wojciech Piotrowicz (Budowlani Lublin) oraz Konrad Jarosz (Juvenia Kraków); Jakub Gruszczcyński (Posnania) i Piotr Psuj (Bemowo-AZS AWF Warszawa).

Przeciwko gdyńskiej drużynie zagrał jeden z najlepszych polskich rugbistów Rafał Wojcieszak, który przeszedł z Lechii Gdańsk do Arki Gdynia. To bez wątpienia transferowy hit w naszej ekstralidze! Wojcieszak - po 17 latach gry w jednym klubie - w czwartek 11 lutego podpisa kontrakt z Rugby Club Arka Gdynia. - Baza treningowa w Gdyni jest teraz najlepsza w Polsce, ja od pięciu lat mieszkam w Gdyni, na stadion mam 10 minut drogi, a i oferowane wynagrodzenie w tym wypadku nie było bez znaczenia - mówi stronie www.arkarugby.pl Wojcieszak.

Otwarcie Narodowego Stadionu Rugby - fragment trybuny, fot.: Bartosz PietrzakSportowy dorobek Wojcieszaka (189 cm, 110 kg) jest bogaty. Z gdańską Lechią zdobył 7 razy mistrzostwo Polski, 5 razy Puchar Polski, 14 razy zagrał w reprezentacji Polski, był najlepszym polskim rugbistą sezonu 2003/04. On sam podkreśla, że mimo długiego stażu gry w rugby stęsknił się już za złotym medalem mistrzostw Polski. - Z Lechią zdobyłem go ostatni raz 2002 roku, a teraz z Arką nadarza się szansa na ponowne przeżycie takiej radości - mówi.

Podczas niedzielnego meczu w składzie RC Arka Gdynia wystąpili: Marcin Wilczuk, Jacek Wojaczek, Wojciech Ruszkiewicz, Paweł Nowak, Robert Andrzejczuk, Rafał Kwiatkowski, Sebastian Głuszek, Paweł Dąbrowski, Darek Komisarczuk, Daniel Podolski, Sergo Kvernadze, Karol Denysiuk, Bakuri Czubinidze, Marcin Malochwy, Kamil Simionkowski, Daniel Barkowiak, Piotr Kaszubowski, Mateusz Moroz, Dawid Kołduński, Marcel Zebroń, Stanislaw Kriczun, Konrad Chromiński.

Zawodnicy Arki od kilku dni trenowali na nowym stadionie, a we wtorek 9 lutego uczestniczyli w mszy dla rugbistów, trenerów i działaczy klubu, którą odprawił w nowym obiekcie ks. Tyberiusz Kroplewski - kapelan Arki. Nic, co ma wartość nie przychodzi bez walki - to motto kazania które wygłosił. - Porzućcie strach, zmęczenie i zniechęcenie, tak jak zrobił to św. Piotr po rozmowie z Jezusem - mówił ks. Kroplewski. Kapelan Arki mobilizował w ten sposób zawodników do ciężkiej pracy i większej wiary w życiu i na boisku, odwołując się równocześnie do miejsca, w którym była odprawiona msza - nowoczesnego stadionu rugby, który jeszcze kilka lat temu był tylko ich marzeniem.


Otwarcie Narodowego Stadionu Rugby - mecz Arka Rugby Club z Reprezentacją Polski, fot.: Bartosz Pietrzak

fot.: Bartosz Pietrzak

ikona

Najnowsze