Co nowego

Nagroda za przyjaźń gdyńsko-kilońską

Nagroda Ambasadora RP w NiemczechNagrodę Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec za współpracę między oboma krajami otrzymały: Gdynia i Kilonia, których wzorowe partnerstwo liczy sobie już 25 lat! Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się 29 listopada 2010 r. w Ambasadzie RP w Berlinie.

Początki nieformalnej współpracy między miastami sięgają już wczesnych lat siedemdziesiątych. Porozumienie ramowe o współpracy miast siostrzanych Gdyni i Kilonii, podpisane 25 czerwca 1985 r., stało się podstawą do realizacji wielu wspólnych projektów i przedsięwzięć angażujących różne grupy społeczne i zawodowe obu miast.

Najnowszym z nich jest projekt „Razem dla europejskiego dialogu - 25-lecie partnerstwa miast Gdyni i Kilonii". Jego celem było podsumowanie i uhonorowanie ćwierćwiecza współpracy obu miast. Wśród wielu zrealizowanych działań znalazły się m.in.: plener fotograficzny prac artystów z Gdyni i Kilonii, spektakl kilońskiego teatru na scenie Teatru Miejskiego, konkurs internetowy dla gdynian, w którym nagrodą był wyjazd do Kilonii na festiwal „Kieler Woche". Punktem kulminacyjnym projektu był majowy festyn „Kilonia - Gdynia: łączy nas wiele" w Parku Kilońskim. Co ciekawe, w ramach jednej z kilońskich inicjatyw miejski autobus otrzymał nazwę „Gdynia".

Trochę historii...
Długoletnia współpraca z Kilonią to przede wszystkim wzajemne spotkania mieszkańców obu miast. Obustronne wymiany rozpoczęły się w 1995 r. i odbywała się corocznie do 2003 r. Ich uczestnicy mieli okazję spotkać się z władzami miasta-gospodarza, brali udział w organizowanych wieczorach integracyjnych, poznawali atrakcje turystyczne miasta i regionu. Od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej gdynianie i kilończycy kontynuują nawiązane wcześniej znajomości i przyjaźnie indywidualnie.

Nagroda Ambasadora RP w NiemczechWspółpraca Gdyni i Kilonii obejmuje swym zasięgiem również młodzież, która uczestniczyła w turniejach sportowych organizowanych przez oba miasta, w tym w organizowanych w Gdyni od 1993 r. Igrzyskach Miast Bliźniaczych. Ciekawą inicjatywą jest prowadzona od 1998 r. współpraca między Zespołem Szkół Chłodniczych i Elektronicznych w Gdyni a jedną z kilońskich szkół, polegająca na wzajemnych tygodniowych wizytach uczniów wraz z opiekunami. Wśród innych gdyńskich szkół, które nawiązały kontakt z kilońskimi placówkami znalazły się IV Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 11.

W dziedzinie kultury Kilonia i Gdynia zrealizowały wspólnie szereg wystaw artystycznych prezentowanych na terenie obu miast oraz przedstawienia w ramach wymiany teatralnej.

Od 1997 r. Gdynia uczestniczy w „Kieler Woche" (Tygodniu Kilońskim) - dorocznym święcie niemieckiego miasta, podczas którego organizowany jest tzw. Rynek Międzynarodowy z prezentacjami narodowymi z całego świata.

Współpraca Gdyni i Kilonii ma istotny wymiar w aspekcie gospodarki komunalnej. W 1996 r. nawiązana została współpraca między Ogrodnikami Miejskimi Gdyni i Kilonii, w wyniku której powstała idea zagospodarowania przy pomocy niemieckiego partnera terenu w rejonie ulic Morskiej -Wiejskiej - Chylońskiej. Teren ten otrzymał nazwę „Park Kiloński". Kilończycy przygotowali koncepcję zagospodarowania, na podstawie której powstał projekt budowlany i wykonawczy. Przekazali również w darze od miasta ławkę, huśtawkę i zjeżdżalnię.

Zobacz także
wszystkie wspólne przedsięwzięcia 
-  specjalna wkładka do Ratusza (7 - 13 maja 2010) poświęcona 25-leciu partnerstwa miast Gdyni i Kilonii
 

ikona

Najnowsze