Uwaga! Obowiązuje zakaz wchodzenia do lasu w związku z ASF (afrykański pomór świń). Szczegóły w komunikacie.
Co nowego

Gdy do naszych drzwi zapuka rachmistrz

Do 30 czerwca 2011 r. na terytorium naszego kraju zostanie przeprowadzony narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Niektórzy z nas skorzystają z elektronicznej formy tego spisu, do innych zadzwoni ankieter, a do jeszcze innych zapuka do drzwi rachmistrz. Gdyńscy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o ostrożność i każdorazowe sprawdzenie czy rachmistrz posiada identyfikator z jego i urzędu danymi. Dodatkowo możemy potwierdzić jego tożsamość w urzędzie statystycznym lub gminnym biurze spisowym.

wzór identyfikatora rachmistrza

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. na terenie całej Polski przeprowadzany jest narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Już od piątku 8 kwietnia możemy się spodziewać rachmistrzów, którzy mogą zapukać do naszych drzwi. Będą oni przeprowadzać wywiady bezpośrednie przy wykorzystywaniu przenośnych urządzeń elektronicznych wyposażonych w aplikacje niezbędne do przeprowadzenia tego spisu.

O czym należy wiedzieć?
1. Rachmistrz spisowy jest osobą przeszkoloną z zakresu tematyki powszechnego spisu ludności i mieszkań oraz z obsługi urządzenia elektronicznego.
2. Podczas pracy rachmistrz posługuje się umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem zawierającym jego zdjęcie, imię i nazwisko oraz pieczęć urzędu statystycznego, który wydał identyfikator.
3. Rachmistrz spisowy może prowadzić spis tylko i wyłącznie za okazaniem identyfikatora.
4. Rachmistrzowie posługują się terminalem mobilnym, na którym uzupełniają wszystkie pozyskane od respondenta informacje. Jedyną formą zbierania danych podczas spisu jest forma elektroniczna.
5. Zebrane dane spisowe objęte są ochroną prawną. Rachmistrz nie może nimi swobodnie dysponować, udostępniać ich osobom trzecim ani kopiować.
6. Rachmistrzowi spisowemu wykonującemu czynności w ramach prac spisowych przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.

W przypadku, gdy rachmistrz nie zastanie danej osoby, zostawia jej awizo ze swoimi danymi i kontaktem, umożliwiającym umówienie dogodnego dla obu stron miejsca i terminu spotkania. Spis może bowiem nastąpić nie tylko w mieszkaniu, ale np. w kawiarni, urzędzie czy biurze spisowym.


W Gdyni wywiady bezpośrednie z mieszkańcami przeprowadza 120 osób. Ich tożsamość można sprawdzić, dzwoniąc do Gminnego Biura Spisowego w Gdyni, tel. 58 66 82 400 (401). Biuro znajduje się przy ul. 10 Lutego 24 (pok. 306 i 307) i czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30. Kontakt mailowy: spis2011@gdynia.pl.

Tożsamość przedstawicieli urzędu statystycznego potwierdzą również Policja (tel. 997) i Straż Miejska (tel. 986), które otrzymały listy rachmistrzów. Od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00, a w weekendy w godz. 8.00-18.00 czynna jest specjalna infolinia. By zweryfikować dane osobowe rachmistrzów można dzwonić na numer 800 800 800 (bezpłatnie z telefonów stacjonarnych) i 22 44 44 777 (z komórek, płatne zgodnie z cennikiem operatorów).


Po raz pierwszy można dokonać samopisu drogą elektroniczną (do 16 czerwca). DO DOKONANIA SAMOSPISU PRZEZ INTERNET POTRZEBNY JEST NIP

formularze spisowe 460x139


W wyjątkowej sytuacji, np. braku dostępu do komputera lub do sieci, samodzielnego samospisu przez INTERNET można dokonać w siedzibie Gminnego Biura Spisowego. W tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt z GBS.

Więcej informacji o Spisie Powszechnym www.spis.gov.pl 

ikona

Najnowsze