Nocny Bieg Świętojański – zmiany w organizacji ruchu (21-22.06.2024)
Co nowego

Z miłości do kości – spotkania zdrowotne

Osteobus //fot. Aleksandra Regulska

Osteobus //fot. Aleksandra Regulska

Osteoporoza, znana jako "cicha choroba" i nazywana "epidemią XXI wieku", to schorzenie dotykające głównie kobiety po menopauzie oraz osoby starsze. Charakteryzuje się osłabieniem struktury kości, co zwiększa ryzyko złamań. Jak można się przed nią uchronić? Kluczową rolę odgrywają odpowiednia dieta oraz aktywny tryb życia.

 
Dieta powinna być bogata w składniki korzystne dla zdrowia kości, takie jak wapń, fosfor, białko i witamina D. Regularna aktywność fizyczna, niezależnie od wieku, również wspomaga wzmocnienie kości i stawów. Szczególnie latem warto spędzać czas na świeżym powietrzu, aby ciało mogło syntetyzować naturalną witaminę D. Dodatkowo, należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, spożywając co najmniej 2 litry płynów dziennie, w tym wody oraz świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych.
 
Warto również regularnie wykonywać badania profilaktyczne w kierunku osteoporozy. Densytometria, wykonywana metodą DXA, pozwala na określenie gęstości kości i stanu zdrowia układu kostnego. Gdzie można przeprowadzić takie badanie? Miasto Gdynia oraz Gdyńskie Centrum Zdrowia organizują akcję profilaktyczną, która obejmuje bezpłatne badania gęstości kości.
 
- Program jest adresowany głównie do kobiet powyżej 65 roku życia oraz kobiet w wieku 40-64 lat z ryzykiem złamania osteoporotycznego - Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
 
Harmonogram "osteobusów", czyli mobilnych punktów badawczych, obejmuje różne lokalizacje w Gdyni. Badania nie wymagają wcześniejszej rejestracji, jednak dla pewności, warto umówić się telefonicznie przez bezpłatną infolinię 800-805-100.
 
Poza badaniami gęstości kości, mieszkańcy Gdyni mogą również skorzystać z innych bezpłatnych konsultacji i badań podczas spotkań zdrowotnych, które odbywają się cyklicznie w różnych dzielnicach miasta. Podczas tych spotkań można porozmawiać z dietetykiem, farmaceutą, zmierzyć ciśnienie, poziom cukru we krwi i cholesterolu oraz zdobyć wiedzę na temat profilaktyki raka piersi.
 
Godziny, w których można przystąpić do badań i konsultacji, są określone w harmonogramie akcji profilaktycznej. Serdecznie zachęcamy mieszkańców Gdyni do skorzystania z tej inicjatywy, która ma na celu promowanie zdrowia i profilaktyki osteoporozy oraz innych chorób. Zapewnienie sobie regularnych badań oraz zdrowego stylu życia może znacząco wpłynąć na jakość życia i zdrowie w późniejszych latach.

Harmonogram postoju osteobusów:

•          16.05 - Przystań Chylońska 237 ul. Chylońska 237
•          25.05 - Park Kiloński pomiędzy ulicami: Morską, Chylońską i Wiejską
•          03.06 - Przystań Śmidowicza 49 ul. Inżyniera Jana Śmidowicza 49
•          10.06 - Przedszkole nr 21 ul. Demptowska 42
•          15.06 - Szkoła Podstawowa nr 17 ul. Grabowo 12
•          17.06 - Kościół pw. Ducha Świętego i św. Katarzyny ul. Zielona 11D
•          26.06 - Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 5 ul. Porębskiego 21
 
Zapraszamy!

  • ikonaOpublikowano: 14.05.2024 07:48
  • ikona

    Autor: Aleksandra Regulska (aleksandra.regulska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 06.06.2024 13:57
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Najnowsze